Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę

Celna diagnoza problemów, z którymi mierzy się współczesne społeczeństwo, a także próba znalezienia drogi wyjścia z tego kryzysu.

W ciągu ostatnich kilku lat na uniwersytetach, i nie tylko, coś poszło w złą stronę. Mówcy są  wykrzykiwani. Studenci i profesorowie mówią, że czują się, jakby chodzili po cienkim lodzie i boją się wypowiadać szczerze. Wzrasta liczba samobójstw i ludzi cierpiących na lęki i depresję. Jak do tego doszło?

Publicysta i prawnik Greg Lukianoff oraz psycholog społeczny Jonathan Haidt pokazują w swojej głośnej książce, że te problemy mają swoje źródło w trzech nieprawdziwych teoriach, które coraz mocniej oddziałują na wychowanie i edukację młodych ludzi:

- co cię nie zabije, uczyni cię słabszym;

- zawsze ufaj swoim uczuciom;

- życie to wojna między dobrymi i złymi ludźmi.

Te trzy Wielkie Nieprawdy są sprzeczne zarówno z wynikami współczesnych badań psychologicznych poświęconych zdrowiu psychicznemu, jak i z wiedzą starożytną, znaną nam z mitów wielu kultur. Przyjęcie tych nieprawd - i wynikającej z nich kultury ,,bezpieczeństwa" - ingeruje w rozwój społeczny, emocjonalny i intelektualny młodych ludzi. Utrudnia im stanie się niezależnymi jednostkami, które potrafią samodzielnie zmierzyć się ze światem.

Lukianoff i Haidt analizują wiele zjawisk społecznych, które stały za upowszechnieniem tych nieprawd, rozpatrują je w kontekście szybko rosnącej polaryzacji politycznej i pokazują, w jaki sposób możemy się uwolnić od tych szkodliwych idei.

Informacje dodatkowe o Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-01-31
Kategoria: Psychologia
ISBN: 9788382028034
Tytuł oryginału: The Coddling of the American Mind

Kup książkę Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę

Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę - opinie o książce

"Człowiek potrzebuje stresujących bodźców, wyzwań fizycznych i psychicznych. Bez nich jego kondycja ulega pogorszeniu."

"Rozpieszczony umysł. Jak dobre intencje i złe idee skazują pokolenia na porażkę" to tak naprawdę książka na temat trzech Wielkich Nieprawd - jak je rozpoznać, w jaki sposób one działają, a także jak przed nimi chronić młodych ludzi. Ze wstępu dowiadujemy się, że jest to pewnego rodzaju opowieść detektywistyczna zahaczająca o nauki społeczne, w której sprawcą "zbrodni" jest nagromadzenie trendów i sił społecznych.

Książka jest podzielona na cztery części:
- część pierwsza (wprowadzenie) - wyposażenie w narzędzia, czyli umiejętność identyfikowania trzech Wielkich Nieprawd, przedstawienie kluczowych elementów psychoterapii poznawczo-behawioralnej oraz pokazanie, jak terapia ta poprawia umiejętność krytycznego myślenia i pomaga zniwelować efekty Wielkich Nieprawd,
- część druga (Wielkie Nieprawdy w akcji) - o przekrzykiwaniu, zastraszaniu, grożeniu przemocą, a nawet stosowaniu tej przemocy (przykładowe wydarzenia i ich konsekwencje),
- część trzecia - poszukiwanie rozwiązania naszej historii,
- część czwarta (rady autorów) - podpowiedzi dla rodziców i nauczycieli, które to pomogą wychować mądrzejsze, silniejsze i bardziej niezależne dzieci, a włodarzom uczelnianym mogą pomóc, by uczynić ich uczelnie lepszymi i przystosować je do naszej epoki.

O czy można tu jeszcze przeczytać? M.in. o odróżnianiu traumy od bólu i wywołujących je czynnikach, zespole stresu pourazowego (PTSD), milenialsach, iGen (choć nie tylko), depresji, nadopiekuńczości, wychowaniu "helikopterowym", psychoterapii poznawczo-behawioralnej (CBT) oraz możliwościach jej zastosowania, rozpoznawaniu i tłumieniu zniekształceń poznawczych, dyskusji czy umiejętności krytycznego myślenia.

"Edukacja nie ma sprawić, ze ludzie poczują się bezpiecznie; ma ich zmusić do myślenia." - Hanna Holborn Gray

Autorzy wielokrotnie zwracają uwagę na to, że młodzi ludzie nie powinni być bezpieczni ideologicznie i emocjonalnie, ale powinni być silni. W bezpośredni i obrazowy sposób argumentują swoje myśli. Nawiązują np. do konieczności radzenia sobie z przeciwnościami losu w kontekście nie wynoszenia ciężarów z siłowni, której to one są sensem. Takie nawiązanie do kontekstu pokazuje, że to, o czym czytamy możemy dostrzec liczne analogie i odnieść przykłady czy porównania do rzeczywistości. Przystępne przekaz sprawia, że całość jest wciągająca, a co ważniejsze skłania do refleksji. Dodatkowo przedstawione tu treści stwarzają mnóstwo okazji do dyskusji, jakie można przeprowadzić w gronie uczniów, studentów, nauczycieli czy rodziców.

"Kiedy problem nie ma nazwy, nie dostrzegamy go, a kiedy nie dostrzegamy problemu, z pewnością nie będziemy w stanie go rozwiązać." - cytat z TED-Crenshaw

Ta książka jest chyba przede wszystkim o tym, jak dobre intencje prowadzą do złych skutków, a czasem wręcz katastrofalnych. Moim zdaniem naprawdę warto sięgnąć po tę publikację. Choć początkowo miałam pewne obawy czy lektura mnie nie znudzi (tym bardziej, że treść bazuje na realiach amerykańskich), to muszę przyznać, że nie zawiodłam się, a wręcz jestem pozytywnie zaskoczona wieloaspektowym podejściem do omawianych zagadnień.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne
Jonathan Haidt0
Okładka ksiązki - Szczęście. Od mądrości starożytnych po koncepcje współczesne

Pomaganie ludziom w poszukiwaniu szczęścia i sensu życia jest celem nowej dyscypliny, zwanej psychologią pozytywną - dziedziny, którą od pewnego czasu...

Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?
Jonathan Haidt0
Okładka ksiązki - Prawy umysł. Dlaczego dobrych ludzi dzieli religia i polityka?

Dlaczego nasi przywódcy polityczni nie potrafią ze sobą współpracować w obliczu zagrożeń i narastających problemów?   Dlaczego...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz