Ross Poldark

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2016-02-17
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380151659
Liczba stron: 464

Ocena: 4.83 (12 głosów)

Ross Poldark, zmęczony krwawą wojną w Ameryce, wraca do domu w Wielkiej Brytanii. Długo wyczekiwane spotkanie z bliskimi ma jednak gorzki smak: jego ojciec nie żyje, majątek jest zrujnowany, a ukochana zaręczyła się z kuzynem.

Ross, współczujący ubogim kornwalijskim górnikom i farmerom, zabiera do domu ubogą dziewczynę spotkaną na jarmarku. To wydarzenie zmienia całe jego życie.

,,Niezrównany Winston Graham [...] wszystko, co najlepsze, i jeszcze więcej".

THE GUARDIAN

Kup książkę Ross Poldark

Zobacz także

Opinie o książce - Ross Poldark

Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2016-06-21, Przeczytałam,
Długo chodziła za mną ta książka, okładka od razu przyciągnęła oko, blurb przekonywał, że tę historię powinnam poznać. Kiedy w końcu nadarzyła się okazja skorzystałam, choć z pewną obawą zabierałam się za lekturę. Gdzieś podświadomie byłam przekonana, że będzie to historia w jakiś sposób podobna do "Obcej" Diany Gabaldon. Może sprawiło to umiejscowienie powieści w Wielkiej Brytanii, a może dziedzic, samotnie zmagający się z przeciwnościami losu, odepchnięty przez ród, ale mocno złączony z ziemią i swoimi ludźmi. Po lekturze tego tomu mogę stwierdzić, że te dwa cykle raczej nie mogą ze sobą konkurować, bo są zupełnie różne. Winston Graham napisał swoją książkę w 1945 roku, co zdecydowanie można odczuć w języku powieści. To nie jest książka, w którą można się łatwo wciągnąć, jak większość pisanych nam współcześnie. Styl przypomina mi bardziej dzieła XIX-wiecznych pisarzy angielskich, zupełnie inaczej przekazujący emocje, odsuwając lekko bohaterów od czytelnika, a jednocześnie mocno intrygując wydarzeniami, i tokiem myślenia, który nie jest do końca jasny (w końcu książka, gdzie narracja jest trzecioosobowa). Potrzeba chwili, żeby wciągnąć się w historię, ale po tych kilku, kilkunastu stronach nie sposób porzucić lektury.  Ross Poldark to zubożały szlachcic, który po powrocie z krwawej amerykańskiej wojny (być może autor chciał przemycić swoje ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2016-03-30, Przeczytałam,
Nie będę ukrywać, że XVIII – wieczna Anglia należy do moich ulubionych kierunków literackich podróży. To czasy burzliwych przemian społeczno – gospodarczych, choć nadal urodzenie jest wyznacznikiem prawa do majątku, tytułu czy wyboru życiowej drogi. A pochodzenie, koneksje i wartość posiadanego mienia ma większe znaczenie niż uczucia. „Ross Poldark” to pierwszy tom osadzonej w XVIII – wiecznej Kornwalii sagi rodzinnej „Dziedzictwo rodu Poldarków” autorstwa Winstona Grahama – uznanego brytyjskiego pisarza, którego powieści zostały przełożone na wiele języków, a niektóre przeniesione na szklany ekran. Głównym bohaterem powieści jest powracający z wojny dwudziestotrzyletni kapitan Ross Poldark. Niestety, w rodzinnym domu czekają na niego same przykre niespodzianki – ojciec nie żyje, posiadłość jest zrujnowana, a ukochana kobieta zaręczyła się z jego kuzynem. Mężczyzna jednak nie zamierza łatwo poddać się, ale czy ciężka praca i determinacja wystarczą by odbudować majątek i odzyskać panią swego serca? I czy można mieć nadzieję na sukces, kiedy prócz jednego asa w rękawie nie ma się wpływu na pozostałe zmienne będące wyznacznikiem doli człowieka? Uczucie do Elizabeth pozwoliło Rossowi przetrwać trudy wojny. A przeżyte doświadczenia sprawiły, że z krnąbrnego i beztroskiego młodzieńca stał się dojrzałym, wrażliwym oraz ...
(czytaj dalej)
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
,,Ross Poldark" to początek wspaniałej sagi będącej opowieścią o nie łatwej miłości, tęsknocie za lepszym jutrem i utraconymi marzeniami, trudach codziennego życia oraz konsekwencjach podejmowanych wyborów, którą polecam wszystkim tym, którzy pragną przeczytać naprawdę dobrą, zapadającą w pamięci i sercu historię, po zakończeniu której nie będą wahali się sięgnąć po jej kontynuację. Zachęcam do zapoznania się z całą moją recenzją dostępną na moim blogu:http://magicznyswiatksiazki.pl/ross-poldark-winston-graham/
Link do opinii
Avatar użytkownika - aishatsw
aishatsw
Przeczytane:2016-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam, Od wydawnictw, Przeczytane,
Minęło nieco czasu od chwili, gdy ostatni raz trzymałam w rękach powieść typowo historyczną. Mimo to okazało się, że smakuje ona równie wybornie, jak kiedyś. Każda książka jest przygodą, ale powieści historyczne są nimi na dwójnasób. Nie tylko przedstawiają interesujące wątki i losy bohaterów, ale równocześnie pozwalają nam przekonać się, jak wyglądało niegdyś życie, przyswoić ważne wydarzenia i zjawiska w historii, oswoić ludzi i wartości charakterystyczne dla danej epoki. Pierwsza część sagi Dziedzictwo rodu Poldarków przenosi nas do Kornwalii lat osiemdziesiątych osiemnastego wieku. Towarzysząc tytułowemu bohaterowi, możemy poczuć, jak wyglądało życie mieszkańców tamtych rejonów we wspomnianym okresie, zauważyć wyrazisty kontrast pomiędzy bytem zamożnych właścicieli ziemskich i ubogich dzierżawców. W życiu tych pierwszych liczy się posiadany majątek, wystawne życie i dobra zabawa. Mało kiedy przejmują się, czy podlegający im ludzie mają co jeść i czy są zdrowi. Ludzie ubodzy pracują w bardzo trudnych warunkach, w kopalniach, na roli lub łowiąc ryby. Rzadko mogą liczyć na pomoc swych panów, Ross Poldark jest tutaj wyjątkiem, który angażuje się w życie podlegających mu ludzi. Winston Graham stworzył fascynującą powieść, która ujmuje czytelnika od pierwszej strony i nie przestaje interesować aż do ostatniej. Powieść, którą zamyka się z żalem, ponieważ czuje się niedosyt, szczególnie jeśli gustuje się w tym konkretnym gatunku. Prostym, a zarazem pięknym piórem nakreślił losy swych bohaterów i oddał ducha osiemnastowiecznego majątku w Kornwalii. Zadbał o bogactwo emocjonujących wydarzeń, nakreślił intrygujących i charakterystycznych bohaterów - sprawiło to, że jako osoba ceniąca dobrą powieść historyczną - taką, którą nie tylko się czyta, ale również czuje - jestem więcej niż usatysfakcjonowana. Takie książki aż chce się czytać, na kolejne części takich książek chce się czekać. Polecam!
Link do opinii
Bałam się, naprawdę się bałam, że po uprzednim obejrzeniu serialu, zawiodę się na książce. Na szczęście, nic bardziej mylnego. Książka napisana jest dość ciekawie, zawierają się w niej wydarzenia, które znałam już z ekranu, ale wzbogacone o pewne wątki. Podoba mi się książkowa Demelza jeszcze bardziej niż serialowa; ma większy "pazur" :) Zastanawiające jest, że nie mamy w tym utworze jakieś dynamicznej akcji, wielu zdarzeń, porywów, a mimo wszystko chce się to dalej czytać. Bo jest po prostu przyjemne. A tak w ogóle... Wielbię tę okładkę! :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - gosia_gosia16
gosia_gosia16
Przeczytane:2018-05-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Avatar użytkownika - Aila92
Aila92
Przeczytane:2018-05-01, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,

Zazwyczaj nie czytam książek obyczajowych, ale tym razem zrobiłam wyjątek. Nie żałuję! Po pewnej przerwie od czytania (brak pomysłu na wybór kolejnej książki) połknęłam „Rossa” w 4 dni.

Książka opowiada o losach Rossa Poldarka, który wrócił po wojnie w Ameryce do rodzinnej Kornwalii. Nic jednak nie jest tak, jakby chciał – jego ojciec nie żyje, majątek (Nampara) jest zrujnowany, a na dodatek ukochana Elizabeth zaręcza się z jego kuzynem, Francisem. Któregoś dnia Ross bierze do siebie na służbę biedną dziewczynę, która ucieka od ojca pijaka.

Demelza początkowo jest nieprzewidywalna, ale powoli wkrada się w serce pracujących w Namparze Juda i Prudie, a nawet samego Rossa.

Ogromnym plusem jest postać Rossa. Nie jest on wyidealizowanym bohaterem. Ma swoje wady i zalety. Z jednej strony jest cichy, nie okazuje uczuć, ale z drugiej ma w sercu wiele dobra.

Z niecierpliwością zabieram się za kolejny tom sagi. Mam nadzieję, że mnie nie rozczaruje :)

Link do opinii
Avatar użytkownika - Mmyszunia
Mmyszunia
Przeczytane:2018-02-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 12 książek 2018,

Historia Rossa powracającego w rodzinne strony z wojny. Po śmierci ojca zastaje majątek niemal w rozsypce. Musi okazać niezłomną wolę i dużo pracy włożyć w to by podźwignać dwór i tchnąć życie w stare domostwo. W wietrznej Kornwalii nie jest łatwo przetrwać a tym bardziej prowadzić interesy ale Ross się nie zraża. 

Ciekawa książka, z lekką nutką humoru. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Malnar
Malnar
Przeczytane:2017-07-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Jeremy Poldark
Winston Graham0
Okładka ksiązki - Jeremy Poldark

Kontynuacja bestsellerowej historii rodziny Poldarków. Kornwalia, 1790 rok. Ross Poldark musi zmierzyć się z najciemniejszym momentem w swoim życiu...

Dziedzictwo rodu Poldarków (Tom 7). Fala gniewu . (Poldark #7)
Winston Graham0
Okładka ksiązki - Dziedzictwo rodu Poldarków (Tom 7). Fala gniewu . (Poldark #7)

Kornwalia, 1798-1799 Ross Poldark zasiada w Izbie Gmin jako poseł z Truro - dzieli swój czas między Londynem a Kornwalią i przeżywa rozterki związane...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Frankenstein
Mary Shelley
Frankenstein
Medium z Long Island
Caputo Theresa
Medium z Long Island
Ania z Avonlea
Lucy Maud Montgomery
Ania z Avonlea
Mur
Rafał Witek
Mur
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy