Raróg

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2020-04-22
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788366503182
Liczba stron: 336

Ocena: 4 (5 głosów)

Żyła, aby poznać prawdę. Teraz prawda zagraża jej życiu…

Latem 1985 roku we własnym ogrodzie zamordowany zostaje boss lokalnej mafii, a jedynym świadkiem zbrodni jest pięcioletnia córka gangstera. Trzydzieści lat później Sonia nadal próbuje odnaleźć zabójców ojca i poznać losy matki. Chcąc rozwikłać tajemnicę sprzed lat, musi położyć na szali pragnienie zemsty i swoją przyszłość. To, co zobaczy, nie było przeznaczone dla czyichkolwiek oczu. Jaką drogę wybierze Sonia? Czy zbuduje normalne życie u boku prokuratora Szafrańskiego? Jakie intencje ma nieznany nikomu gangster oferujący współpracę?

Brutalna rzeczywistość i oniryczna podróż w głąb siebie, gangsterskie porachunki i próba rozliczenia się z przeszłością… W swojej najnowszej książce Anna Sokalska wychodzi poza ramy gatunku: na gruncie kryminału buduje duchową, kobiecą opowieść o odnajdywaniu w życiu drugiej szansy, z silnym motywem zemsty oraz nieoczywistą słowiańską symboliką.

Tagi: kryminał

Kup książkę Raróg

REKLAMA

Zobacz także

POLECANA RECENZJA

Opinie o książce - Raróg

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2021-03-09, Ocena: 4, Przeczytałam,

 ; Nie wszystko, co widzisz, jest prawdziwe, i nie każda prawda jest widoczna dla twoich oczu ;

Anna Sokalska ( Wydawnictwo Lira )

Kiedy latem 1985 r. pięcioletnia Sonia zostaje świadkiem makabrycznej zbrodni ojca, który notabene był w latach dziewięćdziesiątych szefem polskiej mafii, po latach wychowywana w domu dziecka, dorasta i trafia do policji. Tam zaczyna mierzyć się z przeszłością i tych którzy zamordowali jej ojca. Co zrobili z matką której ciało nie odnaleziono? Przypadkiem policjanci dostają anonimowe wezwanie, gdzie na polu znaleziono ciało zamordowanej dziewczyny przy której był liścik, jakoby pozdrowienia lub próba zwrócenia uwagi na Bieluńską mafię. Tak powoli Sonia wchodzi w sprawy gangu chcąc pojmać sprawcę i doprowadzić sprawę do końca, natrafiając na poszlaki, gubiąc wątki, coraz bardziej sprawa zaczyna się komplikować kiedy zostaje zatrzymany jeden z bossów gangu. W trakcie przewozu więźniarki do aresztu, oskarżony zostaje uprowadzony, a Sonia ledwo uchodzi z życiem. Na światło dzienne wypływa tajemnicza postać o pseudonimie Raróg. Gdyby można przytoczyć słowiańską symbolikę, uznajmy iż ten jest wpisany jako stały element folkloru. Często pojawia się w różnych mitach i legendach Słowian jako mitologiczny ptak uważany za symbol słońca, światła i ognia. Pojawienie się na niebie Raroga każdorazowo przynosiło ludziom szczęście, światło i ciepło...W powieści stanowi klucz do rozwiązania wszystkich zagadek i pytań które nasuwają się. Czy osoba ta jest wrogiem, być może przyjacielem który chce pomóc Soni w odnalezieniu nie tylko sprawcy, lecz pozyskaniu prawdy która niesie za sobą ofiary jak i rozwiązanie tajemnicy. 

Historia bohaterki, rozterki z którymi musi się zmierzyć, przeszłość do której powraca i ludzie którzy naprowadzają na tropy, a także ci którzy te tropy zacierają. Jedno jest pewne, nie ma nudy, nie ma banału w postaci analizy, jest kryminał z domieszką psychologii, jest mierzenie się z niedyspozycją ciała, próbą radzenia sobie z własnymi słabościami, zrozumieniem własnych potrzeb i na końcu bezradność, która staje się siłą napędową. Jakże fajnie i czysto poprowadzona akcja, zmylenie czytelnika który niby wie kto stoi na czele mafii, kim jest morderca i na końcu - niespodzianka. Powieść trzymająca napięcie, dająca dobre emocje jakie chciałoby się uzyskać po przeczytaniu tej książki. Polecam.

Link do opinii

Sonia ciągle żyje przeszłością. Jej ojciec, mafijny boss, został zamordowany, a matka zniknęła bez śladu, gdy była dzieckiem.Sonia trafiła do domu dziecka, następnie wstąpiła do policji i próbuje rozwiązać tajemnicę z przeszłości. Jest w związku z prokuratorem, Damianem Szafrańskim, ale nie może zdecydować się na ślub i dzieci, dopóki nie rozliczy się z przeszłością. Sonia ma również tajemnicę, guz mózgu, który rośnie...

Link do opinii
Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2020-07-24, Ocena: 4, Przeczytałam,

„Raróg” Anny Sokalskiej to kryminał z bogatym wątkiem psychologiczny, pełen nawiązań do mitologii słowiańskiej. Książka, którą ciężko mi ocenić, bo początek mnie zachwycił – i styl, i bohaterka są bardzo oryginalni, aż czułam ekscytację tą powieścią. Sonia walczy z demonami przeszłości, jest policjantką, ale jej ojciec był gangsterem, więc zwalczają się w niej dwa światy. Co więcej kobieta ma chyba jakieś problemy psychiczne, bo często ukazują się jej zjawy… Intrygujące, prawda? Niestety później książka poszła nie w tym kierunku, w którym bym sobie życzyła – styl się poplątał, bohaterka jakby zgłupiała, a zagadka okazała się tak banalna, że odgadłam ją na samym początku. No i co? Od ekscytacji po zmęczenie – dużo sprzecznych odczuć jak na jedną powieść… Ogólnie nie było źle, ale początek zapowiadał rewelację, więc ostatecznie trochę się rozczarowałam.

Link do opinii
Inne książki autora
Melodia końca świata
Anna Sokalska0
Okładka ksiązki - Melodia końca świata

W ciągu kilkunastu dni w życiu Bizona następują zwyczajne wydarzenia, które jednak zmienią go na zawsze - w tle pojawia się pozornie oderwana od rzeczywistości...

Na psa urok
Anna Sokalska0
Okładka ksiązki - Na psa urok

Współczesna komedia fantastyczna z elementami kryminału, rozgrywająca się we Wrocławiu i wypełniona magią polskich czarownic, szamanów, duchów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Spowiedź Goebbelsa
Christopher Macht
Spowiedź Goebbelsa
A miał być happy end
Katarzyna Kalicińska
A miał być happy end
Niskorosła
Joanna Bartoń
Niskorosła
Wędrówka
Anna Onichimowska
Wędrówka
Sam i Watson patrzą sercem
Ghislaine Dulier
Sam i Watson patrzą sercem
Największy sekret
Rhonda Byrne
Największy sekret
Pokaż wszystkie recenzje