Raki pustelniki

„Raki pustelniki” to kontynuacja losów rodziny Neshov, którą Czytelnik poznał w bestsellerowej powieści „Ziemia kłamstw”.

Po burzliwych wydarzeniach, które mieliśmy okazję śledzić w „Ziemi kłamstw”, rodzina Neshov staje przed nowymi dylematami. Po śmierci matki Tor nadal prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset, niedaleko Trondheim. Jego córka, Torunn, cieszy się z tego, że w końcu odzyskała kontakt z ojcem, ale ma swoje życie w Oslo i nie potrafi zdecydować o przeprowadzce na rodzinną farmę. Margido, właściciel niewielkiego domu pogrzebowego, próbuje w końcu ułożyć sobie życie osobiste, ale pojawiają się na tej drodze pewne przeszkody. Najmłodszy z braci, Erlend, razem ze swoim partnerem również stają w obliczu ważnych wyborów...

Ragde napisała powieść, w której stawia do góry nogami życie swoich bohaterów. Czy więzy krwi okażą się wystarczające, aby rodzinie udało się przetrwać razem niełatwe chwile? Jak silna jest więź między ludźmi, którzy tak naprawdę ledwo się znają? Czym jest dla siebie rodzina – podporą czy obciążeniem?

Tytuł książki nawiązuje do jednej z figurek Swarovskiego ze zbiorów Erlenda. Rak pustelnik rodzi się nagi, pozbawiony ochrony przed światem. Musi znaleźć muszlę, która stanie się dla niego osłoną i domem. Gdy jednak dorośnie, wyrusza na poszukiwanie nowego domu…

Powieść „Raki pustelniki” uhonorowana została nagrodą księgarzy Bokhandlerprisen i razem z „Ziemią kłamstw” została sprzedana w nakładzie ponad 500 tysięcy egzemplarzy.

Książka zdobyła także Nagrodę Norwegian Booksellers' Prize (2005) oraz The Norwegian Readers' Prize (2005).

Informacje dodatkowe o Raki pustelniki:

Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2011-08-04
Tytuł oryginału: Eremittkrepsene
Język oryginału: norweski
Tłumaczenie: Ewa M. Bilińska

Kup książkę Raki pustelniki

Raki pustelniki - opinie o książce

"...chociaż każdy na co dzień chodzi i zajmuje się swoim życiem i znojem we własnym gospodarstwie - to w chwili, gdy coś się stało, byli razem, byli jedną wioską."

Wspaniałe zanurzenie w surowych i nieco smutnych norweskich klimatach, ale z jak mocno ciepłymi sercami głównych bohaterów. Wciągająca i uwodząca powieść, magnetycznie przyciąga prawdziwymi i wiarygodnymi barwami użytymi do zilustrowania ludzkich losów. Bezpośrednie odwołanie do naturalnych i autentycznych emocji, niezakłamane opisywanie każdego detalu. Postawy i czyny bohaterów brzmią niezwykle przekonująco, sugestywnie, mamy wrażenie jakby historia dotyczyła faktycznych postaci, ludzi głęboko osadzonych w dziedzictwie, którego nic nie jest w stanie w nich zagłuszyć.

Rodzina przytłoczona wybrzmiewaniem świeżo ujawnionych tajemnic, starająca się poradzić sobie z nową odsłoną rzeczywistości. Staranne omijanie prawdy nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Rzeczy dotąd budowane na kłamstwie wytraciły stabilne podłoże i rozsypały się nieodwracalnie. Trzeba wpasować się nie tylko do nowej wiedzy o członkach rodziny, ale także odbudować relacje, oddać bliskim część siebie, ofiarować zrozumienie i akceptację, być gotowym do poświęceń, a przy tym nie zatracić własnej tożsamości. Z zainteresowaniem obserwujemy rozterki i wahania bohaterów, wysiłki sprostania konieczności przewartościowania życia, stawieniu czoła wielkim wyzwaniom, zaskakującym wyborom i decyzjom.

Wiele się w powieści dzieje, jednak wszystko splecione niespiesznymi rytmami, tak aby był czas na przemyślenia i refleksje, dokładne zrozumienie pojawiających się dylematów i wątpliwości, uchwycenie potęgi więzi, poczucia odpowiedzialności i rodzącej się solidarności. Jakże różne charaktery, style życia, postawy i poglądy, lecz wszystko składa się na unikalną i zrównoważoną całość. Przyjemnie odbywa się tę podróż czytelniczą, obserwuje łapanie rytmów codzienności, poszukiwanie siebie samego, odnajdywanie odpowiedzi na pojawiające się pytania, zdobywanie odwagi, aby choćby sprawdzić, jakie są możliwości spełnienia marzeń. Bliżej o postaciach powieści napisałam we wrażeniach po przeczytaniu "", pierwszego tomu sagi.

bookendorfina.pl

Zachęcona świetną pierwszą częścią trylogii od razu sięgnęłam po drugi tom. Myślę, że niepotrzebnie książka została podzielona na części, to spójna całość i tak powinna być traktowana. W drugim tomie poznajemy dalsze losy braci i ich bliskich oraz dowiadujemy się nieco więcej o ich przeszłości. Każdy z nich do śmierci matki żył swoim życiem, bracia nie mieli ze sobą kontaktu, nic o sobie nie wiedzieli. Dopiero śmierć matki sprawia, że po latach znów nawiązują kontakt, starając się go nie stracić. Muszą podjąć wiele decyzji, decyzji niełatwych, pociągających za sobą rewolucyjne zmiany w ich dotychczasowym świecie, uporządkowanym i pewnym. Jest to opowieść o zmianach, o tym jak trudno niektórym z nas je przyjąć, ale także, a może przede wszystkim o miłości i rodzinie, o trudnych relacjach międzyludzkich. Bardzo dziwna i wciągająca historia!
Opinia zbiorcza przy pierwszej części: http://www.granice.pl/opinia,ziemia-klamstw,243603,34379
Avatar użytkownika - AnnaBook
Przeczytane:2017-07-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Na pastwiska zielone
Anne B. Ragde0
Okładka ksiązki - Na pastwiska zielone

Ostatnia część bestsellerowej trylogii. Torrun walczy o utrzymanie rodzinnego gospodarstwa, mając do pomocy młodego zmiennika Kai Rogera. Margido jest...

Saga rodziny Neshov (Tom 6). Córka
Anne B. Ragde0
Okładka ksiązki - Saga rodziny Neshov (Tom 6). Córka

Margido nie żyje. Torunn przejęła Biuro Pogrzebowe Neshov i jednocześnie próbuje uczynić stare, zaniedbane gospodarstwo swoim domem. Dla dziadka...