Sekretne życie drzew

Ta zielona jak liście książka, poprzez barwny tekst i zachwycające ilustracje, odsłania przed nami sekretne życie drzew.

W oryginalny sposób przedstawia wiele przyrodniczych ciekawostek. Dzięki niej dzieci dowiedzą się, jak rosną drzewa, że są bardzo ważne dla ludzi i zwierząt i że żyją naprawdę bardzo długo... Poznają budowę drzew i będą miały szanse obejrzeć najbardziej fascynujące okazy z całego świata (w tym te najwyższe, najstarsze czy najbardziej osobliwe). Zajrzą do lasu i przekonają się, ile tajemnic kryje.

Oprócz dendrologicznych ciekawostek na kartach książki mali czytelnicy znajdą opowiadania (pochodzące z mitologii, baśni i ludowych przekazów), które sprawią, że sekretne życie drzew pochłonie ich bez reszty.

Informacje dodatkowe o Sekretne życie drzew:

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2023-02-27
Tytuł oryginału: The Secret Life of Trees

Kup książkę Sekretne życie drzew

Sekretne życie drzew - opinie o książce

Avatar użytkownika - mrs_zolza
mrs_zolza
Przeczytane:2023-08-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Oto książka odkrywająca przed czytelnikiem tajemnice świata drzew.   Książka, po której przeczytaniu już chyba nigdy nie spojrzycie na drzewa w ten sam sposób.   Przewodnikiem po świecie drzew jest Ryszard Dębowe Serce, najstarsze drzewo w całym lesie.    Przekazuje czytelnikom najważniejsze informacje o tym jak rosną drzewa i czego do tego procesu potrzebują, jak są zbudowane, jakie inne lasy można spotkać na świecie, jakie drzewa są naj... (najwyższe, najcięższe) na świecie, czy też co się dzieje o każdej porze roku.    Co jakiś czas wspomina on także baśnie opowiedziane mu przez ptaki czyli Sowę Mądralińską i Ptaśkę, o słoniu i małpie skrywających się w cieniu figowca, o pastuszku wspinającym się na szczyt Podniebnej Jabłoni czy też o gniewnym chłopcu i mądrej niedźwiedzicy.   Pomiędzy tymi krótkimi baśniami znajduje się wiele ciekawostek, które być może i Was zaskoczą tak jak mnie.    Czy wiedzieliście, że systemem korzeni drzewa przesyłają innym drzewom pożywienie? A są też takie gatunki, które przesyłają trujące soki, powstrzymujące wzrost sąsiadów. Inne znów potrafią się chronić, np. afrykańskie akacje produkują związki chemiczne, od których liście gorzknieją, tym samym odstraszając żyrafy.   Te wszystkie informacje sprawiają, że człowiek zupełnie inaczej postrzega drzewa i lasy. Jako niesamowite dary natury.    Dodatkowo wiadomości są podane w tak przyjemny sposób, że od książki naprawdę ciężko jest się oderwać. Dzieci również słuchają z zaciekawieniem a wplecione baśnie są miłym przerywnikiem.   Ilustracje, w stonowanej kolorystyce, są świetnym uzupełnieniem i pobudzają wyobraźnię. A okładka zachwyca od pierwszego wejrzenia. Przez swoje zdobienia dodatkowo zachęca by po tę książkę jak najszybciej sięgnąć.   Z całego serca polecam tym mniejszym i tym większym ciekawym świata odkrywcom!

Avatar użytkownika - zabciaczyta
zabciaczyta
Przeczytane:2023-03-25, Ocena: 5, Przeczytałem,
Trudno sobie wyobrazić świat bez wysokich, zielonych drzew. Ich rozłożyste korony dają schronienie zwierzętom, nam zaś, ludziom, najróżniejsze dary. Drzewa mają też swoje tajemnice. Jesteście ciekawi jakie? Dąb Ryszard, bohater książki ,,Sekretne życie drzew", o wszystkim Wam opowie, drodzy czytelnicy. Rozpocznie od swojej historii, od czasu, gdy był małym żołędziem, skradzionym przez polną mysz, a potem rósł i rósł, aż stał się najstarszym drzewem w całym lesie. Ryszard, zwany Dębowe Serce, zdradzi Wam wiele ciekawostek, bo wiele podczas swego stuletniego życia widział i słyszał, a ponieważ jest dobrym bajarzem, przekazuje swoją wiedzę w łatwy do zrozumienia sposób. Wyjawi, co skrywa jego kora, a co pień, czym się karmi, jak komunikuje się z innymi drzewami i jak wygląda jego życie w czterech porach roku. Wspomni też o swoich najcięższych, najstarszych i największych kuzynach. To jednak nie wszystko. Ciekawostek do przekazania ma jeszcze wiele. Możecie je wszystkie poznać, wystarczy tylko wziąć do ręki tę niezwykłą książkę i czytać. Proste prawda? A jeśli zaciekawi Was to, o czym szumi stary dąb Ryszard, pochylcie się również nad pozostałymi, równie ciekawymi książkami od @wydawnictwojednosc pt. ,,Sekretne życie ptaków" oraz ,,Sekretne życie pszczół", w których poznacie całkiem nowych bohaterów.

Niektóre książki skrywają w sobie takie piękno, że biorąc je do ręki nasze serce bije mocniej i wiemy już, że zostaną one z nami na zawsze.

Tak właśnie było w przypadku serii "Sekretne życie", która nie tylko znajdzie miejsce w naszej biblioteczce, ale zostanie odłożona dla moich wnuków, tak samo jak moja mama zachowała dla Adasia książki z mojego dzieciństwa. Już teraz mam pewność, że to książki ponadczasowe, które z upływem czasu mogą jedynie zyskać.

Książki zrobiły na mnie przeogromne wrażenie już od pierwszego kontaktu. Okładki wyglądają wręcz na ekskluzywne- mamy tutaj tłoczenia, a także błyszczące wypełnienia- istny majstersztyk.

Środek skrywa przepiękne ilustracje- ale co najważniejsze również ogrom wiedzy, przemyconej w bardzo przystępny i ciekawy sposób.

Każda z części odkrywa przed nami sekrety drzew ?, pszczół ? czy ptaków ?, ale byłoby niesprawiedliwie twierdzić, że dowiemy się tylko o tych istotach- w około znajdzie się wiele edukacyjnych wątków, które również mogą nas zauroczyć.

Poznajemy Ryszarda Dębowe Serce, Jerzyka Chyżego i oraz Pszczółkę Brzęczółkę. Każdy z bohaterów będzie odkrywał przed nami sekrety swojego świata- a gwarantuję Wam, że zainteresują one także dorosłych.

Ogromnie spodobał mi się także pomysł przeplatania rozdziałów mitami, baśniami i historiami z różnych zakątków świata.

Dla mnie to seria idealna- przyznam, że chciałabym aby się jeszcze powiększyła ?

Dębowe Serce, to jedno z najstarszych drzew, które widziało w swoim życiu wiele kwiatów, które zakwitało i więdło. Pamięta również ludzi galopujących konno przez las. Chce podzielić się z nami z mnóstwem ciekawostek skąd się wzięło, jak wyrósł i jak rozwinęły się jego liście. Czym się karmi, jak zbudowane jest jego kora i kim są jego wrogowie. Chce nam również przekazać historię usłyszane od wiewiórek, ptaków i wiatru. Nie zabraknie tutaj również opowieści, baśni i legend z różnych krajów, między innymi z: Węgier, Szkocji, Norwegii, Persji, Anglii.
Te trzy książeczki zabrały nas w niesamowity świat przyrody. Sama dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy o których nie miałam pojęcia. Jeśli miałabym wybrać jedną z tych książek, która najbardziej mi się podobała, to nie jestem w stanie. Wszystkie są bardzo ładnie wydane, zwierają dużo kolorowych ilustracji i wiedzy. Napisana jest prostym, przystępnym językiem. Takim, że każdego dziecko nie będzie miało problemu ze skupieniem się i zrozumieniem zawartych w niej informacji. Wspaniałym pomysłem jej przeplatanie informacji o przyrodzie z baśniami, mitami i legendami. Książeczki skłaniają do tego, by teraz na wiosnę wyjść z domu i poobserwować trochę przyrodę. Uczą również szacunku do roślin, owadów i zwierząt.
Na końcu każdej książki znajdziemy również porady jak dbać o nasze lasy, jak pomagać pszczołom, a także dowiecie się dlaczego ptaki wymierają.
Na uwagę zasługują również okładki, które przykuwają uwagę. Są wykonane w twardej oprawy, posiadają żłobienia i wypukłości oraz zdobienia. Sprawia to wszystko, że cała seria jest idealną lektura do wspólnego oglądania i czytania. Myślę, że nie jest tylko dzieci, ale również dla nas dorosłych.

Sekretne życie ptaków
Moira Butterfield0
Okładka ksiązki - Sekretne życie ptaków

Ta kolorowa jak pióra książka, poprzez barwny tekst i zachwycające ilustracje, odsłania przed nami sekretne życie ptaków. W oryginalny sposób przedstawia...

Miś polarny i tęcza. Migotliwa opowiastka dla dzieci
Moira Butterfield0
Okładka ksiązki - Miś polarny i tęcza. Migotliwa opowiastka dla dzieci

Ben, to miś polarny, który uważa, że białe futro jest strasznie nudne, i marzy o tym, aby wygladać inaczej. Niezwykła historyjka wyjaśnia, w jaki sposób...