Rozmowy z przyjaciółmi

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2021-02-24

Powieść jednej z najważniejszych współczesnych pisarek i autorka świetnie przyjętej w Polsce powieści ,,Normalni ludzie"!

Mieszkająca w Dublinie Frances ma dwadzieścia jeden lat i chłodny umysł obserwatorki. Jest studentką i początkującą pisarką; ze swoją najlepszą przyjaciółką i byłą dziewczyną Bobbi występuje na slamach poetyckich. Przypadkowa znajomość z Melissą, popularną dziennikarką, której mąż Nick jest aktorem, otwiera im drzwi do świata pięknych domów, hałaśliwych przyjęć i wakacji w Bretanii. Gdy Frances i Nick niespodziewanie zbliżają się do siebie, błyskotliwa i stroniąca od uczuć Frances musi po raz pierwszy zmierzyć się ze swoimi słabościami.

Kup książkę Rozmowy z przyjaciółmi

Opinie o książce - Rozmowy z przyjaciółmi

Czy kojarzycie autorkę?? Czy czytaliście jej najnowszą książkę??

"Rozmów z przyjaciółmi" byłam ciekawa. Poprzednia książka mi się podobała. I czy tym razem też tak było??

Z przykrością muszę stwierdzić, że nie. Nie przypadła mi ona do gustu. Fabuła mogła być ciekawa, ale coś nie wyszło. Bohaterowie dziwnie irytujący, nie podobała mi się ich relacja. Co miało ogromny wpływ na odbiór książki. Chociaż dobrze się ją czytało. Lekko, ale nie koniecznie przyjemnie. Ups.

Mam nadzieję, że Wasze wrażenie będą inne.

Avatar użytkownika - Azb
Azb
Przeczytane:2021-04-27, Ocena: 5, Przeczytałem,

Poetka Francess i performerka Bobbi. Kim są? Jakie relacje ich łączą? Jeszcze niedawno były partnerkami. Dziś wiąże je przyjaźń i wspólne występy na slamach. Siłą napędową ich wzajemnych relacji jest Bobbi, charyzmatyczna młoda kobieta, o radykalnych poglądach, niezależna i dość apodyktyczna. To ona decyduje w jakim kierunku i kiedy może ewoluować ich związek.

Sytuacja zmienia się kiedy dziewczyny poznają Mellisę, dziennikarkę, która chce napisać o nich i ich twórczości artykuł. Kiedy pewnego dnia Francess i Bobby przekraczają próg domu dziennikarki wkraczają do świata pełnego nowych doznań i uczuć. Francess po raz pierwszy spotyka mężczyznę, który jest w stanie ją zafascynować. Nick, mąż Melissy, cichy, introwertyczny aktor również zwraca uwagę na o wiele młodszą od siebie poetę.

Sally Rooney w swojej najnowszej książce „Rozmowy z przyjaciółmi” każe nam zastanowić się jak w dzisiejszych czasach definiujemy słowo związek. Jej bohaterów łączą różne relacje od przyjaźni po bardziej intymne. To co jednak charakteryzuje każdy z układów to brak zaangażowania uczuciowego. Wchodzący w nowe konfiguracje partnerskie bohaterowie mogą się spotykać, sypiać ze sobą jednak nie potrafią, czy wręcz boją się rozmawiać o łączących ich uczuciach.

„Rozmowy z przyjaciółmi” to książka, która charakteryzuje sposób życia, łatwość wchodzenia i wychodzenia w różnego rodzaju układy partnerskie, uczuciowość dzisiejszych młodych ludzi. Osób, które nie mają większych oporów przed powiedzeniem wszem i wobec, że sypiają ze sobą i które jednocześnie nie dopuszczają do siebie myśli, że może im zależeć na swoim partnerze i że go kochają. Młodych ludzi, którzy tak jak nie potrafią deklarować swoich uczuć nie planują również swojej przyszłość. Żyją tu i teraz, wyłącznie dniem dzisiejszym.

Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2021-04-19, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Znacie książki Sally Rooney? Która książka tej autorki zrobiła na Was największe wrażenie?

„Rozmowy z przyjaciółmi” autorstwa Sally Rooney, czyli książka roku według „Daily Telegraph”, „Sunday Times” i „Guardiana”. Z wielką ciekawością sięgnęłam po ten tytuł i liczyłam na wiele. Nagrody zobowiązują…

Otrzymujemy ciekawy głos w sprawie współczesnych związków, przyjaźni, miłości… w zasadzie życiu. Opowieść o ludzkich obawach w poszukiwaniu własnej ścieżki przez życie w labiryncie współczesnych współzależności. Wyjątkowo zawiła relacja bohaterów, jest tylko pretekstem do szerszego spojrzenia na ludzkie relacje, na grę pozorów, na lęki, na seks. W interesujący sposób pokazywane jest podejście do postrzegania innych ludzi. „Umniejszasz swoją władzę nad innymi, żeby nie musieć się obwiniać za to, jak ich traktujesz. Sama się wkręcasz. Bobbi jest bogata, Nick jest mężczyzną, nie jestem w stanie ich zranić. Prędzej oni mnie, więc muszę się bronić”. Książka stanowi przyczynek do rozważań na temat etykiet i etykietowania ludzi, jako element procesu definiowania siebie i otaczającego świata. Podobało mi się subtelne zwrócenie uwagi na skutki niewłaściwej komunikacji (albo jej braku) oraz ukazanie pewnego rodzaju marazmu.

Nie ze wszystkimi wnioskami się zgadzam, czasem czegoś mi brakowało (jakiegoś domknięcia), ale myślę, że warto sięgnąć po ten tytuł. Polecam, byście przekonali się sami, bo do zawartych w książce refleksji zdecydowanie się wraca.

Za egzemplarz serdecznie dziękuję wydawnictwu WAB

Normalni ludzie
Sally Rooney0
Okładka ksiązki - Normalni ludzie

Jedna z najgłośniejszych powieści 2018 roku! Sally Rooney, nazywana Salingerem doby Instagrama, w Normalnych ludziach opowiada o trudnej miłości wplątanej...

Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska