Saga klonowego liścia. Kanadyjski raj

Oparta na prawdziwych wydarzeniach rodzinna historia pełna tajemnic, marzeń i wiary w lepsze jutro. Połowa lat 90-tych; młodzi Ostrowscy po kilku latach tułaczki osiedlają się w sennym miasteczku w Kanadzie w prowincji Ontario. Dzięki stałemu zatrudnieniu Aliny w fabryce Chryslera otrzymują kredyt i kupują wymarzony dom. Alina cieszy się, że wreszcie ma przy sobie najbliższych, a jej córki mogą uczęszczać do szkoły, ucząc się obcego języka. Antoni nie znajduje spełnienia w nowym życiu. Tęskni za matką, przyjaciółmi i ojczyzną. Niezadowolenie topi w alkoholu. Pozorne szczęście dodatkowo burzą wybory najstarszej córki, która postanawia rozpocząć swoje własne życie, wracając do Europy. Czy kraina klonowego liścia przyniesie szczęście rodzinie Ostrowskich? Jak poradzą sobie w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi?

Informacje dodatkowe o Saga klonowego liścia. Kanadyjski raj:

Saga klonowego liścia. Kanadyjski raj - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nie_tylko_o_ksia
Nie_tylko_o_ksia
Przeczytane:2023-10-22,

W powieści „Kanadyjski raj” wyruszamy na kolejne spotkanie z bohaterami Sagi klonowego liścia. Tym razem oprócz odwiedzin w polskich miastach, mamy okazję udać się za ocean by dowiedzieć, jak wyglądał kanadyjski raj i jak na obczyźnie poradziła sobie rodzina Ostrowskich. Czy nowe życie w dobrobycie nie zagłuszyło tęsknoty za rodziną i ojczyzną?

Autorka kreśli rodzinną historię opartą na prawdziwych wydarzeniach, osnutą tajemnicami, silną tęsknotą oraz marzeniami, za którymi nieustannie podążają bohaterowie. To opowieść osadzona w latach 90., kiedy trudy życia wcale nie były łagodniejsze, a miłość była gotowa do największych poświęceń. Nadszedł czas próby i rozliczeń przeszłości.

„Kanadyjski raj” pokazuje jakie wartości są najważniejsze, za czym warto podążać oraz jak wielka siła tkwi w rodzinie. Inspiruje, składnia do rozważań i zachęca, by spojrzeć na swoją codzienność z innej perspektywy. W tempie dzisiejszego świata, refleksyjne postoje mogą pozytywnie wpłynąć na naszą przyszłość.

Każda droga zaczyna się kiedyś i kończy . Każdy koniec jest początkiem czegoś nowego ."

Wybory życiowe nie są łatwą decyzją, gdyż często niosą za sobą różne konsekwencje. Nie zawsze możemy je przewidzieć, ponieważ na naszej drodze mogą stanąć nieoczekiwane przeszkody. Właśnie z takimi przeszkodami ,tęsknotą, trudnymi decyzjami i ich konsekwencjami będą się mierzyć bohaterowie. Życie ich nie rozpieszcza będą łzy ,ból ,cierpienie ,utrata bliskich oraz wiele innych . Tą historię trzeba poznać . Osobiście stwierdzam "żal się żegnać ".

Rodzina Ostrowskich po wyjeździe z kraju zamieszkuje w miasteczku Bradford w Kanadzie . Alina jest głównym żywicielem rodziny dzięki pracy w fabryce Chryslera otrzymuje kredyt na zakup domu . Wszystko mogłoby wydawać się piękne . Kanada ,praca ,córki uczące się w szkole . Niestety Antoni nie jest zadowolony z nowego życia . Nie jest przyzwyczajony do pracy u kogoś . Jego prace z reguły są dorywcze i krótkotrwałe. Tęsknota za krajem, dawnym życiem i rodziną wpędza mężczyznę w nałóg alkoholowy . Alina była pewna ,że wyjazd scali na nowo rodzinę i pozwoli odbudować nadszarpnięte relacje . Niestety dochodzi do coraz częstszych kłótni i nieporozumień . Do tego córka Julka po osiągnięciu pełnoletności postanawia wcielić swój plan w życie - wyjeżdżając do Niemiec .
Czy kraina klonowego liścia okaże się odpowiednim miejscem dla rodziny Ostrowskich ? Czy marzenia o lepszym życiu się spełnią i dadzą upragnione szczęście?
Czy bohaterowie musieli podjąć tak radykalne kroki w swoim życiu ? Czy sprawiło im to trudność? Jakie były tego konsekwencje?

Na te i inne pytania musicie znaleźć odpowiedzi w książce . Autorka zabiera czytelnika w podróż pełną emocji i zwrotów akcji. Oparta na faktach historia pokazuje jak jesteśmy w stanie wiele zrobić i poświęcić dla rodziny i miłości. Życie nie rozpieszczało bohaterów co rusz rzucając im kłody pod nogi. Autorka nie koloryzuje faktów w realny i prawdziwy sposób poprowadziła czytelnika do ostatniej kartki. Pokazując te dobre i złe rzeczy .

Niekiedy życie daje nam dwie ścieżki do wyboru. Dostajemy szansę, aby coś osiągnąć, nauczyć się czegoś nowego lub przeżyć przygodę życia . Bohaterowie musieli podjąć szereg decyzji nie znając ich konsekwencji i poniesionego ryzyka .

Podsumowując jestem zdania, że wybory życiowe nie są łatwą decyzją. Zawsze musimy liczyć się z konsekwencjami naszych czynów i należy pamiętać, że ich skutki nie zawsze muszą być pozytywne. Zanim podejmiemy się czegoś warto przemyśleć daną sprawę, rozważyć czy na pewno jest ona dobra oraz nie działać pod presją.

"Kanadyjski Raj" zmusza do refleksji, zostawiając czytelnika z dużą ilością pytań . Dajcie się porwać tej książce. Ja osobiście polecam i gwarantuje Wam niesamowita lekturę .

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-09-20, Ocena: 5, Przeczytałem,

Lubisz sięgać po Sagi? Czy jednak wolisz historie, które mają swoje zakończenie w jednym tomie?

,,Kanadyjski Raj" to już trzeci, a zarazem ostatni tom Sagi Klonowego Liścia autorstwa Anny Stryjewskiej. Jest to cykl oparty o prawdziwe wydarzenia, gdzie akcja płynie swoim nieśpiesznym tempem, aby przyśpieszyć tam gdzie trzeba, a i wręcz zatrzymać  się w momentach, które tego wymagają. Poznajemy w niej historię rodziny, która żyła w trudnych, powojennych czasach, gdy widmo wojny wciąż kładło cień na ich codzienność, a nowa władza wcale nie ułatwiała życia.

W ,,Kanadyjskim Raju" mogłoby się wydawać, że nasi bohaterowie odnaleźli szczęście w krainie mlekiem i miodem płynącej - Kandzie, państwie Klonowego Liścia. Jednak okazuje się, że życiowe wybory nigdzie nie są łatwe, a z ich konsekwencjami trzeba mierzyć się całe życie. Ból, cierpienie, wiele łez, utrata bliskich to tylko niektóre z rozterek, które po raz kolejny dotkną rodzinę Ostrowskich.

Autorka jak zawsze zabiera nas w podróż pełną emocji, gdzie zżywamy się z bohaterami i kibicujemy im z całych sił w ich drodze ku lepszemu jutro. Bez zbędnej koloryzacji poznajemy życie Ostrowskich z tej dobrej, jak i złej strony. Przewrotna historia pokazuje nam czym jest prawdziwa rodzina i ile jest w stanie zrobić człowiek dla osób, które kocha. Ukazuje, że zawsze od życia dostajemy wybory i to od nas zależy jakie decyzje podejmiemy, aby później mierzyć się z ich konsekwencjami.

,,Kanadyjski Raj", jak i całą Saga Klonowego Liścia zmusza do refleksji i stawia przed czytelnikiem wiele pytań na które sam musi on sobie odpowiedzieć. Dajcie się porwać lekturze, a gwarantuje Wam, że przeżyjecie niesamowitą podróż. Polecam ?

,,Kanadyjski raj" to już trzecia część wspaniałej sagi rodzinnej. Historia w niej zawarta oparta jest na wydarzeniach, które miały miejsce. A po takie książki zawsze lubię sięgać.

Książka przedstawia los pewnej rodziny, która poszukuje swojego miejsca na ziemi. I jak każda rodzina ma lepsze i gorsze chwile.

Tym razem autorka zabiera nas do lat 90 ubiegłego wieku. Młodzi Ostrowscy po wielu latach zmagań z przeciwieństwami losu w końcu osiadają w Kanadzie. Alina dostaje stałe zatrudnienie i dzięki temu mogą wziąć kredyt i kupić wymarzony dom. Kobieta jest szczęśliwa, że w końcu zazna trochę spokoju. Ale czy na stan będzie trwał długo?

Gorzej radzi sobie Antoni, który tęskni za ojczyzną i bliskimi. Coraz częściej sięga po alkohol. A starsza córka postanawia wrócić do Europy i żyć po swojemu. Jak dalej potoczą się losy bohaterów? Przekonacie się sami.

Jak każda książka z tej serii i ta jest bardzo lekka w odbiorze. Muszę przyznać, że ,,Kanadyjski raj" najbardziej spodobał mi się. Może dlatego, że bardzo dobrze wspominam lata 90. Do tego autorka ma wspaniały styl pisania. Jest on zarówno lekki i przyjemny, ale również przemyślany. Książka pomimo sojowej lekkości potrafi dostarczyć wielu emocji i czyta się ją z zapartym tchem. Bardzo kibicowałam każdemu z bohaterów by mógł w końcu zaznać trochę spokoju i żeby odnalazł to swoje miejsce na ziemi.

Jeśli lubicie sagi rodzinne i książki inspirowane prawdziwymi wydarzeniami to koniecznie na Waszych półkach musi znaleźć się cała seria ,,Sagi klonowego liścia".

Szkielet
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel