Requiem dla lalek

Wydawnictwo: powergraph
Data wydania: 2020-02-27
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 9788366178250
Liczba stron: 440

Ocena: 4 (2 głosów)
Inne wydania:

Cezary Zbierzchowski analizuje kondycję człowieka, a Requiem dla lalek zawiera raport z tych doświadczeń. W jedenastu opowiadaniach fikcyjny świat Rammy, niczym sceneria brytyjskiego Black Mirror, to zbliża się, to znów oddala od rzeczywistości za naszymi oknami. Czasem obserwujemy nas samych tu i teraz, czasem nas w niedalekiej przyszłości. U Zbierzchowskiego odnajdziemy odwołania do idei humanistów, ale też wątki SF podane z naukową precyzją i popkulturowym rozmachem. Groza miesza się tu z tajemnicą, ironia z wiarą, a miłość ze śmiercią.

Tę książkę po prostu należy przeczytać.

Świat Rammy jest cywilizacją przeżartą przez technologię, zdehumanizowaną maszynerią społeczną, której elementy borykają się z typowymi dla tak ukształtowanego świata problemami. Nuda, apatia, nieograniczony dostęp do internetu, postępująca alienacja, upadek wartości, problemy z odnalezieniem własnego miejsca w świecie i ciągła gonitwa za czymś, co da choć złudzenie istotności. Takim światem wstrząsa nie tylko przychodzące na myśl dukajowe ,,nolensum", ale również konflikty zbrojne, religijne, ideologiczne - Zbierzchowski strawestował znane nam realia, używając do tego odniesień do kultury, popkultury, nauki, polityki, religii i historii. (...) Człowiek może jednak zbawić sam siebie, może to zrobić, ponieważ jest człowiekiem, a nie maszyną - takie pocieszenie płynie z Requiem dla lalek.

Marcin Knyszyński

Niekoniecznie jasno pisane

Tagi: Fantastyka naukowa (science fiction)

Kup książkę Requiem dla lalek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Requiem dla lalek

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2015-07-18,
Książkę tę wypożyczyłam właściwie na chybił-trafił z biblioteki. Nie słyszałam wcześniej o autorze ale się nie zawiodłam. osiem opowiadań w każdym fantastyka miesza się z rzeczywistością. Opowiadania nie są łatwe ale już po pierwsze o nietypowym końcu świata zachęciło mnie do reszty. Jest to coś nowego, intrygującego. Do świata wojny, samobójstw, gwałtu, narkotyków, wkracza świat SF idealnie się z nim przeplatając. opowiadania w dość ponurym nastroju pobudzające do refleksji. W szczególności polecam Monetę.
Link do opinii
Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2022-04-28, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2022,

Opowiadania ze wspólnego uniwersum. Klimatyczne i pełne niedopowiedzeń, dobrze napisane, zmuszające do refleksji,

Link do opinii
Inne książki autora
Distortion
Cezary Zbierzchowski0
Okładka ksiązki - Distortion

Zbierzchowski znakomicie oddaje realia konfliktu zbrojnego - towarzyszymy żołnierzom z misji w bazie na pustyni, uczestniczymy w potyczkach. Pierwiastek...

Holocaust F
Cezary Zbierzchowski0
Okładka ksiązki - Holocaust F

Końce świata mają w fantastyce malowniczą tradycję. Co jednak, kiedy rozpadają się nie tylko światy, ale też sensy, społeczeństwa, systemy metafizyczne...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Reklamy