Saga rodu Forsyte'ów tom II: Babie lato jednego z Forsyte'ów. W matni

Tom 2 cyklu Saga rodu Forsyte'ów

Londyn, 1886 rok. Spotkanie na zaręczynowym przyjęciu staje się początkiem dramatycznych zdarzeń, które na zawsze dzielą zamożną mieszczańską rodzinę Forsyte'ów, a ich losy przez następne kilkadziesiąt lat śledzimy w trzech tomach tej mistrzowskiej powieści.

Żaden z utworów Johna Galsworthy'ego, laureata literackiej Nagrody Nobla, nie cieszył się taką poczytnością jak "Saga rodu Forsyte'ów". Co decyduje o tym, że ta książka intryguje czytelników do dziś? Krytycy pisali o epickim rozmachu i kronikarskim obiektywizmie, starannie wyważonej narracji, bezstronności i chłodnym dystansie w kreowaniu bohaterów. Zgoda, ale jest jeszcze jeden walor - psychologia. Mistrzowskie operowanie introspekcją, opisy wahań moralnych i uczuciowych, finezyjne wyrażanie stanów wewnętrznych, szczególnie w sytuacjach krańcowych - oto wartości, które decydują o tym, że "Saga rodu Forsyte'ów" brzmi ciągle świeżo i współcześnie.
To one sprawiły, że książka była wielokrotnie ekranizowana, a ostatnia wersja serialu na jej podstawie zainspirowała m.in. twórców "Downton Abbey".

…za jego wybitną sztukę opowiadania, której najwyższą formą jest "Saga rodu Forsyte’'ów".
Uzasadnienie przyznania Johnowi Galsworthy’emu w 1932 r. Literackiej Nagrody Nobla

Informacje dodatkowe o Saga rodu Forsyte'ów tom II: Babie lato jednego z Forsyte'ów. W matni:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 1962 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: The Forsyte Saga vol. II: Indian summer of a Forsyte. In chancery
Tłumaczenie: Rychliński Jerzy Bohdan

Kup książkę Saga rodu Forsyte'ów tom II: Babie lato jednego z Forsyte'ów. W matni

– Co rozumiesz pod słowem „Bóg”? – zapytał.

– Są dwa sprzeczne pojęcia Boga. Jest Niepoznawalny Pierwiastek Twórczy - ludzie w to wierzą. I jest suma altruizmu w człowieku - w to każe nam wierzyć natura.

Jak stary człowiek może żyć inaczej niż marząc o dobrze przeżytej przeszłości? Marzeniom tym brak ożywczego ciepła, oświetla je tylko blade słońce zimowe. Powłoka ciała wytrzymuje delikatne pulsowanie pamięci. Człowiek stary teraźniejszości winien nie dowierzać, lękać się przyszłości. Z głębokiego cienia niech patrzy, jak słońce dopełza mu do stóp. Jeśli to słońce dni letnich, niechże go unika i nie myli z słońcem babiego lata, z słońcem jesieni. Tak szczędząc siły będzie zmierzał ku końcowi łagodnie, z wolna, niepostrzeżenie, aż któregoś dnia o świcie, nim zerwie się wiatr ranny, zniecierpliwiona Natura chwyci go za gardło i wydusi zeń ostatnie tchnienie, a na kamieniu grobowym mu wykują: „Zmarły w sile wieku!”

Saga rodu Forsyte'ów tom II: Babie lato jednego z Forsyte'ów. W matni - opinie o książce

Avatar użytkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2022-03-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2022,

Jeszcze bardziej polubiłam Irenę, szkoda, że po wielu bohaterów przyszła śmierć...

Dalszy ciąg dziejów rodziny Forsyte'ów, rozpoczynający się 3 lata po zakupieniu domu Soamesa przez starego Jolyona. Jak dla mnie lepsza część niż poprzednio.

Koniec rozdziału cz.3 / Za rzeką
John Galsworthy0
Okładka ksiązki - Koniec rozdziału cz.3 / Za rzeką

Koniec rozdziału to ostatnia trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyteów. Składają się na nią: Dziewczyna czeka (1930), Kwiat na pustyni (1932)...

Nowoczesna komedia tom I: Biała małpa
John Galsworthy0
Okładka ksiązki - Nowoczesna komedia tom I: Biała małpa

Nowoczesna komedia to kolejna trylogia powieściowa poświęcona rodzinie Forsyte ów. W jej skład wchodzą: Biała małpa (1924), Srebrna łyżka (1926)...