Ryba o imieniu Fabian

ISBN: 978-83-7776-194-6
Tytuł oryginału: En fisk som heter Fabian
Tłumaczenie: Katarzyna Skalska
Ilustracje: Eva Lindström

Po wakacjach Selma zmienia klasę. Czy w 2b znajdzie bratnią duszę? Niestety pierwsze dni w szkole nie wróżą nic dobrego. Poza tym Selma bardzo tęskni za swoją przyjaciółką Sznurówką poznaną latem na wyspie. Dobrze chociaż, że ptak, który dziobał ją w serce, przeniósł się do doniczki i jest o wiele milszy.

Któregoś dnia Selma poznaje Fabiana. Jak to możliwe, że dotąd nie zwróciła na niego uwagi?

Druga z trzech książek o Selmie – o samotności, przyjaźni i dość szczególnym ptaku.
Pierwszy tom – Sznurówka, ptak i ja – otrzymał w 2013 roku Nagrodę Augusta, czyli najważniejsze szwedzkie wyróżnienie dla książki dziecięcej.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Ryba o imieniu Fabian

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Łatwo można sobie wyobrazić, jak źle czuje się dziecko, które rodzice przenoszą do innej klasy: ograniczony kontakt z dotychczasowymi przyjaciółmi oraz niepewność, jak będą wyglądać najbliższe dni nikogo nie napełniają radością. W takiej właśnie sytuacji znalazła się bohaterka książki Ryba o imieniu Fabian. Propozycja Wydawnictwa Zakamarki bez wątpienia spodoba się rówieśniczkom głównej bohaterki, w której dostrzegą pozytywne cechy i zechcą się do niej upodobnić. Selma ma osiem lat. W poprzedniej klasie nie miała koleżanek ani kolegów. Teraz będzie się uczyć w 2b. Trudny okazał się pierwszy tydzień nauki, niełatwo było wytrzymać z przemądrzałą i zazdrosną Andżeliką. Ale Selma wytrzymała. Najgorsze za nią. Teraz już będzie tylko lepiej. Przynajmniej taką Selma ma nadzieję. I ma rację. Nawiązuje nowe znajomości, uczestniczy w zabawach, bierze aktywny udział w szkolnych zajęciach. I wreszcie nadszedł ten wyjątkowy dzień: na lekcji przyrody trafia do jednej grupy z Fabianem. Akcja Ryby o imieniu Fabian toczy się wartko. Przyjaźń Selmy i Fabiana coraz bardziej się pogłębia. Coraz więcej czasu spędzają razem. Rozwijając wspólne zainteresowania, wzajemnie się uzupełniają. Nie przejmują się marudzeniem Jima, a żmudne prace związane z przygotowaniem prezentacji o kamieniach jeszcze bardziej ich zbliżają. Nawet ptak Selmy i Kometa – papuga Fabiana – tęsknią za sobą tak bardzo ...

Opinie o książce - Ryba o imieniu Fabian

Gdy byłem kimś innym