Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-813-9493-2
Liczba stron: 317
Język oryginału: polski

Ocena: 4.67 (6 głosów)

Za jaką cenę warto przetrwać?
Czy w piekle można uratować swoje człowieczeństwo?

Dramatyczne losy młodej kobiety, która, ratując się z koszmaru obozu Auschwitz-Birkenau, decyduje się pracować jako prostytutka w Kommandzie Puff, domu publicznym otwartym w 1943 r. przez SS w głównym obozie. Jej walka o przetrwanie i chora niebezpieczna miłość oficera SS, przeplatają się z opartą na faktach relacją z obozowego życia i funkcjonowania esesmańskiego domu publicznego, nigdy wcześniej nieopisanego w literaturze.

Tagi: bóg

Kup książkę Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Sekret Elizy. Auschwitz. Płatna miłość

Avatar użytkownika - gosiaczeq
gosiaczeq
Przeczytane:2020-11-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2020,

Nie mogłam się oderwać od tej książki. Pokazany kontrast pomiędzy życiem przed wojną, a życiem w obozie jest bardzo wyraźny. 

Link do opinii

W systemie obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie istniała cała lista kar, które miały za zadanie złamać, upodlić i wyniszczyć człowieka, istnienie takiego czegoś jak kommando puff, było równie absurdalne, jak widniejący nad bramą napis "Arbeit macht frei".
Zachęcam do czytania, w 8szczególności, że książka Dominika W. Rettingera to bardzo dobrze napisane, pełne zwrotów opowiadanie.

Link do opinii

"Na ścianie zdjęcie wodza. Na jego widok ogrania mnie zawsze lęk i zdumienie. Zakłamana, pyszałkowata miernota owładnęła umysłami takiego narodu.... Patron burdelu patrzy w dal wzrokiem wizjonera, jego myśl zmieni wszystkich ludzi w morderców i kurwy."

Tak w skrócie można podsumować to co wydarzyło się w Auschwitz, gdy główna bohaterka Eliza trafia tam jako więzień polityczny. Początkowo jest zwykłym przedmiotem do pracy. Po przebyciu tyfusu trafia najpierw do "Kanady" czyli miejsca gdzie sortowane i przeglądane są ubrania ludzi z kolejnych transportów. Miejsce wymarzone przez wiele kobiet, bo te były lepiej odżywione, pracowały pod dachem i w stosunkowo ciepłym miejscu. Lecz pobyt tam mógł trwać do sześciu miesięcy, a potem....
"Nic nie czuję, nic nie myślę, idę jak automat. Lewa noga, prawa noga, płatna miłość, płatna życiem. Przetrwanie."
No właśnie zorganizowany w obozie dom publiczny, gdzie więźniowie z kuponami mogli korzystać z usług kobiet. Nie zawsze znajdujących się tam z własnej woli. Ale część z nich jak Eliza zgłasza się na ochotnika, bo stawką jest PRZETRWANIE. Brutalne ? Oczywiście, nieludzkie jak najbardziej, ale niestety bardzo prawdziwe.
Kobiety zatrudnione w ten sposób dostawały cywilne ubrania ( pochodzące oczywiście z ograbionych wcześniej walizek, skrupulatnie przejrzanych przez innych). Miały swoją stołówkę, regularne posiłki i czas wolny w ciągu dnia. A wieczorem stawiały się na wezwanie kapo w szeregu i były niejako kupowane na dwadzieścia minut przez dziesięciu innych więźniów.
Można by pomyśleć gdzie na dnie piekła ktoś myśli jeszcze o miłości. Dla tych kobiet to walka o dotrwanie do końca wojny, o którym już coraz głośniej, dla korzystających z usług mężczyzn symbol bycia jeszcze człowiekiem.
I w tym całym dramacie obozowym chora i niebezpieczna miłość do oficera SS, który był znany sprzed czasów wojennych Elizie. Ta bowiem wraz z przyjacielem Karlem zwabiała bogatych i dobrze ustawionych mężczyzn w celu ich oszukiwania finansowego.
Na temat Komanda Puff powstało kilka filmów dokumentalnych , ale nie ma jeszcze powieści i jak sam autor mówi chciał aby tym kobietom za jego pośrednictwem została zwrócona godność i sprawi, że niełatwo będzie oceniać tamte straszne wybory mając obecnie bezpieczną egzystencję.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2020-05-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2020, Auschwitz ,

Przerażające przeżycia z obozu Auschwitz. Kobieta trafia tam i aby przeżyć zostaje prostytutką. Trochę tam prawdy i trochę fikcji na pewno. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Morella
Morella
Przeczytane:2020-04-10, Ocena: 2, Przeczytałem, Mam, Domowa biblioteczka,
Inne książki autora
Klasa
Dominik W. Rettinger0
Okładka ksiązki - Klasa

Skatowany w Warszawie przez nieznanych sprawców prezes amerykańskiej korporacji dzwoni do byłego kolegi z klasy, znanego radiowca. Wybiera jedyny numer...

Elita
Dominik W. Rettinger0
Okładka ksiązki - Elita

Wielkie interesy, wielkie pieniądze, wielkie afery. Konstancin pod Warszawą. Ogromne rezydencje, luksusowe samochody i piękne kobiety… Życie elit...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska
Tylko to, co ważne
Odrodzone królestwo
Elżbieta Cherezińska
Odrodzone królestwo
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy