Radio-aktywna Sabała. Od gadania do pisania

Nowe, poszerzone wydanie zabawnej i wciągającej książki. Z Zakopanego Beata Sabała-Zielińska, Radio ZET - tak kończyły się najbardziej charakterystyczne relacje z Podhala i tak zaczęła się nietuzinkowa historia zmagań pewnej góralki z niełatwą rodzimą materią i duchem. Nie ma przecież na świecie drugiego tak bardzo rozpoznawalnego miejsca. Gdzie jest tylu indywidualistów, dziwaków, a także ekspertów od wszystkiego? "Radio-aktywna Sabała" to swoisty pamiętnik dziennikarki amatorki, która ucząc się zawodu od podstaw, stała się najbardziej rozpoznawalnym głosem z Zakopanego. Wydanie rozszerzone zawiera ciąg dalszy historii, czyli to, co wydarzyło się po zgaśnięciu czerwonej lampki przy radiowym mikrofonie. Czy pisarką się jest, czy się nią zostaje? Jak zdobywa się zaufanie najbardziej zaufanej grupy w Polsce - ratowników TOPR-u? Jak rozmawia się o rzeczach ostatecznych, nie zatracając jednocześnie chęci do życia? Ile trzeba mieć szczęścia, żeby znaleźć się we właściwym miejscu o właściwej porze? Reaktywowana "Radio-aktywna Sabała" odpowie na te i inne pytania. Również niewygodne. Niech zatem nie zmyli Państwa zdjęcie okładkowe sprzed dekady. Autorka, powołując się na zbójnickie prawo, uparła się i tyle.

Beata Sabała-Zielińska - rodowita góralka, publicystka i dziennikarka radiowa, przez lata związana z Radiem ZET. Autorka i współautorka książek o Zakopanem. Zajmuje się głównie tematyką górską. Jej książki "TOPR. Żeby inni mogli przeżyć", "Pięć Stawów. Dom bez adresu" oraz "TOPR 2. Nie każdy wróci" przez wiele tygodni nie schodziły z list bestsellerów.

Informacje dodatkowe o Radio-aktywna Sabała. Od gadania do pisania:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2023-04-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Radio-aktywna Sabała. Od gadania do pisania

Radio-aktywna Sabała. Od gadania do pisania - opinie o książce

Wsiadasz do samochodu; jest poniedziałkowy poranek, a Ty właśnie ruszasz mniej lub bardziej chętnie do pracy. Już praktycznie odruchowo sięgasz do radia, włączając ulubioną stację. Głos, roznoszony po całej Polsce, znasz już jak bliskiego znajomego - w końcu towarzyszy Ci w tych małych, porannych podróżach od dawna. A czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, kto znajduje się po drugiej stronie radioodbiornika?

Rzadko kiedy sięgam po tego typu reportaże. W obszarze moich zainteresowań raczej zawsze znajdowały się te, które traktowały o seryjnych mordercach/ prawdziwych zbrodniach/ specyficznych miejscach. Inne zazwyczaj nie przyciągały mojej uwagi, a jeżeli już po jakiś sięgnęłam - nudził mnie. Jako że lubię czasem coś zmienić w swoim "książkowym jadłospisie", postanowiłam wprowadzić jakąś drobną zmianę. I stąd moje zainteresowanie Radio - aktywną, czyli książką, która nijak nie powinna wpasować się w mój gust. I tu spotkało mnie baaardzo duże zaskoczenie.

O czym właściwie jest ta pozycja? Praktycznie o wszystkim. Autorka w bardzo przystępny sposób pokazuje Czytelnikowi, jak wyglądała jej praca jako dziennikarka. Od zawsze podziwiam osoby, które potrafią tak skutecznie zbierać informacje, pojawiające się później na antenie czy w telewizji. A szczególnie szanuję tych, którzy nie zapominają przy tym o człowieczeństwie. Teraz, po lekturze tej książki już wiem, jak wiele czasu i nerwów to kosztuje. To jest po prostu praca całodobowa i nikt, kto nie posiada drygu do tego fachu długo w niej nie wytrzyma. To codzienny bieg w szaleńczym tempie: raz, bo nie dzieje się nic godnego uwagi i trzeba intensywnie szukać tematu i dwa, gdy dzieje się tak wiele, że nie wiadomo, czego najpierw się chwycić. Mój podziw dla prawdziwych, rzetelnych dziennikarzy wzrósł ogromnie!

Jestem zaskoczona, gdyż Radio - aktywna nie tylko chwilami przyprawiła mnie o wesołe parskanie, lecz również wycisnęła łzy z oczu. Tak, moi Drodzy, ta książka zawiera w sobie słodko - gorzkie historie. Zabawne, smutne i wzruszające. Tym bardziej uważam, że znajdziecie w niej coś dla siebie. Nie mniejsze znaczenie ma fakt, że pani Sabała - Zielińska bardzo dobrze pisze. Być może już mieliście okazję się o tym naocznie przekonać, dla mnie jest to pierwsze spotkanie. I prawdopodobnie nie ostatnie.

Warto mieć Radio - aktywną na uwadze. Poznacie nie tylko pozytywne aspekty pracy dziennikarza radiowego, lecz również te mniej przyjemne.

Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2023-05-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

"Radio-aktywna Sabała. Od gadania do pisania" to świeże, poszerzone wydanie doskonale znanego już pamiętnika początkującej dziennikarki terenowej, która niemal z dnia na dzień została reporterką radiową, a dzięki ciężkiej, pełnej poświęceń i pomysłów pracy stała się praktycznie najbardziej rozpoznawalnym głosem z Zakopanego. Ta pasjonująca publikacja otwiera przed nami świat dziennikarki radiowej otworem, funduje niezapomnianą, emocjonującą, pełną wrażeń podróż, dzięki której możemy poczuć choć namiastkę targających nią namiętności oraz rozterek. Praca ta bowiem to nie tylko stałe szukanie dobrego tematu czy wyścig z pozostałymi stacjami, ale także bezustanne pokonywanie kolejnych przeciwieństw, a przede wszystkim ogromne poświęcenie i oddanie.

Jak doskonale wiadomo, najbardziej odurzające historie pisze samo życie, być może właśnie dlatego publikacja wywołuje tak wiele emocji.  Beata Sabała-Zielińska nie owija w bawełnę, szczerze ukazuje kulisy pracy w stacji radiowej, nie zabrakło także solidnej porcji informacji o góralach, ratownikach, rodzinie, a także ciekawostek związanych z powstawaniem relacji. Dowiemy się między innymi, jak przebiegało nagrywanie odcinka dotyczącego pracy psów ratunkowych czy jakie tajemnice skrywają konferencje prasowe z politykami.

Książka napisana jest przystępnym i sugestywnym piórem, dlatego kartki same przelatują przez palce, a zafascynowany czytelnik z zapałem pożera kolejne rozdziały. Nie zabrakło też ciętego języka czy doskonałego humoru, ta pozycja to mistrzowskie zestawienie autentycznych emocji, perfekcyjnie nakreślające obraz głównej postaci, jak i jej ciekawej, nietuzinkowej pracy.

"Radio-aktywna Sabała. Od gadania do pisania" to autentyczna historia, esencja życia reporterki, dlatego wyróżnia się ogromną intymnością, siłą, szczerością i emocjonalnym przekazem, wobec jakiego nikt nie przejdzie obojętnym. Ta nietuzinkowa pozycja stanowi zbiór autentycznych, czasem niełatwych, częściej refleksyjnych i zabawnych wspomnień i przemyśleń, dlatego angażuje wyjątkowo mocno. Podsumowując, jest To w każdym calu wyjątkowa, wartościowa i inspirująca historia, która otula niczym puchaty kocyk. Polecam gorąco!

TOPR. O psie, który został ratownikiem
Beata Sabała-Zielińska0
Okładka ksiązki - TOPR. O psie, który został ratownikiem

,,Był sobie pies". Albo... ,,Dawno, dawno temu był sobie pies". Tak można by zacząć opowieść o bohaterze tej książki, gdyby była bajką. Bajką jednak nie...

Radioaktywna, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego
Beata Sabała-Zielińska0
Okładka ksiązki - Radioaktywna, czyli jak zostałam głosem z Zakopanego

Niezwykle barwna i zabawna opowieść rodowitej góralki - znanej jako ,,głos z Zakopanego". Uzbrojona w mikrofon wyrusza na podbój Tatr, aby...