Republika przekonań. Nowe podejście do ekonomicznej analizy prawa

"Zarówno ekonomiści, jak i przedstawiciele nauk prawnych od dawna szukają odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak wiele norm prawnych nie jest przestrzeganych. Bardziej jednak intrygujące i filozoficznie zastanawiające jest to samo pytanie zadane na odwrót: dlaczego tak wiele norm prawnych jest skutecznych, egzekwowanych przez funkcjonariuszy państwowych i przestrzeganych przez obywateli? W końcu prawo to nic innego jak słowa spisane na kartce papieru.

Tradycyjna ekonomiczna analiza prawa odnosi się do tego rodzaju pytań w ten sposób, że unika ich zadawania. Zadaniem tej książki jest bezpośrednie zmierzenie się z zagadnieniem kształtowania zachowań przez umieszczenie atramentu na papierze. W kolejnych rozdziałach dokładnie opisuję i wyjaśniam tę zagadkę, a następnie staram się przedstawić jej rozwiązanie. Zmusza nas to do zakwestionowania i - w następstwie - odrzucenia standardowego podejścia i zastąpienia go bogatszym i bardziej nawet zajmującym sposobem dokonywania ekonomicznej analizy prawa. To nowe podejście, zakorzenione w metodologii teorii gier, może znacznie zwiększyć nasze zrozumienie zarówno tego, dlaczego wiele przepisów prawa jest efektywnych, jak i tego, dlaczego wiele z nich nie jest stosowanych i stopniowo pokrywa się kurzem.

Z uwagi na duże znaczenie ekonomicznej analizy prawa w wielu dziedzinach praktyki, począwszy od nieuczciwej konkurencji, poprzez wymianę handlową czy prawo pracy, po zmiany klimatyczne i zarządzanie konfliktem, ta wiedza może przynieść znaczne korzyści. Wzbogaca nasze rozumienie styku prawa i ekonomii i w związku z tym jest przydatna do pojęcia mechanizmów rozwoju zarówno w warunkach pokoju, jak i stagnacji czy konfliktu. "

Z rozdziału I

Informacje dodatkowe o Republika przekonań. Nowe podejście do ekonomicznej analizy prawa:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2020-02-28
Kategoria: Prawo
Tytuł oryginału: The Republic of Beliefs: A New Approach to Law and Economics

Tagi: bóg Metodologia teoria i filozofia prawa

Kup książkę Republika przekonań. Nowe podejście do ekonomicznej analizy prawa

Republika przekonań. Nowe podejście do ekonomicznej analizy prawa - opinie o książce