Sądowe znaki zapytania

Na warszawskiej Pradze bezdomna kobieta zostaje dotkliwie pobita. Sąd skazał sprawców, ale los kobiety się nie zmienił. Codziennie w południe dziewczyna siedzi koło spożywczego licząc na pomoc.

Był na utrzymaniu młodej architekt, mimo to zachowywał się jak nadzorca. Odciął kochance głowę maczetą, bo nie chciała go dłużej utrzymywać. Zadał jej osiem silnych ciosów w kręgosłup szyjny.

15-letni chłopiec z rozmysłem, na oczach nauczycieli i klasy, zamordował kolegę, który być może był mu winien jakieś pieniądze.

Nepalczyk restaurator przyjmował Azjatów do pracy, ale jedyną zapłatą była możliwość najedzenia się i przespania. Zamiar zabójstwa zrodził się w głowach Hindusów nagle.

Pewien adwokat poradził jak zarobić duże pieniądze. W Warszawie jest sporo parcel, które po zawierusze wojennej potraciły hipoteki. Fałszując dokumenty, można stać się legalnym właścicielem takich nieruchomości.

22 lata po zabójstwie byłego komendanta głównego policji Marka Papały, kolejni oskarżeni wychodzą z sądu bez skazania.

O trzech czteropiętrowych blokach przy Dudziarskiej mówi się getto, zsyłka, kolonia karna. Bo tam decyzją władz ratusza w 1993 roku umieszczono osoby oporne w płaceniu czynszu, uciążliwe we współżyciu sąsiedzkim, bądź wyeksmitowane z poprzedniego mieszkania. W ośrodkach opieki społecznej mieszkańców Dudziarskiej kwalifikowano bez sprawdzania, jako patologię.

Oto obraz kryminalnej Warszawy i najbliższych okolic naszej stolicy na początku XXI wieku w reportażach znakomitej dziennikarki i reporterki.

Informacje dodatkowe o Sądowe znaki zapytania:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2021-11-17
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Sądowe znaki zapytania

Sądowe znaki zapytania - opinie o książce

*** SĄDOWE ZNAKI ZAPYTANIA ***

Naprawdę rzadko kiedy zdarza się, aby przerywanie mi czytania groziło wybuchem bomby atomowej. I rzadko kiedy wchodzę tak głęboko w historię, aby cały wszechświat przestawał istnieć.
Przed Wami sprawca mojego gniewu, frustracji i rzucających talerzy?

Na warszawskiej Pradze zostaje pobita bezdomna nastolatka. Sąd skazał sprawców, ale losu dziewczyny nie zmienił.Dalej codziennie przesiaduje pod sklepem licząc na czyjąś pomoc.

Był na utrzymaniu swojej dziewczyny, młodej architektki, którą terroryzował i odciął głowę maczetą, kiedy zażądała, aby zaczął dokładać się do opłat.

15-letni chłopiec z dobrego domu na oczach szkoły zamordował kolegę, który ,,podobno" był mu winny pieniądze. Jego przygotowaniom do zbrodni sekundowali rówieśnicy. Nie powstrzymał NIKT.

A co powiecie na temat fałszowania testamentów, rozrób w agencjach towarzyskich czy mordercach szukających swoich ofiar na portalach erotycznych?

Autorka od 15 lat obserwuje różne procesy na sali sądowej i próbuje odpowiedzieć na pytania: kto i dlaczego porywa się na czyn karalny?
Robi to w sposób znakomity i porywający do tego stopnia, że byłam wściekła, kiedy próbowano przerywać mi czytanie.
Chociaż sprawy są różne, to jednakowo fascynują, gnieżdżą się w głowach i dają mnóstwo przemyśleń, przede wszystkim jak bardzo skomplikowana jest ludzka natura, jak łatwo przychodzi czasem kogoś zabić, oszukać i jak szybko następuje wyparcie swoich czynów. Jak wiele jest kłamstw i pomówień, i jak bardzo, niezmiennie zbrodnia fascynuje.

Ogromnie Wam polecam!!!

Ostatnio uwielbiam czytać reportaże, dlatego postanowiłam przeczytać książkę ,,Sądowe znaki zapytania". Autorka od 15 lat uczestniczy w procesach sądowych. Postanowiła część z nich opisać w swojej książce. Większość spraw mnie przeraziła. To nie jest książka dla czytelników o słabych nerwach. Pomimo ciężkiego tematu szybko ją przeczytałam. Pewnie dlatego, że uwielbiam czytać książki związane ze sprawcami przestępstw(morderstw) i organami ścigania.
Pamiętajcie - nie ma zbrodni doskonałych. Każdy morderca w końcu popełni błąd i wpadnie. To tylko kwestia czasu i niestety kolejnych ofiar.
Helena Kowalik spotykała się z opisanym skazanymi poza salą sądową - o ile oczywiście była taka możliwość i przeprowadzała z nimi wywiady. Później porównywała swoje zapiski z tymi umieszczonymi w aktach prokuratorskich.
Znajdziecie tutaj dużo przykrych historii, np. pewnego komendanta, który zamordował człowieka, a później zacierał ślady. Tragiczne. Jak doszło do jego zatrzymania i jaką otrzymał karę dowiecie się po przeczytaniu książki ,,Sądowe znaki zapytania".
Co tak naprawdę daje kara dożywotniego pozbawienia wolności? Dożywotnie utrzymanie więźnia, który popełnił jedno lub więcej morderstw. Zawsze ciepły posiłek i suche, czyste miejsce do spania, itd... Czy nie lepiej byłoby przywrócić karę śmierci dla bestialskich morderców? Zastanówcie się. Sprawa do przemyślenia.
Poznacie niebezpiecznych morderców i morderczynie oraz wyroki jakie otrzymali. Znajdziecie tutaj opisane sprawy między innymi: Jerzego B., Mariusza G., Ewy K., Mariusza W., Grzegorza R., Moniki A. i Artura K..
Doskonały zbiór reportaży. Idealny dla wszystkich miłośników kryminałów i książek na faktach. Musicie pamiętać, że to co przeczytacie w ,,Sądowe znaki zapytania" naprawdę miało miejsce. Autorka nie owija w bawełnę ani nie lukruje historii.
Czytając te wszystkie historie miałam wrażenie, że siedzę obok Heleny Kowalik i biorę udział w tych rozprawach. Całkiem świetne doznanie.
Jak zachowywali się przestępcy podczas odczytywania wyroków? Poczytajcie. Zachęcam.
Polecam.
Książka ,,Sądowe znaki zapytania" nie jest przeznaczona dla małoletnich czytelników.