Rosyjska namiętność

Wyjątkowa, piękna i przepełniona głębokim uczuciem jak utwory genialnego kompozytora Siergieja Prokofiewa. Taka była Lina - jego muza, kochanka i żona. Ich wspólna historia rozgrywa się na tle wielkich wydarzeń XX wieku, na tle drapaczy chmur Nowego Jorku oraz w kręgu artystów paryskiej awangardy. Na co dzień spotykali się z Coco Chanel, Hemingwayem, Picassem, Matisse’em, Ravelem, Diagilewem...

Szczęśliwe lata kończą się, kiedy Prokofiew podejmuje decyzję o powrocie do Związku Radzieckiego. W sowieckiej Rosji czasu stalinowskiego terroru Lina zostaje oskarżona o szpiegostwo, jest torturowana w złowrogiej Łubiance, a w końcu skazana na morderczą pracę w łagrze. Tylko wewnętrzna siła, pasja życia i niezniszczalna miłość, którą darzy męża, pozwalają jej przetrwać.

Życie Liny, żony wielkiego rosyjskiego kompozytora Siergieja Prokofiewa, było nieustanną walką o miłość, przetrwanie, wspólną przyszłość i samą siebie. Podobnie jak w jej ulubionym wierszu, puentą tej historii mogą być słowa: "Aby żyć szczęśliwie, żyjmy niepozornie".
Joanna Moro

Tytuł oryginału: Una Pasión Rusa
Język oryginału: hiszpański
Tłumaczenie: Zbigniew Zawadzki

Kup książkę Rosyjska namiętność

Rosyjska namiętność - opinie o książce

Na samym początku chcę serdecznie podziękować za egzemplarz książki Wydawnictwu WAM.

"Rosyjska namiętność" autorstwa bez wątpienia utalentowanej Reyes Monforte, to moje drugie spotkanie z twórczością tej pisarki. Pierwszą książką, jaką przeczytałam, były "Pocałunki piasku", której recenzję można znaleźć na blogu. Tamta powieść pomimo, iż podobała mi się, była napisana raczej trudnym w odbiorze stylem. Natomiast prezentowana dzisiaj "Rosyjska namiętność" to majstersztyk. Czasami zastanawiałam się, jak wygląda życie z artystą u boku lub choćby pod jednym dachem. Zawsze moje rozmyślania kończyły się na przypuszczeniach, iż musi być ono trudne. Jak wiadomo artyści bujają w obłokach, są często oderwani od rzeczywistości, tej, jaką obserwujemy na co dzień i zanurzeni po uszy w swojej pasji a zarazem zawodzie. Dopóki nie dostałam w ręce "Rosyjskiej namiętności", fabuła ta nie była mi znana lecz teraz przyszło się zmierzyć z czymś innym niż zazwyczaj. Obszerna mająca ponad sześćset stron publikacja, skrywa w sobie mnóstwo bezinteresownego oddania, drugiemu, ukochanemu człowiekowi i oczywiście bezmiar miłości. Uczucie to, w większości kojarzone tylko i wyłącznie z dobrem, bezpieczeństwem, w tym przypadku jest niejednokrotnie pełne bólu.

Lina - hiszpańska śpiewaczka - zakochuje się w wielkim, słynnym, szanowanym kompozytorze. W egzystencji Sergieja Prokofiewa prym wiedzie muzyka. To ją mężczyzna stawia na pierwszym, najważniejszym miejscu. Jednak odkąd na jego drodze stanęła Lina Codina, poczuł, że chce kochać, oprócz muzyki, także ją. Już zawsze. Jest pewien, że ta kobieta jest dla niego stworzona. Piękna, elegancka, mądra. Potrafi rozmawiać na każdy temat w wielu językach. Sergiej ma rację, tylko ona zdoła unieść miłość, jaką obdarzyła artystę, przez całe, nie łatwe życie. Lina i Sergiej obracają się w kręgu samych wybitnych osobowości. Często spędzają czas z Ernestem Hemingwayem, Coco Chanel, Ravelem, Matisse'em, Diagilewem... Ich byt naznaczony jest wyjazdami, występami, koncertami, stresem. Jedynym marzeniem Liny jest obserwowanie, jak jej mąż się rozwija. Chce widzieć jego twarz na plakatach porozwieszanych na mieście. Chociaż nie zaniechała nauki śpiewu, już nie to jest dla niej najważniejsze. Na swojej drodze napotyka nie tylko wszystko, co najlepsze. Po pewnym czasie również dla Liny nadejdzie ciężki czas. Czy miłość pomoże jej przetrwać?

Kolejna perełka w zbiorze to powód do radości! Na pewno ruszy w obieg, ponieważ Taką historię nie warto zamykać przed światem. Piękna, rewelacyjnie napisana choć chwilami trudna opowieść. Pokazuje, że kiedy pojawia się miłość, "ja" schodzi na dalszy plan ustępując miejsca "Ty". Sądzę, że na prawdę wiele można wynieść z tej powieści mądrości.

Polecam.

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-12-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

„Rosyjska namiętność” Reyes Monforte to historia życia wielkiego rosyjskiego kompozytora Siergieja Prokofiewa i jego żony. Opowiedziana  przez jego  żonę Linę.

Ogromna przepaść pomiędzy życiem w normalnym, wolnym  kraju a egzystencją w Rosji, gdzie nikt i nigdy nie mógł   być pewien swojego losu w czasach wszechobecnego terroru, aresztowań, gdzie ludzie znikali bez śladu..

Główni bohaterowie „Rosyjskiej namiętności” próbują prowadzić  normqalne życie  w cieniu brutalności  rządów Stalina gdzie każdy  mógł okazać się wrogiem. Gdzie nie było miejsca na miłość, sprawiedliwość, poczucie bezpieczeństwa.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-05-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Okrutna miłość
Reyes Monforte0
Okładka ksiązki - Okrutna miłość

Niesamowita historia, w której rzeczywistość przerasta wyobraźnię. Aż trudno uwierzyć, że to dzieje się naprawdę. To lektura wstrząsająca i obowiązkowa...

Pocztówki ze Wschodu
Reyes Monforte0
Okładka ksiązki - Pocztówki ze Wschodu

Tych wspomnień nie zniszczy nawet piekło obozu koncentracyjnego We wrześniu 1943 roku Ella zostaje wywieziona do obozu w Auschwitz-Birkenau. Od razu staje...