Riot Baby

Policyjna brutalność, rasizm i niesprawiedliwość. Intymna historia rodzinna i dystopijna narracja o Ameryce. Kev chce bronić siostrę przed mocami, które mogą ją zniszczyć. Ale czy kiedy zostanie uwięziony, Ella pozwoli bratu cierpieć? Historia płonie rewolucyjnym ogniem, a jednocześnie niemal szeptem opowiada o miłości, wściekłości i doświadczeniach czarnoskórych Amerykanów. Dzieciństwo Elli i jej brata zostało zdefiniowane i zniszczone przez rasizm. Ale ich przyszłość może zmienić cały świat. ,,Riot Baby tak bardzo pęka w szwach od ognia, pasji i mocy, że ostatecznie zmienia to, co nazywamy narracją, w coś zupełnie innego". Marlon James, autor Krótkiej historii siedmiu zabójstw i Księgi nocnych kobiet ,,Riot Baby, pierwsza powieść Onyebuchiego dla dorosłych, jest w równym stopniu historią Elli i jej brata Kevina, jak i historią czarnego bólu w Ameryce, rozmiaru i źródeł policyjnej brutalności, rasizmu i niesprawiedliwości w tym kraju. Napisana prozą tak palącą i precyzyjną jak krwawe diamenty". ,,The New York Times" Zdobywca New England Book Award for Fiction 2020. Najbardziej oczekiwana książka w 2020 roku według Book Riot; Buzzfeed; Paste; WBUR. Najlepszy wybór w 2020 roku według NPR; Wired; Book Riot; Publishers Weekly; NYPL; The Austen Chronicle; Kobo; Google Play; Powell's Books; Den of Geek.

Informacje dodatkowe o Riot Baby:

Wydawnictwo: Mamania
Data wydania: 2021-04-21
Tytuł oryginału: Riot Baby
Tłumaczenie: Katarzyna Rosłan

Tagi: Współczesna proza literacka bóg

Kup książkę Riot Baby

Riot Baby - opinie o książce

Widzę czarnoskórych chłopców, którzy idą z naprzeciwka. Po prostu idą, a matka już ciągnie córkę za rękę na drugą stronę ulicy. Byle nie przejść blisko nich, byle ich nie dotknąć, byle nic nim nie zrobili. A to tylko dwóch nastoletków, którzy ledwo odrośli od ziemi.

Widzę w telewizji relację z zamieszek, bo kolejni biali policjanci skatowali czarnoskórego i uniknęli kary. Widzę wykrzywione gniewnie twarze i oczy, z których nareszcie uciekła bezsilność.

Widzę niesprawiedliwość, która każdego dnia dotyka niewinnych obywateli i widzę jak nienawiść rodzi nienawiść.

I widzę w tym wszystkim chłopca, który urodził się wśród zamieszek oraz jego siostrę, na której barkach spoczywa zbyt duży ciężar.

Elle i Kev to rodzeństwo, które staje się świadkami rasizmu i które samo go doświadcza. Dziewczyna obdarzona jest mocą, która pozwala jej widzieć znacznie więcej, a Kev trafia do więzienia za przestępstwo, którego się dopuścił. Oboje na wszystko patrzą z innej perspektywy, ale oboje widzą brutalność policji i niesprawiedliwość. Są o krok od nienawiści wobec świata, ale wciąż czuć między nimi piękną więź oraz rodzinną miłość, co osładza całość. A to wszystko z dystopijnym światem w tle.

Tochi Onyebuchi porusza ważne tematy i potrafi naprawdę zgrabnie pisać, ale mimo tego jego powieść nie przypadła mi do gustu. Mamy wątki nadnaturalne -- które stanowią metodę przekazania nam zbrodni na tle rasowym -- ale nic w związku z nimi nie zostaje wyjaśnione. Po prostu Ella ma pewne umiejętności i na tym koniec. Przeszkadza mi też narracyjny chaos -- co chwilę zmienia się czas i sposób prowadzenia opowieści. Momentami umykał mi sens całych dialogów, ale to wina różnicy kultur i mojej nieznajomość sytuacji w Stanach. Jeśli jednak kogoś nie odstraszą wady, jakie ja dostrzegłam -- będzie oczarowany autorem i naprawdę zadowolony z lektury.

Powieść ,,Riot Baby" otrzymała nagrodę New England Book 2020 oraz cieszy się mianem finalistki Nebuli.

tłum. Katarzyna Rosłan

Na koniec muszę wspomnieć, że okładka wyszła spod rąk Magdy Górskiej oraz Joanny Florczak i że OGROMNIE mi się ona podoba..