Rodzice DDA. Mój dom będzie inny. Refleksje z terapii

Weź oddech i zacznij żyć bez obciążeń!

Jakże często osoby, które wyrastały w alkoholowej, dysfunkcyjnej rodzinie obiecują sobie, że ich dom będzie zupełnie inny. Mają w sobie olbrzymie pragnienie, by nie powtarzać błędu rodziców. ,,Przecież nie jestem moją matką, nie jestem moim ojcem". Obiecują sobie, że to dzieci a nie alkohol będą w centrum ich uwagi, że zamiast kłótni pojawi się rozmowa, a frustra­cję zastąpi otwartość i bliskość. I... zwykle nie wychodzi.

Jaki ciężar niesie na swoich barkach DDA? Czy można go zrzucić i zacząć żyć po swojemu? Dlaczego wbrew naszej woli stajemy się odbiciem rodziców? Czy wystarczy samemu nie pić, by zatrzymać przekaz alkoholowej traumy? Czy wyprowadzka z domu pozwala uwolnić się od toksycznej przeszłości?

Nikt nie przeżyje życia za ciebie. Nikt prócz ciebie nie zmierzy się z twoją prze­szłością i nikt poza tobą nie zbuduje twojej przyszłości. Jeśli chcesz troszczyć się o innych, wpierw zaopiekuj się sobą. Zobaczysz, jak wiele to zmieni.

Praca nad sobą może przypominać łapanie oddechu, bo to, co nagromadzone w środku, zwyczajnie dusi. Zacznij oddychać pełną piersią. To jest możliwe.

Moja matka wciąż za coś przepraszała, i ja zaczęłam robić to samo. Wpada­łam w rolę ofiary przy każdej okazji. Nie potrafiłam niczego doprowadzić do końca. Z tego wszystkiego mój syn stał się moim agresorem. Taka wiecznie nieszczęśliwa matka naprawdę potrafi wykończyć.

Joanna Szczerbaty, psycholog, terapeuta uzależnień, diagnosta i specjalista FAS. Kocha ludzi i pracę z nimi. Autorka książki Jestem DDA (Kraków 2023)

Informacje dodatkowe o Rodzice DDA. Mój dom będzie inny. Refleksje z terapii:

Rodzice DDA. Mój dom będzie inny. Refleksje z terapii - opinie o książce

Avatar użytkownika - Justyna_M
Justyna_M
Przeczytane:2024-03-19, Ocena: 6, Przeczytałem,

Co uważacie na temat wpływu dzieciństwa na dorosłe życie?

Wiem, że doświadczenia z młodszych mają niezmiernie ogromny wpływ na nas, jednak z przeszłością trzeba się zmierzyć, zaopiekować się sobą, w końcu za nas życia nikt nie przeżyje. Samorozwój to codzienny proces.

"Mój dom będzie inny..." Czy to łatwe zadanie do spełnienia?

Autorka przedstawia nam mnóstwo zapisków z terapii ludzi ich indywidualnych doświadczeń i scenariuszy, które mogą spotkać ludzi żyjących w dusfunkcyjnej rodzinie. Pojawia się tutaj mnóstwo przykrych doznań jak poczucie niedowartościowania i winy, zapominanie o własnych potrzebach, przemoc, krzyki, manipulacja, mechanizm współuzależnienia, szantaż emocjonalny.
Osoby, który dotknęło życie z alkoholikiem na pewno znajdą wśród tych refleksji utożsamią się z którąś z historii. Mechanizm reakcji jest podobny w większości przypadków: huśtawka nastrojów czy nieustanny strach, jednak sprzeciwienie się powielaniu sytuacji z rodzinnego domu jest możliwe.

Czy znacie tematykę Dorosłych Dzieci Alkoholików? Nie jest to łatwe przeżycie, gdy wzrasta się w alkoholowej rodzinie, a zapewne budzi ono przekonanie, że nie chce się dzieciom "podarować" tej traumy, nie powtarzać rodzicielskich błędów. Potrzebna do tego jest duża dawka cierpliwości i akceptacji oraz rady zawarte w tej genialne książce.

Mimo trudnej tematyki, Joanna Szczerbaty, na bazie swoich doświadczeń przekazuje czytelnikowi ważne spostrzeżenia i wskazówki. Czytało mi się doskonale, zwlaszcza że też jestem DDA. Według mnie to fascynująca lektura. U mnie wzbudziła wiele emocji i zmotywowała do pozytywnych zmian.

Polecam z całego serca.

Jestem DDA Notatki z terapii. Jak wyjść z toksycznego domu
Joanna Szczerbaty0
Okładka ksiązki - Jestem DDA Notatki z terapii. Jak wyjść z toksycznego domu

Wyjdź z domu i zacznij żyć! Jestem dorosła, chcę zacząć żyć i dlatego rozpoczęłam terapię. Marzę, by żyć normalnie. Mam problem z relacjami i chociaż...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;