Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2020-04-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788381432283
Liczba stron: 288
Tytuł oryginału: Talking with Psychopaths and Savages

Ocena: 4 (4 głosów)

Christopher Berry-Dee, kryminolog i autor bestsellerów, ukazuje czytelnikom mroczne zakamarki psychiki najbardziej bezlitosnych i niebezpiecznych morderców na świecie. Przez wiele lat prowadził wywiady z przestępcami przebywającymi w więzieniach - w tym osławionymi seryjnymi zabójcami - i odkrył, że okazywany przez nich brak wyrzutów sumienia jest często jeszcze bardziej przerażający od popełnionych zbrodni.

,,Rozmowy z psychopatami i bestiami" niewątpliwie zmienią poglądy czytelników na to, kim są ludzie zdolni do najbrutalniejszych zabójstw, a poza tym stanowią dowód, że horror może być bliższy, niż sądzimy.

Tagi:

Kup książkę Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów

Christopher Berry-Dee zabiera nas w czytelniczą podróż po odmętach ludzkiego umysłu, który jest bardzo wypaczony. Autor przedstawia nam jednych z największych psychopatów w dziejach ostatnich kilkudziesięciu lat, z którymi sam przeprowadzał rozmowy dotyczące ich okrutnych czynów, aby zrozumieć ich psychikę. Okazuje się, że psychopaci nie mają nic na swoje usprawiedliwienie – ich umysł cieszy się z wyrządzania krzywdy innym ludziom i dla większości z nich jest to sens życia, więc nie powinniśmy ich żałować.

Ta książka nie bierze jeńców. Autor bardzo dokładnie analizuje sposób myślenia swoich rozmówców i przytacza listy, które z nimi wymieniał oraz przeprowadzone rozmowy stanowiące dowód ich okrutnego umysłu. Psychopaci to osoby, które nigdy nie zostaną poprawnie zresocjalizowane, ponieważ tuż po opuszczeniu więzienia ponownie przystąpią do powtarzania okrutnych zbrodni, jakich dokonali.

Czytając miałam gęsią skórkę na całym ciele i do chwili obecnej nie jestem w stanie sobie wyobrazić ogromu okrucieństwa wyrządzonego przez opisywanych ludzi. Jednakże darzę ogromnym szacunkiem autora, który pomimo gróźb postanowił wydać tę książką, ponieważ dzięki niej choć trochę jesteśmy w stanie zrozumieć jedną prawdę cechującą psychopatycznych morderców – oni nigdy się nie zmienią.

Jest to pozycja, która zostaje z czytelnikiem na długi czas powodując uczucie niepokoju i lęk przed podzieleniem losu ofiar psychopatów. Kto wie, może i na nas ktoś taki czyha?

Link do opinii
Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:,

"Psychopaci stanowią około jednego procenta populacji, ale nie wszyscy stają się przestępcami."

Po zapoznaniu się z książkami Berriego-Dee ("Rozmowy z seryjnymi mordercami", "Rozmowy z seryjnymi morderczyniami"), to "Rozmowy z psychopatami" najbardziej mi się spodobały, ponieważ prawdziwe historie zostały nie tylko szczegółowo przybliżone, ale również przedstawione w otoczce współczesnej nauki psychologicznej, a coś takiego jest wielkim magnesem dla wyobraźni i interpretacji. Co prawda, ktoś, kto przeczyta wszystkie wymienione tytuły, natychmiast dostrzeże styczne punkty, zazębiające się akapity i liczne powtórzenia, jednak tak wzmacnia się wydźwięk wiedzy o najsłynniejszych bestiach z morderczymi skłonnościami. Autor dokonuje rozróżnienia między pojęciem psychopaty i bestii, lecz dla mnie nie ma to aż tak dużego znaczenia, gdyż rozmiar szkód i masakr wyrządzonych przez obie opcje, szokuje i przeraża w równym stopniu. I jeszcze wskaźnik eskalacji mrocznych głębi umysłów potworów, wyraziście uwypuklający się podczas prowadzonej korespondencji i przeprowadzanych wywiadów przez światowej sławy kryminologa z najgroźniejszymi więźniami.

W tym tytule mniej szczegółowych życiorysów zwyrodniałych umysłów niż w innych książkach Christophera Berriego-Dee, ich miejsce zajmują rozważania na temat otchłani zdradliwego świata seryjnych morderców, przyczyn leżących u podstaw zachowań, cech identyfikujących spaczone i destrukcyjne osobowości. Bardzo mi odpowiadało zerknięcie w defekty ludzkich umysłów i iskier zapalnych niezrównoważenia psychicznego. Skąd brak żalu, skrupułów, wyrzutów sumienia, poczucia winy, a skąd skłonność do przemocy, wypaczona dbałość o własne interesy, świadome łamanie norm społecznych? Czy faktycznie szwankuje umiejętność odróżniania dobra i zła, a może prym wiedzie celowe oszustwo i manipulacja? Jakie formy diagnozowania nieokiełznanej i brutalnej tożsamości, tworzenia profili psychologicznych chorych umysłów, identyfikowania punktów zwrotnych, mają do dyspozycji specjaliści medycyny? Dlaczego narcyzom, okazującym przesadne wyobrażenie o własnej wartości, przypisuje się najwięcej zbrodni? Czy poznając perwersje i potrzeby psychopatów, uwzględniając indywidualnie przypadki, w tym rozszczepienia jaźni, udaje się stworzyć model ich rozpoznawania, przewidywania czynów, unikania wpadnięcie w pułapkę wyjątkowo ohydnych i przerażających gwałtów i morderstw? I na koniec, nieco drażni bogactwo autopromocji w narracji, intensywne podkreślanie własnych zasług i dokonań autora.

bookendorfina.pl

Link do opinii
Avatar użytkownika - cherryladyreads
cherryladyreads
Przeczytane:2020-05-23, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Jeżeli czytaliście „Rozmowy z seryjnymi mordercami” i byliście tą lekturą usatysfakcjonowani, to kolejna książka tego światowej sławy kryminologa, również powinna spełnić wasza oczekiwania. Tym razem pan Christopher Berry-Dee przedstawia nam sylwetki psychopatów. Część z nich poznaliśmy już przy poprzedniej publikacji, gdyż psychopaci często stają się seryjnymi mordercami.

Książka uzmysławia nam jakimi bezwzględnymi bestiami potrafią być ludzie pozbawienie empatii, zadufani w sobie, którzy traktują innych jak przedmioty mające zaspokajać ich cele. Autor w swojej książce wypisał zespół cech, jakie posiadają psychopaci. W tym celu przytacza listę cech diagnostycznych psychopatii stworzona przez profesora Roberta Hare’a. Może to być dla nas przydatna wiedza, w sytuacji, gdy będziemy wchodzić w nowy związek czy relację, bo wskaże na co należy zwrócić uwagę i jakie zachowania powinny wzbudzić naszą czujność.

Mam trochę wrażenie, że książka jest chaotycznie napisana. Życiorys bestii nie jest chronologicznie przedstawiony, co powoduje, że czytelnik gubi się w omawianych sprawach. Mam też odczucie, że autor również przejawia cechy narcystyczne, uważając siebie za najlepszego specjalistę. Może i nim jest, ale trochę denerwuje mnie takie obnoszenie się ze swoimi sukcesami.

Po książkę z pewnością warto sięgnąć, jeśli interesują was takie trudne tematy i jeśli macie mocne nerwy. Ten brutalny świat, gdzie grasują bestie, jest przerażającym miejscem. Jednak autor udowadnia, że nawet takich ludzi, jeśli wiemy jak do nich dotrzeć, można podejść i uzyskać od nich potrzebne informacje. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli wejrzymy w otchłań, otchłań wejrzy również w nas. Rozmowa z psychopatami to jak balansowanie na cienkiej linie, jednak tą sztukę pan Berry-Dee opanował do perfekcji. Jeśli jesteście ciekawi co kryje umysł potworów, to zajrzyjcie do tej książki. Silne emocje gwarantowane.

Link do opinii
Avatar użytkownika - blondeside
blondeside
Przeczytane:,

"Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów" jest to wędrówka przez najbardziej mroczne zakamarki umysłu najniebezpieczniejszych ludzi na świecie. Bestie? Potwory? Bezduszne istoty...?

"Z myślą o Czytelnikach, którzy nie czytali żadnej z moich książek, informuję, że rozmawiałem twarzą w twarz z mniej więcej trzydziestoma seryjnym zabójcami, a ponadto kilkoma przestępcami, którzy dokonali masakry albo popełnili jedną zbrodnię".

Autor spędził wiele lat na badaniu cech, jakimi odznaczają się psychopaci, seryjni mordercy, gwałciciele. Wiele wywiadów, lata korespondencji i spotkania twarzą w twarz. Christopher Berry-Dee przedstawia nam kilku najbardziej znanych morderców na świecie, skazanych na kary śmierci bądź nadal odsiadujących swoje wyroki. Jedną z opisanych w książce spraw jest sprawa zabójstwa popełnionego przez paraolimpijczyka Oscara Piostoriusa w 2013 roku.

Razem z autorem sięgamy w głąb zniszczonych i skażonych złem umysłów ludzi, którzy nie znali litości a z ich rąk zginęło wiele osób, w tym dzieci. Poznamy charakterystykę osobowości sadystycznych potworów w ludzkiej skórze, narcystycznych morderców, psychopatyczne szalone umysły, jakie kryły się w społeczeństwie. "Rozmowy z psychopatami" to jedna z najbardziej interesujących książek, jakie czytałam. Oprócz samego opisu spraw, autor zamieścił także fragmenty autentycznych listów oraz wywiadów.
Jest to również bardzo wstrząsająca książka, a niektóre historie przyprawiły mnie o dreszcze. Zabójstwa dzieci, młodych dziewcząt, ciężarnej kobiety... Mocne historie opowiedziane w niezwykle interesujący sposób.
W mojej ocenie książka jest świetna. Bardzo podobał mi się styl, jakiego autor użył, aby przekazać czytelnikowi swoje przemyślenia i wnioski.
Zdecydowanie polecam!
Książkę przeczytałam dzięki Wydawnictwu Czarna Owca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Ja_Karola
Ja_Karola
Przeczytane:2020-10-01, Ocena: 2, Przeczytałam, Mam już ,

Przyznam że zmęczyła mnie ta książka,mimo ciekawego tematu. 


 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Angela1990
Angela1990
Przeczytane:2020-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2020, 26 książek 2020,

Ludzie z którymi rozmawiał autor w tej książce „żyją w świecie, gdzie słonie fruwają, ołowiane kule odbijają się od ziemi jak piłeczki, a władzę sprawują wróżki”. Tak najkrócej można podsumować logikę, którą kierują się psychopaci.
Christopher Berry-Dee spędził lata analizując umysły psychopatów, pisząc do nich listy i spotykając się z nimi w więzieniach. W tej książce autor omawia krótko historię badań nad psychopatią, jej podstawy, teorię, ale przede wszystkim najciekawsze przypadki z którymi się zetknął. Znajdziemy tutaj fragmenty listów psychopatów, rodzin ofiar czy też samych śledczych. „Rozmowy z psychopatami” pozwala wniknąć w fascynujące i przerażające zarazem umysły ludzkie.
Trzeba jednak wspomnieć w tym miejscu o ogromnym mankamencie książki - jest zdecydowanie za krótka i traktuje pewne tematy dosyć pobieżnie. Poza tym autor wielokrotnie podkreśla o ograniczeniach w ilości słów... może gdyby skupił się na kwestiach merytorycznych a nie pisał ciągle o ilości słów to „sprzedałby” nam więcej ciekawostek?
Czekałam na tę lekturę i szczerze ją polecam razem z poprzednią pozycją tego autora, a w tym roku nakładem wydawnictwa pojawią się jeszcze kolejne, więc szybko nadrabiajcie zaległości ?

Link do opinii
Inne książki autora
Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie
Christopher Berry-Dee0
Okładka ksiązki - Rozmowy z seryjnymi mordercami. Najgorsi na świecie

Christopher Berry-Dee to człowiek rozmawiający z seryjnymi zabójcami. Jako światowej sławy kryminolog śledczy zdobył zaufanie morderców z różnych kontynentów...

Rozmowy z seryjnymi mordercami
Christopher Berry-Dee0
Okładka ksiązki - Rozmowy z seryjnymi mordercami

Christopher Berry-Dee to człowiek rozmawiający z seryjnymi zabójcami. Jako światowej sławy kryminolog śledczy zdobył zaufanie morderców z różnych kontynentów...