Rozmówca

ISBN: 978-83-8110-290-2
Tytuł oryginału: The Caller
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Mikołaj Kluza

Tanya Kaitlin nie może się doczekać relaksującego wieczoru, po ciężkim tygodniu, jednak zaraz po wyjściu spod prysznica usłyszała dzwonek swojej komórki. Jej najlepsza przyjaciółka, Karen Ward, próbuje nawiązać z nią wideo połączenie. Tanya odbiera telefon i wtedy zaczyna się koszmar.

Karen jest zakneblowana i przywiązana do krzesła we własnym salonie. Jeśli jej koleżanka się rozłączy, albo przestanie patrzeć w wyświetlacz, morderca też po nią przyjdzie. Głęboki, szorstki, demoniczny głos na drugim końcu linii jej to obiecał.

Hunter i Garcia badają te groźby i zostają wciągnięci w szaloną karuzelę zła, tropiąc drapieżnika, który przetrząsa ulice i media społecznościowe w poszukiwaniu ofiar, które następnie zadręcza tajemniczymi listami, karmiąc się ich strachem.

Kup książkę Rozmówca

Opinie o książce - Rozmówca

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-05-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Podświadomość może wydobyć na światło dzienne jakieś wspomnienie pod wpływem dowolnego czynnika: obrazu, dźwięku, zapachu, miejsca, imienia... nic nie stanowiło tutaj ograniczenia."

Potrzebowałam takiej właśnie przygody czytelniczej, konkretnej, dosadnej, dynamicznej, gdzie wszystko logicznie przemyślane i atrakcyjnie podane. Przy płynnej narracji, wciągającej fabule, ciekawej zagadce detektywistycznej, błyskawicznie mknie się po stronach książki w poszukiwaniu dalszego ciągu opowieści, okazji do potwierdzania skwapliwie wysuwanych przypuszczeń i z chęcią czynionych domysłów. Odpowiadało mi świadome zawieszanie akcji, frapujące dochodzenie do kulminacji w wątku, aby niejako w najciekawszym momencie przerwać i przeskoczyć na inny równoległy wątek, niemniej zajmujący i przyciągający. To zręcznie budowało napięcie, wprowadzało w stan czytelniczej ekscytacji, dorzucało elementy zaskoczenia i mocnego uderzenia. Udała się autorowi gra z wyobraźnią i inteligencją czytelnika, podsuwanie mylnych tropów, wciąganie w błędne założenia, odwracanie uwagi od prawdziwej tożsamości mordercy, wprowadzenie tajemniczego bohatera. Zakończenie spodobało mi się, zgrabną klamrą połączyło wszystkie segmenty, miało ten konieczny pazur, aby pozostawić czytelnika z uczuciem uczestniczenia w pasjonującej rozrywce kryminalnej.

Robert Hunter, detektyw z wydziału zabójstw policji Los Angeles, szef sekcji specjalnej rozwiązującej sprawy szczególnie okrutnych zabójstw, musi zmierzyć się z niebywale silnym przeciwnikiem. Morderca jest wyjątkowo zimny, perfidny i bezlitosny, zaś motywy jego czynów długo pozostają w sferze niewiadomej. Wiadomo, że cechuje go niezwykła bezczelność, bystrość, ostrożność, metodyczność i zdyscyplinowanie, dokładnie wszystko planuje, sztywno trzyma się wytyczonych szlaków, do perfekcji opanował sztukę kamuflażu. Jak zatem przeniknąć do jego umysłu, rozpracować schemat jego działania na tyle skutecznie, aby naprowadził na właściwy ślad? Czy kryminalna analiza behawioralna i biopsychologia, z których Hunter ma doktorat, staną się sprzymierzeńcami w rozwiązywaniu sprawy, a może i one nie wystarczą, aby dotrzeć do sprawcy? Jaki użytek można zrobić z informacjami z życia prywatnego, jakie beztrosko pozostawiają ludzie o sobie z mediach społecznościowych, do czego mogą zostać wykorzystane? To moje pierwsze spotkanie z twórczością tego autora, ale już wiem, że z pewnością nie ostatnie, bardzo chętnie sięgnę po wcześniejsze i kolejne tomy serii.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - Psotka88
Psotka88
Przeczytane:2018-04-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Prawda jest taka, że chyba na nic ani na nikogo nie czekałam i czekać nie będę jak na Chrisa Cartera i jego kolejne książki. Powrót mojego mistrza jeśli chodzi o thrillery był tym co tygryski kochają najbardziej. Autor i jego bohater na mój regał zawitali jakiś czas temu i czytanie nie obyło się bez zarwanej nocy, bo inaczej się nie da. Ale dla nich warto i zdania nie zmienię!

Detektyw Hunter i jego partner detektyw Garcia znów pracują razem. Po raz kolejny zajmują niezwykle brutalnym morderstwem, które okazuje się nie być jednorazowe.
Pewna kobieta odbiera telefon od przyjaciółki. To co ją zaskakuje to fakt, że nie jest to zwykłe połączenie lecz rozmowa video. Kiedy odbiera przeraża ją to co widzi - Karen jest zakneblowana i przywiązana do krzesła, a głos który słyszy przeraża ją najbardziej - głęboki, szorstki, wręcz demoniczny. Jedno zdanie: Nie przerywaj połączenia i gra pod tytułem: dwa pytania. Pierwsze proste daje nadzieję, że wszystko dobrze się skończy, drugie podchwytliwe, niby łatwe, a jednak... No i się stanie, gdy odpowiedź padnie za późno lub będzie zła? Tego Tanya dowiaduje się po fakcie. Przeczuwa, że dziewczyna nie przeżyje, ale nawet w najgorszym koszmarze nie pomyślała, że umrze w ten sposób...

Niespełna trzy dni później kolejna osoba dostaje podobny telefon. Kolejna videorozmowa, kolejne wydawało by się zaledwie dwa pytania i trzecie, które zadaje sobie osoba, która odbiera telefon: co w razie pomyłki?!

Czy to możliwe, że morderca jest również stalkerem? Jaki jest powód śmierci kolejnych osób? Skąd pomysł na tak brutalne rodzaje śmierci i skąd morderca wie, że osoba do której dzwoni nie odpowie na pytanie numer dwa? Czy Robert i Carlos rozwikłają tą makabryczną zagadkę i uratują życie (nie)winnym osobom?

Mogła bym się rozpisać na temat fabuły książki, ale nie mam zamiaru tego robić. Lepiej ją przeczytać i poznać fakty niż czytać o niej gotowca. Czytam na prawdę dużo, a thriller to chyba mój ulubiony gatunek na równi z kryminałami. Jednak tak dobrego autora jak Carter jeszcze nie spotkałam. To w jaki sposób morduje bohaterów w swoich książkach fascynuje, ale i przeraża i nie wiem co bardziej. Nikt nie zabija tak jak on i to się liczy. Jego powieści są trafne i zwięzłe. Brak lania wody, cały czas coś się dzieje. I tylko brutalność nie pozwala sięgnąć po jego pozycje każdemu. Trzeba mieć mocne nerwy,a w tedy trafisz do raju jeśli chodzi o gatunek. Wiem, że raj o morderstwa to skrajne niedopowiedzenia, ale fani wiedzą co mam na myśli. Ta pozycja ma genialne zakończenie, którego się nie spodziewałam. Chciała bym by drogi Huntera i pana J. jeszcze się skrzyżowały. Nie wiem co Chris szykuje dla swoich czytelników, ale cokolwiek to będzie będę to miała i to przeczytam. A jeśli Ty lubisz mocne pozycje to koniecznie zapoznaj się z cyklem o detektywach Hunterze i Garcii!

Avatar użytkownika - Pani_Ka
Pani_Ka
Przeczytane:2018-07-31, Ocena: 5, Przeczytałam,

Zemsta. Popleczniczka chcących odpowiedzi na pytanie: dlaczego? Wspomożenie szukających wyjścia z sytuacji, gdy wahamy się pomiędzy samobójstwem a życiem w szaleństwie i nicości. Czy potrzeba jej dokonania to psychopatyczne myślenie czy też naturalny ludzki odruch? Być może potrafimy wybaczyć pielęgnowanie jej w głowie. Lecz czy potrafimy wybaczyć jej dokonanie? Na końcu tej powieści doszłam do wniosku, że tak samo łatwo jest nam oburzyć się na działanie pod jej wpływem, jak i odwrócić od niej wzrok w przyzwoleniu.

Detektywi Hunter i Garcia mają niełatwe zadanie. Morderstwa są bowiem dokonywane w sposób niezrozumiały, nie tylko ze szczególnym okrucieństwem, ale też z zaangażowaniem osób najbliższych ofiarom. Z jednej strona to wyjątkowo perfidny sposób pozbawiania życia w jakby "emocjonalnym duecie", z drugiej, mimochodem kpiący z przyjaciółki, męża czy siostry zadawanymi im pytaniami. Od tego bowiem, czy podczas wideo rozmowy ukochana osoba odpowie na dwa, zdawałoby się banalne pytania, zależy dalszy los więzionej osoby. I co niezwykle zaskakujące, owe pytania, które w większości przypadków wyśmialibyśmy, nagle okazują się być podstawą do zatrzymania oddechu i przerażenia świadomością, że przecież także MY, wszyscy, jak jeden mąż, moglibyśmy na nie nie odpowiedzieć, lub się w odpowiedzi pomylić. Bo któż od nas w dzisiejszych czasach wymaga kojarzenia tego typu szczegółów? I kogo dziwi niechlujność w zapamiętywaniu przy jednoczesnej powszechnej dostępności takich informacji?

"Zdjęcia, nazwiska, adresy, daty, lubiane bądź nielubiane rzeczy... wszystko tam było i wcale nie potrzeba geniusza, żeby zrobić z tego użytek." (str.128)

Świat technologicznie ułatwiający zmaganie się z zapamiętywaniem otaczających nas cyfr, kodów, dat, pozbawił nas jednocześnie umiejętności szybkiego kojarzenia, intensywnego myślenia czy przywoływania z pamięci istotnych informacji. Wszystko magazynujemy w mniejszych i większych, myślących za nas pudełeczkach, które stają się zrośnięte z naszymi dłońmi, oczami, a co za tym idzie, zachowaniami. Czasem można mieć wrażenie, że owe wynalazki działają nawet niczym odrębne, sterujące nami organizmy, zmuszając nas do stereotypowych zachowań, prowadząc do sytuacji, które jak się okazuje w "Rozmówcy", mogą mieć katastrofalne konsekwencje.

Tajemniczy rozmówca zdaje się wybierać swe ofiary nieprzypadkowo lecz bez wspólnego motywu, przeraża bliskich, uczynionych obserwatorami tragedii, na ich oczach dokonuje czynów niewyobrażalnych. Trzeba przyznać Chrisowi Carterowi, że w dziedzinie plastyczności drastycznych opisów ma niewielu równych sobie. Co przy tym zaskakujące, autor snuje śledztwo bez zbytniego rozbuchania, nie przekrzykuje ani swych bohaterów ani protagonisty, snuje podparte badaniami psychologicznymi rozważania, wprowadza dla większego jeszcze zaangażowania czytelnika tajemnicza postać szukającego zemsty Pana J, współpracując z mordercą, wiedzie nas na manowce pozornych motywów zbrodni.

Jest jeszcze jeden ogromny walor tej powieści. Chris Carter, ze świadomością wrażenia jakie zrobią na czytelniku suche fakty, podaje idealnie wkomponowane w akcje informacje o stalkingu, o seryjnych mordercach, o mediach społecznościowych - zatem o wszystkim tym, co steruje naszym postrzeganiem możliwych rozwiązań, co zmienia nasze tropy wraz z kolejnymi skojarzeniami detektywa Huntera. Wreszcie, kolejne tropy stara się także popierać przykładami czy osądami brzmiącymi profesjonalnie, nie pozostawiającymi wątpliwości co do ich prawdziwości.

"Większość zabójstw w USA jest wynikiem błędów w ocenie. Wystarczył moment niepoczytalności. Sekunda, w czasie której ktoś traci panowanie nad sobą. (...) Do jednej rzeczy potrzeba było specyficznego rodzaju człowieka człowieka - zimnego, wyrachowanego, sadystycznego, wypranego z emocji. Ta rzeczą było torturowanie ofiary przed śmiercią. Niewielu ludzi na świecie jest zdolnych do zadawania drugiej osobie ogromnego fizycznego bólu i odczuwania z tego przyjemności." (str.80)

Co do samego bohatera serii, autor nie przytłacza czytelnika doskonałością, wybitnością czy po prostu nadmierną obecnością policjanta. Po cichu, z miejscem na osobiste wtręty, zauroczenia i dowcipy, ze spokojem, który nie pozwala nam wpadać w niepotrzebnie serwowane w kryminałach drżączki i galopady, autor i bohater prowadzą nas ku rozwiązaniu. Zaś owo rozwiązanie może nie szokuje, może nie jest trzymające w napięciu na tyle, by z niecierpliwością ocierać pot z czoła z niepokoju o życie detektywa, ale rozpisane jest bardzo zgrabnie. Nie tylko nie jest to zakończenie błahe czy też stereotypowe, lecz, co bardzo lubię, pozostawiło mnie z pewnym dylematem moralnym, którym pozwoliłam sobie zacząć tę recenzję. Warto przeczytać, podążyć zarówno za bohaterami, jak i za każdym maleńkim śladem drugoplanowych postaci, i poszukać drugiego dna.

(za możliwośc przeczytania książki dziekuję portalowi granice.pl)

Moje pierwsze, ale jakże owocne spotkanie z autorem. Chris Carter, "Rozmówca", Wydawnictwo Sonia Draga, 2018. Tłumaczenie Mikołaj Kluza. Może ciężko w to uwierzyć, ale faktem jest iż "Rozmówca' to pierwsza przeczytana przeze mnie powieść kultowego już Cartera. I jak widać sporo mnie ominęło, gdyż to pisarz jak najbardziej godzien uwagi. "Rozmówca" to thriller w najlepszym wydaniu. Dynamiczny, wciągający, a co najważniejsze nieprzekombinowany . Kilka słów o fabule powieści. . Młoda kobieta, Tanya , odbiera wieczorem wideo połączenie od swojej najlepszej przyjaciółki imieniem Karen. Szybko orientuje się, że nie jest to normalna rozmowa, a jej koleżanka znajduje się w rękach szalonego maniaka. Rozpoczyna się gra, w której stawką jest życie Karen. Tanya, by ocalić bliską jej osobę musi odpowiedzieć na dwa pytania. Czas biegnie nieubłaganie... Jak dużo wiemy o sobie w świecie zdominowanym przez internet, smartfony i media społecznościowe? Czy nasze znajomości są tak bliskie jak uważamy? I co dzieję się, gdy w sytuacji podbramkowej musimy podjąć ważne decyzje? Chris Carter mistrzowsko prowadzi intrygę, w której psychopata wciąga w swą grę z pozoru przypadkowe osoby. Fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana i prowadzi nas do zaskakującego finału. Powieść wciąga od pierwszych stron i daje nam bardzo duży ładunek emocjonalny. Co by było gdyby taka sytuacja dotknęła nas? Czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pozornie łatwe pytania dotyczące naszych bliskich? "Rozmówca" to perfekcyjnie skonstruowany thriller, ale także gorzka opowieść o tym, jak elektroniczne media kierują naszym życiem. I o tym jak chętnie obnażamy się w internecie bardzo często sprzedając tam swą duszę. Prowadzący śledztwo detektywi z jednostki specjalnej policji w Los Angeles , Hunter i Garcia muszą zmierzyć się z mordercą o przenikliwym umyśle. Z mordercą, który nie popełnia błędów, a swoje ofiary dobiera według sobie tylko znanego klucza. Ileż tajemnic kryje miasto, które anioły ma tylko w nazwie? "Rozmówca" to inteligentnie napisana powieść, która zdecydowanie wyróżnia się na tle amerykańskiej literatury spod znaku thrillera. Akcja chwilami toczy się bez pośpiechu. Autor nakreśla idealnie całe tło powieści, a bohaterowie są dobrze przemyślanymi postaciami. Podoba mi się ten duet policyjny, który stanowią dwaj faceci z krwi i kości, a nie nieudacznicy z problemem alkoholowym. Dużo uwagi Carter poświęcił także na postacie drugoplanowe dzięki czemu całość wypada bardzo wiarygodnie. Co istotne, pisarz ma sporo do powiedzenia , a to sprawia , że książka jest inteligentna i nie nastawiona wyłącznie na akcję i brutalność. Autor odznacza się niepowtarzalnym stylem, któremu nie sposób jest nie ulec. Do mnie to przemawia. W "Rozmówcy" otrzymałam to, czego oczekuję od bardzo dobrej powieści : wartką akcję, dobrze wykreowane postacie, inteligentną i logiczną fabułę, zaskakujące zakończenie, które nie jest wymyślone na poczekaniu. I nie da się nie zauważyć właśnie tego drugiego dna, tego przed czym Chris Carter nas ostrzega. O niebezpieczeństwach związanych z naszą internetową bytnością. Podsumowując : taka powieść na 5 +. Zasadniczo bez słabych punktów. Mocna, chwilami wstrząsająca, mądra i zapadająca w pamięć. Na pewno nie ostatnia powieść Chrisa Cartera, którą przeczytam. Polecam miłośnikom zarówno mocnych wrażeń jak i tym, którzy lubią dobrą, solidną psychologiczną analizę.

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2019-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

; Czasami cisza to najlepsza forma konwersacji ; - Chris Carter ; Rozmówca ;

Chris Carter dla mnie to pisarz, równoznaczny ze Stephenem Kingiem, gdzie sztukę pisania zdobył dzięki studiom psychologii z zaburzeń kryminalnych na Uniwersytecie Michigan. Przesłuchując licznych zbrodniarzy zdobywał doświadczenie, które przełożył na fikcje znajdującą się w powieści. ; Rozmówca ; wydawnictwa Sonia Draga - mocny thriller kryminalny, opowiadający o serii zabójstw, poprzez prowadzone wideo rozmowy. Stalker - jest to osoba, która wyłapuje ofiarę i dręczy za pomocą dostarczanych listów w formie ; wycinanki ; Zdobywa informacje na temat ofiary a także jej najbliższej osoby z którą łączą więzi. Tanya Kaitlin po ciężkim tygodniu pracy, postanawia spędzić bardzo miły wieczór, relaksując się pod prysznicem. Kiedy słyszy dzwonek telefonu, dziwi się widząc że po drugiej stronie jest w wideo rozmowie przyjaciółka Karen. Kiedy odbiera telefon, świat się zatrzymał. Widzi jak Karen przywiązana do krzesła linkami, rozebrana i bezradna, otoczona głosem który nakazuje by Tanya patrzyła. Koszmar się nie kończy, musi odpowiedzieć na dwa pytania…niby błahe, niby proste…gra się rozpoczyna…Na poszukiwanie mordercy rusza detektyw Robert Hunter i Garcia. Stalker nie daje za wygraną, giną kolejne kobiety, gdzie pomału od nitki do kłębka zostaje prześwietlona postać mordercy. Kim jest? Czy na pewno to była obca osoba? Co nim kierowało? Jaki był powód, by zginęły nie winne kobiety? Zaskakująca, szybka, wartka akcja, która sprawi że to co wydaje Ci się domyślne, tworzy ułudę mrocznej fikcji. Autor wprowadza Cię w świat morderczego wyścigu z czasem , bo nigdy nie wiesz kto zadzwoni następny? Polecam serdecznie. Renata Mielczarek

Odkładałam sobie tę książkę na specjalną okazję, bo wiedziałam, że Chris Carter mnie nie zawiedzie. I nie zawiódł, pomimo tego, że nie jest to moja ulubiona część. Pomysł z video rozmowami mocny, nawet nie chcę sobie wyobrażać, co może czuć osoba, do której w taki sposób zadzwoniono. Robert Hunter nadal dużo czyta, a ja nadal go <3.

Avatar użytkownika - niunia5001
niunia5001
Przeczytane:2018-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2018,

Co tu dużo mówić, Carter to mistrz gatunku! W każdej książce to pokazuje! Wciąga od pierwszych stron. Jak dla mnie szkoda było mi kończyć czytać, ponieważ ze wszystkich "Carterowskich" książek została mi aby jedna do przeczytania. A szkoda. Czekam na kolejne książki (kolejna już wyszła, ale nie ma jeszcze przekładu na polski).
Polecam wszystkim, którzy lubią wielki dreszcz emocji:):):)
POLECAM!!!!!!!!!Mega mocna!

(moja opinia z lubimy czytaćhttp://lubimyczytac.pl/ksiazka/4817716/rozmowca/opinia/43925336#opinia43925336 )

Avatar użytkownika - Violetkove
Violetkove
Przeczytane:2018-07-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Doskonale trzyma w napięciu, do końca nie wiadomo, kim jest morderca. Ciekawe postacie, nieszablonowa historia. Przeczytałam jednym tchem!

Avatar użytkownika - kaczucha
kaczucha
Przeczytane:2018-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam,
Nocny prześladowca
Chris Carter0
Okładka ksiązki - Nocny prześladowca

Na zapleczu nieczynnego sklepu mięsnego policjanci znajdują niezidentyfikowane zwłoki młodej kobiety, której zaszyto usta i... krocze. Do sekcji...

Geniusz zbrodni
Chris Carter0
Okładka ksiązki - Geniusz zbrodni

Detektyw Robert Hunter musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, żeby przechytrzyć najbardziej perfidnego mordercę, z jakim miał do czynienia. W prowincjonalnym...

Czego uszy nie widzą
Tyszka Agnieszka