Sankofa. Nie zmarnuj życia

Wydawnictwo: W drodze
Data wydania: 2017-07-03
ISBN: 978-83-7906-120-4

Tytułowa Sankofa to aforyzm z Afryki, który oznacza mitycznego ptaka patrzącego w przeszłość, po to, żeby ją zrozumieć i ruszyć ku przyszłości. Warto przypomnieć sobie, skąd idziemy, kto nam towarzyszył, czego dokonaliśmy, a co nam nie wyszło. Dzięki temu możemy w pełni przeżywać teraźniejszość i z nadzieją odkrywać przyszłość.

Książka jest rozmową… o życiu, a proste pytania i proste odpowiedzi ułożyły się autorom w opowieść o tym, jak go nie zmarnować. Skomplikowany świat „ja”, uczucia, powołanie, duchowość, miłość, poczucie winy, komunikacja, konflikt  i psychoterapia to kolejne punkty na mapie tej wędrówki.

Dzięki wielości form ta książka jest kolorowa. Autorzy odwołują się w niej do swoich przeżyć i osobistych historii, a rysunki, krótkie opowieści i maile wprowadzają w kolejne rozdziały. Czasem opowiadają również… bajki. Ta różnobarwność bierze się też stąd, że rozmowa toczy się między zakonnikiem i księdzem, a żoną i mamą. On żyje w klasztorze, ona w rodzinie. On interesuje się psychologią, a ona literaturą. Mają jednak wiele wspólnego – fascynację wiarą, ciekawość świata, pasję uczenia. Nade wszystko jednak – lubią rozmawiać.

Kup książkę Sankofa. Nie zmarnuj życia

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2017-11-19, Przeczytałem,
Dwanaście rozmów o tym jak dobrze przeżyć swoje życie Sankofa to słowo, aforyzm, ale również symbol - pochodzące z Afryki i oznaczające: musimy powrócić i odzyskać swoją przeszłość, abyśmy mogli zrozumieć, po co i w jaki sposób staliśmy się tym, kim jesteśmy dziś. Mówi o tym, że lepiej poznać siebie można tylko poprzez analizę swojej przeszłości, przez świadomy powrót do korzeni, ale nastawiony na chwilę bieżącą. Nie chodzi o to, by zamknąć się w historii, ale by czerpać z niej dla teraźniejszości. Dzisiaj powroty do korzeni wielu wydają się niepotrzebne. Czy słusznie? Jak inaczej zrozumieć siebie i innych? W swoich rozmowach autorzy książki Sankofa. Nie zmarnuj życia - dominikanin, ojciec Tomasz Gaj OP i dziennikarka, Magdalena Pajkowska - próbują przyjrzeć się życiu, jakie wiedzie każdy z nas. Różnym jego stronom. Przyglądają się przede wszystkim „ja”, które jest wyrazem samoświadomości i poprzez które odnajdujemy się w świecie, wśród innych. Rozmawiając o „ja”, dotykają różnych aspektów rozwoju człowieka - tych związanych z kolejnymi etapami życia, jak i związanych z całą ziemską egzystencją. Rozważają, czym są i jaką rolę odgrywają chociażby emocje, uczucia, konflikty, codzienne zmagania. Ojciec Gaj sięga po swoją wiedzę psychologiczną i doświadczenie: teologa, zakonnika, psychoterapeuty, ojca duchowego ...

Opinie o książce - Sankofa. Nie zmarnuj życia

Bardzo mądra ksiażka, dobrze sie czyta, daje do myślenia, jedna z tych, które zmuszają by się zatrzymać i zastanowić nad soba i życiem. jest w formie wywiadu zakonnika i Pani Magdaleny. Bardzo piekna książka, życiowe przemyślenia, czasem duchowe też. Pomimo, że książka pisana przez zakonnika, to nadaje się też dla osob nie zwiazanych z kościołem. Ne jest jakas nachalna narracja. Polecam bardzo!

Sekret Heleny
Lucinda Riley;