Running. Autobiografia mistrza snookera

,,Niezależnie od tego, jak często go przeklinam, snooker jest grą, którą kocham nad życie".

Uzależnienie od alkoholu i narkotyków. Ojciec skazany za zabójstwo. Bolesne rozstanie z kobietą życia poznaną na spotkaniu anonimowych narkomanów... Bieganie, które okazało się ucieczką i szansą na lepsze jutro.

Szczera spowiedź legendy snookera Ronniego O'Sullivana. Książka o smutkach i radościach życia - wielkich sukcesach, jak pięć tytułów mistrza świata czy maksymalny brejk wbity w rekordowym czasie, ale też spektakularnych klęskach. Nie tylko tych ponoszonych przy snookerowym stole.

Bezkompromisowa opowieść nietuzinkowego sportowca. Autobiografia człowieka, który zrozumiał, że kiedy dzieje się źle, trzeba znaleźć coś, co nada życiu sens.

***

Tytułowy bieg ma znaczenie zarówno dosłowne, jak i metaforyczne. Poruszająca historia.

,,The Metro"

Wyścig przez pełne chaosu życie Ronniego O'Sullivana to za mało, by pozbawić go miana wielkiego czempiona. Ta książka tylko umacnia jego legendę.

,,Press Association"

Kiedy zaczyna mówić o snookerze i swoich rywalach, jest fascynujący. Ale to nie snooker pozwolił mu się uwolnić do alkoholu i narkotyków. Pomogło mu bieganie.

,,The Daily Telegraph"

W snookerze jest bezdyskusyjnie najlepszy na świecie. W bieganiu jest klasą samą dla siebie... Jego szczere wspomnienia, które brzmią jak zapis rozmowy z psychiatrą, wyjaśniają, jak bieganie zapewniło mu poczucie akceptacji i samorealizacji.

,,The Sunday Times"

Ronnie O'Sullivan to snookerowa odpowiedź na Mozarta.

Peter Ebdon, mistrz świata z 2002 roku

Ronnie jest w tym momencie najlepszym snookerzystą na świecie: praworęcznym, leworęcznym, jednonożnym, jednorękim - co tylko chcesz!

Stephen Hendry, siedmiokrotny mistrz świata

Running. Autobiografia mistrza snookera - opinie o książce

Avatar użytkownika - NaturaLapsea
NaturaLapsea
Przeczytane:2017-08-05, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2017,

Szczera do bólu autobiografia pięciokrotnego mistrza świata w snookerze. Ronnie O’Sullivan całe życie gdzieś biegnie: gonił za alkoholem i narkotykami, biegał na spotkania AA, AN oraz klubów lekkoatletycznych. Jego życie to również pogoń za rodziną, karierą i kamerami. Wreszcie to ucieczka przed swoimi słabościami i demonami. “Running” to historia o depresji, poszukiwaniu balansu między karierą i rodziną.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2016-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam,
"Gdyby nie bieganie, moja kariera już dawno by upadła. Bieganie to moja religia, system wartości i przekonań, coś, co mnie uspokaja... Dzięki niemu nabrałem szacunku do samego siebie, a to wszystko zaprocentowało w mojej grze w snookera." Snooker, tenis ziemny i badminton, to najbardziej pasjonujące mnie dyscypliny sportu. Obserwowanie w akcji najlepszych zawodników snookera daje wytchnienie i wyciszenie po trudnym zawodowym dniu. A rewelacyjna gra Ronniego O'Sullivana to kwintesencja mistrzostwa. Fenomenalny talent, doskonała technika, niesamowicie dokładne zagrania prawą i lewą ręką, wspaniała strategia, maksymalna koncentracja. O'Sullivan zawsze wzbudzał kontrowersje swoim zaskakującym zachowaniem przy zielonym stole, dziwnymi tikami, grymasami twarzy, uwagami rzucanymi podczas meczów lub wypowiedziami dla mediów. Można go darzyć lub nie sympatią, jednak nikt nie poddaje w wątpliwość kunszt jego gry, precyzję zagrań, wyśmienitą taktykę i zamiłowanie do snookera. Dlatego z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam po autobiografię pięciokrotnego mistrza świata i wielokrotnego rekordzisty, osoby na trwałe zapisującej się na kartach snookerowej historii. Liczyłam na poznanie Ronniego Rakiety, Magika, jeszcze z innej strony, na wyjaśnienie wielu niezrozumiałych postaw, źródeł widocznej nadpobudliwości, nerwowości, wręcz momentami absurdalności czynów. Nie zawiodłam się, otrzymałam szczere i prawdziwe wyznania, opisy najboleśniejszych i najszczęśliwszych fragmentów życia. A wszystko podane w lekkiej formie, trudno oderwać się od kolejnych stron. Autobiografię czyta się bardzo dobrze, język mocno przykuwa naszą uwagę, lubię taki bezpośredni sposób wyrażania się, ciekawe porównania, łapanie koniecznego dystansu do przeszłych wydarzeń, bogate przemyślenia, okazanie pokory i zrozumienia dla własnych słabości. Rozdziały pogrupowane według logicznego klucza i wzbogacone wciągającymi zapowiedziami. Tytuł publikacji idealnie odzwierciedla motto życiowe autora. Książka pokazuje jak wiele chaosu i sprzeczności wkradło się w życie sportowe i osobiste Ronniego O'Sullivana. Dramaty, losowe wyzwania, nieprzemyślane decyzje i huśtawka skrajnych emocji. To historia o pokonywaniu własnych ułomności, dogłębnego zrozumienia złożonej osobowości, zaakceptowaniu samego siebie, poszukiwaniu stabilizacji, spokoju, równowagi między rodziną a pracą. Ronnie wyjaśnia swoje nieco szalone czyny, mówi o uzależnieniach, stanach depresyjnych, obsesyjnej manii bycia doskonałym. Dopiero bieganie stało się dla niego kołem ratunkowym, doskonale się w nim odnalazł, dało mu poczucie satysfakcji, dowartościowania, wiary we własne możliwości, chęci pokonywania spiętrzających się problemów. Sportowiec podkreśla jak znaczącą rolę w jego życiu odgrywają dzieci, jak ważne jest zrozumienie i wsparcie rodziny, przyjaciół, trenerów. Przybliża sylwetki swoich idoli ze świata artystycznego i sportowego. Jednocześnie naświetla jak trudny i wymagający jest snooker, osadzony na indywidualności i samotności. Wyjaśnia psychologiczne mechanizmy wygrywania, utrzymania maksymalnej koncentracji, nieustannej pracy nad sobą i wykorzystania mocnych stron. Książka nie tylko dla miłośników sportu, snookera i biegania. Zawiera uniwersalne prawdy życiowe, poparte wieloletnim doświadczeniem Ronniego, ciężko wypracowanymi zwycięstwami czy spektakularnymi porażkami. Jego spostrzeżenia można odnieść do różnych dziedzin życia, wieku czy zainteresowań. Co zrobić, aby pozbierać się, kiedy człowiekowi wszystko wymyka się z rąk? Jak znaleźć złoty środek między pasją a obowiązkami, rozsądkiem a głosem serca? W jakim stopniu możemy eksploatować fizyczne i psychiczne siły, aby doprowadzić do satysfakcjonujących rezultatów? Czy talent wsparty treningami odnajduje bezpośrednie przełożenie na sukces, a może potrzeba czegoś więcej? Co umożliwia bycie niekwestionowanym liderem? bookendorfina.blogspot.com
Avatar użytkownika - Stella_Aga
Stella_Aga
Przeczytane:2015-07-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam, Przeczytane,
O'Sullivan jest jednym z najlepszych i najbardziej znanych snookerzystów na świecie. To pięciokrotny mistrz świata, zwycięzca wielu turniejów i autor najszybszego maksymalnego brejka. To nie jedyne powody, dla których stał się tak popularny. Jego życie jest niezwykle burzliwe, Uzależnienia, walka o dzieci, skandale, ojciec i matka w więzieniu... O'Sullivanowi udało się jednak odnaleźć coś, co pomogło mu zmierzyć się z własnymi problemami. Bieganie. W swojej najnowszej autobiografii Ronnie O'Sullivan opowiada o sukcesach i upadkach, nałogach, problemach, motywacji oraz miłości do snookera i biegania! Znajdziecie w niej także wiele zdjęć. Książka jest niesamowicie wciągająca, nawet dla osób, które nie oglądają na co dzień snookera. Poza tym została napisana z pewną dozą humoru i ironii. Momentami bywa wzruszająca, a czasami potrafi wstrząsnąć. Czyta się ją naprawdę dobrze, ponieważ ma się wrażenie, że autor po prostu zwierza się czytelnikowi i opowiada o sobie. Czuć, że Ronnie potrafi zachować dystans do samego siebie. Nie próbuje się usprawiedliwiać, ale wyjaśnia, co nim kierowało w danej sytuacji. Odważnie opisuje wiele ciężkich chwil w swoim życiu. "Running" to opowieść o trudnej, wystawionej na wiele prób miłości do snookera. Fani tego sportu znajdą w tej książce trochę ciekawostek na jego temat, a także emocji i odczuć O'Sullivana. Kolejny sport, o którym jest mowa w tej autobiografii, to bieganie. Niesamowite, jak bardzo pomogło ono temu snookerzyście w pokonaniu swoich demonów. Okazuje się, że bieganie potrafi naprawdę uzależnić i stać się wręcz naszą muzą. Oczywiście ta autobiografia nie dotyczy tylko sportu. Można w niej odnaleźć wiele szczegółów z życia O'Sullivana. To ciekawa historia dla wszystkich, których interesują opowieści z życia wzięte. Ronnie opowiada, jak długo walczył o dzieci i zmagał się z systemem prawnym. Mówi o swoich uzależnieniach, rodzinie, rozstaniu z partnerką. Czytelnicy mogą dowiedzieć się, jak pojedyncze wydarzenia wpłynęły na całe jego życie, jak ciężko pogodzić sport z rodziną i życiem towarzyskim. "Running" polecam wszystkim fanom snookera, ale oczywiście nie tylko im. To doskonała książka człowieku, który zmagał się nie tylko z rywalami w snookera, ale także z licznymi przeciwnościami losu i własnymi słabościami, Książka choć opowiada o bardzo trudnych sytuacjach, ma wydźwięk optymistyczny, bo uświadamia czytelnikom, że człowiek jest w stanie odbić się od dna i znaleźć swoją pasję oraz motywację do życia.
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2018-02-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 2018, Wyzwanie 2018, Historie prawdziwe,

Czy są wśród Was fani snookera? Jeśli tak, a nie czytaliście jeszcze książki, którą chcę dzisiaj polecić to koniecznie nadróbcie tę zaległość.

„Running. Autobiografia mistrza snookera” to opowieść - pięciokrotnego mistrza świata w snookerze oraz zdobywcy licznych trofeów i laurów w tej dyscyplinie - Ronniego O’Sullivana o jego życiu, które od dzieciństwa nie należało do łatwych.

Ronnie wraz z Simonem Hattenstone’m dziennikarzem „The Guardian” odsłaniają przed czytelnikami kulisy dzieciństwa, młodości oraz życia prywatnego i sportowego znanego praktycznie na całym świecie snookerzysty.
42-letni dziś sportowiec do bólu szczerze, a jednocześnie bez wytwarzania atmosfery zbędnej sensacji opowiada o swoich zmaganiach z nadużywaniem alkoholu i narkotyków. Pisze o problemach w domu rodzinnym, heroicznej walce o dzieci oraz o swojej drugiej pasji, jaką jest bieganie.

W książce dokładnie tak, jak ma to miejsce w życiu Ronnie’go radość miesza się ze smutkiem, euforia z depresją, wiara w siebie z wewnętrznym poczuciem przegranej z własnymi słabościami.
„Running…” jest napisaną przystępnym językiem, maksymalnie szczerą i nieubarwianą historią człowieka z jednej strony zmagającego się z ogromnymi problemami różnorakiej natury, z drugiej natomiast posiadającego niesamowity talent do gry w snookera.

Dzięki różnym opowieściom Ronnie’go mamy szansę zajrzeć niejako za kulisty wielu prestiżowych snookerowych rozgrywek. O’Sullivan nie szczędzi czytelnikom również wielu zabawnych anegdot, które wydarzyły się poza czujnym okiem telewizyjnych kamer.

Jest to jednak książka nie tylko o snookerze, traktuje ona o pasji – nie tylko do wbijania bil, lecz także do biegania - pomagającej wybrnąć mu z wielu kłopotów, a niekiedy wręcz utrzymującej Ronnie’go mówiąc kolokwialnie „na powierzchni”. Dużo miejsca poświecono też miłości ojcowskiej O’Sullivana do swoich dzieci oraz temu jak ważna jest i zawsze była w jego życiu rodzina i przyjaciele.

Czytając „Running…” przekonujemy się, że życie znanych i bogatych wcale nie jest usłane różami, a bywa wręcz przeciwnie, z czego siedząc przed szklanym ekranem i podziwiając naszego idola często nie zdajemy sobie sprawy.

Książkę czyta się dobrze, chociaż miejscami bywa ona nieco chaotyczna. Fakt ten czyni ją jednak w moich oczach jeszcze bardziej autentyczną i opartą o emocje targające w życiu O’Sullivanem.

Zatem jeśli lubicie autobiografie, a zarazem chcecie poczytać o człowieku z krwi i kości, któremu pomimo ogromnej kariery nie są również obce życiowe trudy i znoje to zapraszam Was do lektury tego tytułu.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Avatar użytkownika - ot