Ryby

Lucy rzuca wieloletniego chłopaka i wyjeżdża do Venice Beach, by zająć się ukochanym jamnikiem siostry i być może dokończyć doktorat o Safonie, choć już dawno straciła do niego przekonanie. Zamiast pisać, wsiąka w kalifornijski lajfstajl, żyje tak naturalnie, że sama staje się ,,naturalnie martwa". Zapisuje się na terapię grupową dla kobiet uzależnionych od związków, przegrywek, które w jej oczach zasługują wyłącznie na kpinę lub litość. ,,Wszechświat to frędzel" - myśli codziennie.

To jej życie za dnia. W nocy, w równoległej przestrzeni na styku lądu i oceanu, romansuje z nieśmiałym pływakiem, tak samo jak ona znawcą greckich mitów. Przyklejają się do siebie jak ośmiornica do skały, a Lucy z każdym dniem coraz bardziej zatraca się w tym uczuciu.

Ryby to przewrotna powieść o poszukiwaniu miłości, która wymyka się wszelkim normom. Broder nie boi się przełamywać tabu, tworząc historię zabawną i odpychającą zarazem, zmysłową i intrygującą, która eksploruje granice między fantazją a rzeczywistością.

,,Nikt nie pisze o miłości tak jak Melissa Broder, która w zabawnych i hipnotyzujących szczegółach oddaje gorączkową obsesję zarówno na punkcie kochanka, jak i samej siebie. Pochłaniałam ,,Ryby" całymi garściami, zaskoczona i zachwycona każdym pomysłowym szczegółem, poruszona wnikliwymi spostrzeżeniami i dojmująco znajomymi kompulsjami narratorki. To książka dla każdej inteligentnej osoby, która podjęła bardzo złe decyzje, która myślała, że miłość uratuje ją przed nią samą, która uległa hipnozie przyjemności i była gotowa porzucić wszystko, byle tylko zasmakować jeszcze raz." Melissa Febos

,,Opowieścią o skomplikowanej relacji pewnej kobiety z mitycznym ukochanym. Broder stworzyła współczesną mitologię dla kobiet na krawędzi - jeśli na powierzchni wszystko przestaje mieć sens, wystarczy zanurzyć się głębiej." ,,The New York Times"

,,Ta powieść to przekonujący romans z pustką." Jia Tolentino, ,,The New Yorker"

,,Olśniewająca, śmiała, niezapomniana - Melissa Broder napisała wstrząsającą historię miłosną dla osób nieuleczalnie ciekawych." Kristen Iskandrian

,,To ostra jak brzytwa sekcja anomii XXI wieku, a zwarty w niej przenikliwy portret pogubionych bohaterów sprawia, że czyta się tę powieść z zapartym tchem - ta książka jest jak kąpiel w lodowatym, słonym morzu." ,,Guardian"

,,,,Ryby" to przenikliwa, porywająca podróż w głąb umysłu pewnej kobiety, która mierzy się z czymś nadzwyczajnym." Refinery29

,,Wybuchowa, erotyczna, skandalicznie zabawna [...]. Romantyczna intryga międzygatunkowa podkreśla głęboką wizję związku i tęsknoty, która sięga głębi." ,,Entertainment Weekly"

,,Śmiała, wirtuozerska, uzależniająca, zmysłowa - nie ma drugiej takiej książki jak ,,Ryby". Melissa Broder w cudowny sposób oddaje wszystko to, co absurdalne i czyste w procesie zakochania. Nie mam pojęcia, jak to robi, ale zachwyciła mnie każda mroczna i wzniosła strona tej powieści." Stephanie Danler

,,Ta powieść ma wiele wymiarów: to snuta cudownym głosem opowieść, krytyka kultury rodem z Los Angeles, wyprawa przez wszystkie możliwe odmiany seksu (zarówno te naprawdę dobre, jak i te całkiem złe) [...]. Broder pisze w stylu, który przywodzi na myśl zabawną szczerość Amy Schumer z domieszką abstrakcji w duchu Lydii Davis." ,,The Washington Post"

,,W swojej pierwszej powieści Broder, eseistka, poetka i gwiazda Twittera, zawarła ponadczasowe pytania o egzystencję - te same, które od tysiącleci stawiamy bogom i niebiosom - zamykając je jednak w najdziwniejszym, najseksowniejszym i najbardziej atrakcyjnym współczesnym opakowaniu. Błyskotliwa i zachwycająca książka." Booklist

Informacje dodatkowe o Ryby:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2023-07-05
ISBN: 9788381917247
Tytuł oryginału: The Pisces

Tagi: Beletrystyka - problematyka życia wewnętrznego

Kup książkę Ryby

Ryby - opinie o książce

"Gdy mężczyzna trzymał mnie na dystans, pragnęłam go. Ale jeśli się zbliżył, pozostawał zbyt blisko przez zbyt długi czas, magią znikała: mit się rozwiewał. A on nie był tym, za kogo go uważałam. Czym była miłość bez tego czaru?"

Po rozstaniu z wieloletnim partnerem Lucy wyjeżdża aby zająć się psem siostry podczas jej nieobecności. Zapisuje się na terapię grupową dla kobiet uzależnionych od związków, które w jej oczach zasługują wyłącznie na litość. Sama terapia ma pomóc jej w poradzeniu sobie z życiem singielki. A może nowo poznany mężczyzna będzie odpowiedzą na rosnące poczucie pustki?

,,Ryby" to nietuzinkowa książka. Autorka po raz kolejny przełamuje tabu tworząc opowieść rozgrywającą się między fantazją, a rzeczywistością. Wyjątkowo plastyczne, a momentami wręcz dosadne, obsceniczne opisy seksualności i scen erotycznych są wulgarne i nie pozostawiają pola do wyobraźni. Z pewnością sporo osób to odrzuci i momentami było ich dla mnie aż za dużo.

Trudno również polubić główną bohaterkę. Jej chęć bycia pożądaną i kochaną powodują iż wpada w obsesję. Niejednokrotnie nadinterpretuje słowa czy gesty płci przeciwnej, a przy tym nieustająco powiela schemat i od razu zatraca się przy poznaniu kolejnego mężczyzny. Pragnie miłości, którą jednak często myli z obsesją i uzależnieniem. Poraża naiwnością i egoizmem. Irytuje i budzi politowanie. Swoją samoocenę uzależnia od mężczyzn szukając u nich atencji i wręcz desperacko pragnie zapełnić pustkę w swoim życiu.

To historia o poszukiwaniu miłości, poruszająca jednocześnie poważne tematy jak depresja czy próby samobójcze. To książka która albo Was zachwyci albo odrzuci. Wyjątkowo kontrowersyjna, wulgarna i dosadna.

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2023-08-01, Ocena: 4, Chcę przeczytać,

"Ryby" nie są łatwą i lekką lekturą. Jest to na pewno książka ciekawa i inna, a niekiedy trudna i bolesna.

To opowieść łamiąca tabu. Niekiedy wulgarna, co muszę przyznać, nie za bardzo przypadło mi do gustu.

Poznajemy historię Lucy, która zakończyła wieloletni związek i dosyć szybko zaczyna tego żałować. Kobieta wpada w depresję i obsesję. Niebezpieczne połączenie. Nie panuje nad sobą. Śledzimy jej losy, myśli. Jesteśmy świadkami jej romansów i toksycznych uczuć.

Rozumiem, że główna bohaterka cierpiała, miała różne problemy, ale trudno było mi z nią wytrzymać.

Nie wiem co sądzić o tej lekturze. Ma coś w sobie, jednak nie za bardzo przypadła mi do gustu. Czułam się niekomfortowo podczas czytania, ale czy to nie świadczy dobrze o literaturze? Czy nie powinna nas wyciągnąć ze strefy komfortu, skłonić do przemyśleń, wywrzeć jakiegoś wrażenia?

Ciężko czytało mi się tą książkę. Często przerywałam lekturę. Nie żałuję, że po nią sięgnęłam, chociaż to nie jest historia po jakie lubię sięgać.

Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:2023-08-03, Ocena: 3, Przeczytałam,
Mleko i głód
Melissa Broder0
Okładka ksiązki - Mleko i głód

Rachel, młoda Żydówka, nie wierzy w żadnego Boga. To jedzenie daje jej ukojenie i pocieszenie, zaspokaja potrzebę rytuału. Na pamięć zna liczbę kalorii...