Rozmowy o śmierci i umieraniu

Rozmowy o śmierci i umieraniu to nowe wydanie klasycznej pozycji literatury tanatologicznej, zaliczane do najbardziej ważkich dzieł psychologicznych XX wieku. Książka zawiera zapis rozmów przeprowadzonych przez autorkę w jednym ze szpitali w Chicago ze śmiertelnie chorymi, którzy dzielą się swoimi obawami, troskami, nadziejami i oczekiwaniami dotyczącymi zachowania rodziny, duchownych i personelu szpitalnego.

Rozmowy o śmierci i umieraniu mogą pomóc nam stawić czoło, profesjonalnie i osobiście, końcowemu etapowi ludzkiego życia, uświadamiają także - jak pisze w przedmowie do książki prof. dr Jacek Łuczak, jeden z twórców polskiej szkoły opieki paliatywnej - ,,jak ważną rolę może odegrać każdy z nas towarzyszący umierającemu".

Dr Elisabeth Kübler-Ross (1926-2004) jedna z założycieli nowoczesnej opieki hospicyjnej, autorka kilkudziesięciu książek, w tym Koła życia, Lekcji życia, On Grief and Grieving, a także Rozmów o śmierci i umieraniu, gdzie zaprezentowała swoją koncepcję pięciu etapów żałoby. Jej książki sprzedały się w ponad dziesięciu milionach egzemplarzy i przetłumaczono je na prawie czterdzieści języków. W ankiecie magazynu TIME znalazła się w gronie ,,stu najbardziej wpływowych myślicieli dwudziestego wieku". W latach siedemdziesiątych Kübler-Ross została najpierw w 1977 roku ,,Kobietą Roku", a następnie ,,Kobietą Dziesięciolecia" w dziedzinie nauki. Jej archiwum znajduje się w dziale zbiorów specjalnych na Uniwersytecie Stanforda, gdzie wspomaga zwłaszcza naukowców i studentów, zajmujących się opieką paliatywną. To dzięki jej odwadze i determinacji zmienił się sposób, w jaki traktujemy umierających. Jej wysiłki, by podchodzono do nich ze współczuciem i szanowano ich godność, spowodowały, że takie podejście stało się standardem w wielu zachodnich krajach. Doktor Kübler-Ross nauczyła nas tego, że umieranie jest częścią życia i że nasze zadanie w przypadku umierających polega na tym, by ofiarować im bezwarunkową miłość.

Informacje dodatkowe o Rozmowy o śmierci i umieraniu:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2021-06-04
Kategoria: Socjologia, filozofia
Tytuł oryginału: On Death and Dying

Kup książkę Rozmowy o śmierci i umieraniu

Rozmowy o śmierci i umieraniu - opinie o książce

Życiodajna śmierć. O życiu, śmierci i życiu po śmierci
Elizabeth Kübler-Ross0
Okładka ksiązki - Życiodajna śmierć. O życiu, śmierci i życiu po śmierci

Życiodajna śmierć to pozycja szczególna, zawiera bowiem zapis zbioru wykładów wygłaszanych przez autorkę w Szwecji i Stanach Zjednoczonych. Podobnie...