Rok próby

Data wydania: 2021-03-10
Tytuł oryginału: The Grace Year
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Donata Olejnik

O tym się nie rozmawia… To zabronione.

W hrabstwie Garner wszystkie szesnastoletnie dziewczyny muszą na rok opuścić rodzinną osadę. Ponoć ich tajemnicza moc odbiera rozum mężczyznom, a kobiety doprowadza do szału zazdrości… W dziczy mają się wyzbyć owej magii, by powrócić do domu jako czyste i gotowe do małżeństwa. Tyle że nie każda zdoła przeżyć…

Tierney James już niedługo sama pozna całą prawdę o roku próby. Będzie musiała stawić czoła bezwzględnej naturze i brutalnym kłusownikom czyhającym w lesie. przede wszystkim demonom, które czają się w mrokach dziewczęcych dusz…

Tagi: kobiety zniewolenie miłość przyjaźń

Kup książkę Rok próby

Opinie o książce - Rok próby

Avatar użytkownika - justynazniszczol
justynazniszczol
Przeczytane:2021-04-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Do „Roku próby” podeszłam z rezerwą, bo wydawało mi się, że to nie do końca będą moje klimaty, ale jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że świat  wykreowany przez autorkę wciągnął mnie bez reszty.

Akcja dzieje się w pewnej zamkniętej społeczności, żyjącej według co najmniej dziwnych zasad, w których kobieta ma bardzo określoną rolę w społeczeństwie. Kobieta by móc stanowić część społeczeństwa, musi być czyjąś żoną i rodzić dzieci, w zasadzie inne zadania nie są dla niej przewidziane. Te które są niezamężne lub nie rodzą dzieci, są uważane za bezużyteczne i wyrzucane poza margines.

Do dziwnych praktyk owej społeczności dochodzi wysyłanie 16 letnich dziewczyn na rok poza ich osadę, mają wyzbyć się magii (rzekomo), wiele z nich z roku próby już nie wraca, a całe przedsięwzięcie owiane jest tajemnicą.

Główna bohaterka Tierney James  wyrusza właśnie na swój rok próby, jednak jej niepokorna dusza nie da się tak łatwo złamać. Kto wróci cało po roku? Jak bardzo ten rok zmieni dziewczyny?  Komu tak naprawdę potrzebny jest ów rok próby?

Ta książka to obraz społeczeństwa którym łatwo sterować, wmawia się im dziwne zasady, w które wszyscy wierzą, a ich wiara  wynika z braku wiedzy, nieprawd powielanych przez kolejne pokolenia i przekonaniu o prawdziwości tego co mówią (w tym wypadku) mężczyźni – bo to oni sterują całym społeczeństwem, oni dyktują zasady, które są wygodne tylko dla nich i które pozwalają im na wykorzystywanie kobiet w różnych aspektach.

Ta książka jest WYBITNA!!! To jest lektura obowiązkowa dla każdej kobiety, ale nade wszystko dla młodych kobiet. To historia o sile, zawziętości i mądrości kobiet, o ogromnym potencjale jaki drzemie w każdej z nas, to swoisty manifest kobiet. Bardzo dobra książka, polecam całym sercem.

Rok próby to książka, która przełamała moja kolejną granicę. Nie czytam tego rodzaju literaturę, jednak ta książka mnie tak zafascynowała, że nie potrafiłam się oderwać.

Tym razem nie napiszę o czym było w książce, ale co mi się spodobało.
   Po pierwsze rola dziewczynki, dziewczyn, kobiet. Matki, żony i służące. To mężczyźni rządzą, one mają być posłuszne, pozbawione magii i do tego służy rok próby.
    Po drugie wątek miłości genialne połączenie skrajnych światów. Ofiara i kat ale kto jest kim? Próba poznania i zrozumienia drugiej strony.
   Po trzecie zmiana dziewczyn po roku próby, który tylko nie licznym daje szanse przetrwać. Niektórym otwierają się oczy i dostrzegają otoczenie. Inne stają się potulnymi żonami jak mężczyźni tego oczekują.
  Po czwarte sam rok próby, okres który wywołuje nienawiść, zazdrość, wyrzuty sumienia. Świat w dziczy i groźnych zwierząt, ale kto najbardziej zagraża dziewczynom w roku próby.

Książka to rollercoaster, pełna różnych emocji i zwrotu akcji. Książka walcząca między rozumem a sercem. Polecam warta uwagi.