Rupieciarnia na końcu świata

Maryla musi się przenieść z Warszawy do rodzinnej miejscowości matki - Tomaszowa. Dziewczyna buntuje się przeciwko temu pomysłowi - nie chce opuszczać miasta, które lubi, szkoły i przyjaciół. Ale nie ma wyjścia. Nie wie jednak, że przeprowadzka to dopiero początek kłopotów. Marylę czeka spotkanie z babcią i prababcią, które wydają się jej nienawidzić, choć widzą ją po raz pierwszy, a także nowa szkoła i walka o wpływy z lokalną gwiazdą. Okazuje się, że jest także mroczna rodzinna tajemnica do odkrycia.

Informacje dodatkowe o Rupieciarnia na końcu świata:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015-07-22
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Rupieciarnia na końcu świata

Rupieciarnia na końcu świata - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-02-11, Przeczytałam,
O czym opowiada książka? Maryla musi przenieść się z Warszawy do Tomaszewa, choć tego bardzo nie chce. Na początku wydaje jej się ż powodem wyjazdu jest rozwód rodziców. Później poznaje swoją babcie i prababcie, które od początku nie są do niej przyjaźnie nastawiane. Rodzinne miasto matki bardzo różni się od Warszawy i dziewczynie trudno jest się przestawić, musiała zostawiać wszystko, najbardziej żałowała, że zostawiła najlepszych przyjaciół i niechętnie zaczyna chodzić do nowej szkoły. Już pierwszego dnia poznaje Norbiego zwariowanego chłopaka, którego chyba nigdy nie jest zimno :3, pokazuje jej po części miasto, zapoznaje z klasą,bo chodzą do jednej i uprzedza przed Elwirą klasową "divą". Oczywiście przyjazd jej i matki to wielka sensacja dla całego miasteczka, więc wszyscy już ją znają. Dzięki usłyszanym plotkom dowiaduje się, że jej rodzina jest uważana za rodzinę czarownic i podobno od 16 lat są ze sobą skłócone, a ich do to śmiercionośne miejsce... Czy geny odziedziczone po rodzinie pomogą dziewczynie rozwiązać niewyjaśnione? Czy jej się uda? Czy nieżywi ożyją, a żywi znikną?Czy miłość jest dobra? Tego dowiesz się czytając "Rupieciarnie na końcu świata" Plusy książki:  bardzo łatwo można wcielić się w główną postać,  wspaniale są wykreowane postacie,  ciekawa historia rodzinna,  w całej tej historii pamiątki rodzinne są bardzo pomocne głównej bohaterce co nadaje im szczególne wartość,  w śmieszny i ciekawy sposób jest pokazane podejście nauczycieli do nowych osób :),  śmierć i miłość to przeciwstawne pojęcia, bardzo zamieszane w całą historię i idealnie do siebie pasujące, bo jedne wynika z drugiego, Minusy książki: - długi początek, - łatwo rozpoznać kto jest zły, a kto dobry ( choć nie wszystkie) - też denerwowało mnie to, choć tak jest zawsze, ze małe miasteczka żyją przede wszystkim z plotek i w książce jest to aż za dobrze pokazane Czy warto przeczytać tą książkę? Zależy ja zazwyczaj nie czytam tego typu książek, o tajemnicach, kłamstwach itd. no chyba że Dary Anioła xd no ale tam są demony itd., więc.. jest to ciekawa książka, z ciekawymi postaciami,interesującą fabułą i fascynującym wykończeniem na końcu, więc polecam książkę serdecznie, bo jest przyjemna na wieczorem dni z kocykiem i herbatką :3 "Otwieranie starych ran zawsze boli, ale robi się to po to, żeby je oczyścić i pozwolić się zagoić tak, żeby nie zostawiły blizn."
Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Maryla wraz z rodzicami mieszka w Warszawie, jest wzorową uczennicą, ma dwójkę bliskich przyjaciół i uwielbia poezję Agnieszki Osieckiej. Pewnego dnia jej życie rozsypuje się na kawałki - rodzice rozwodzą się a matka podejmuje decyzję o powrocie do rodzinnego miasteczka. I tak oto Maryla ląduje w leżącym nieopodal Lublina Tomaszowie. Przeprowadzka jest dla Maryli ogromnym przeżyciem: nowe miejsce, nowa szkoła, nowe koleżanki i koledzy ją przerażają. W swojej starej szkole nigdy nie należała do osób szczególnie towarzyskich, starała się nie rzucać w oczy - tu musi wejść w nowe środowisko, zostaje jej zupełnie bezpodstawnie przypięta łatka "ważniaczki z Warszawy" a część nauczycieli tylko czeka żeby jej udowodnić, że nic nie umie. Tak, Maryla nie ma lekko, ale szkolne kłopoty są niczym w porównaniu z tym co dzieje się w domu. Rodzinny dom jej matki to stary i ponury budynek w którym mieszkają babcia i prababcia dziewczyny. Nie są to jednak sympatyczne staruszki robiące na drutach i piekące domowe ciasta... Przeszłość tej rodziny kryje jakąś straszną tajemnicę, a Maryla ma wrażenie, że całe miasteczko wie o co chodzi. I tylko ona nie wie nic o przeszłości własnej rodziny... "Rupieciarnia na końcu świata" to powieść o dorastaniu, o szukaniu własnego ja, o miłości, zdradzie i przebaczeniu. Przeszłość rodziny Maryli obfituje w tragiczne wydarzenia i niewyjaśnione tajemnice. Relacje pomiędzy jej najbliższymi są pogmatwane, atmosfera domu przepełniona jest żalem, urazą i gniewem. Osoby, które powinny być sobie najbliższe pałają wzajemną nienawiścią i na wszelkie sposoby zatruwają sobie życie. Maryla znajdująca się w samym centrum tego rodzinnego piekła postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i dowiedzieć się o co właściwie chodzi. Tym bardziej, że coraz wyraźniej czuje iż jej osoba jest centralnym punktem rodzinnego konfliktu. Agata Mańczyk stworzyła wielowątkową powieść, której bohaterkami są silne kobiety. Maryla dąży do rozwikłania tajemnicy, natomiast pozostała trójka robi wszystko aby prawda nie wyszła na jaw. Dziewczyna jednak się nie poddaje i powoli układa sobie całość historii. Nie zawsze słusznie wyciąga wnioski i kiedy już, już wydaje się, że znalazła odpowiedź na dręczące ją pytania okazuje się, że jej rozumowanie było błędne i kolejna teoria ląduje w śmieciach. Nie poddaje się jednak, szuka dalej, a my czytelnicy kibicujemy jej nieomal z wypiekami na twarzy. Powieść jest ciekawa, trzyma w niepewności, ma dobrze skonstruowanych bohaterów (szczególnie bohaterki) i to nie tylko pierwszoplanowych, ale również epizodycznych. Oprócz głównego wątku rodzinnej tajemnicy zamieściła autorka w książce ciekawą (choć mało optymistyczną) wizję szkoły i panujących w niej relacji oraz obraz prowincjonalnego miasteczka, w którym wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Powieść Agaty Mańczyk skierowana jest do nastoletniego czytelnika, ale również osobom dorosłym powinna przypaść do gustu. A już szczególnie tym, których dzieci są w wieku Maryli i jej rówieśników, bo to całkiem niezłe studium psychologiczne nastolatków jest...
Avatar użytkownika - PaniWynalazkowa
PaniWynalazkowa
Przeczytane:2018-12-02, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Kilka pokoleń silnych kobiet, zmiana otoczenia i tajemnica sprzed lat, czyli rzeczy które lubię najbardziej.

Świetna powieść dla młodzieży. Ciekawi bohaterowie, małomiasteczkową społeczność wiedząca wszystko i niesamowity klimat.

Avatar użytkownika - 22200116Zp
22200116Zp