Sekrety Bieszczadów

Ocena: 5 (1 głosów)

Bieszczady zna wielu (albo wielu wydaje się, że je znają), nie wszyscy jednak wiedzą o nich tyle, na ile góry te zasługują. A przecież Bieszczady to nie tylko atrakcyjny krajobrazowo zakątek Polski, nie tylko region cieszący się przez jakże wiele lat sławą ostatniej w cywilizowanej Europie enklawy nieskrępowanej wolności, ani nie tylko obszar, w którego wielu częściach przyroda wciąż zachowuje walor pierwotności - bo to ziemia pełna rozmaitych zagadek i sekretów, z historią bogatą w zdarzenia, których świadomość bynajmniej nie jest powszechna.

Tylko tam stał jedyny w naszym kraju pomnik Stalina. I nie straszne mu były srogie zimy. Drzewa pękały, ale on trwał. Do czasu... To tam po raz ostatni zapolowano na niedźwiedzia, który nie znalazł schronienia nawet wśród największych jodeł. Dzwony cerkiewne czekają pod bieszczadzką ziemią na swojego odkrywcę, któremu może uda się również nielegalnie sfotografować obiekt zbudowany z dwóch milionów ton betonu!

O czym jeszcze nie wiemy? Gdzie lud PRL-owski szykował się do wojny z wojskami pancernymi - i dlaczego to robił? Gdzie znajduje się droga do Rumunii, czyli donikąd? Ano - tam: w Bieszczadach. Bo Bieszczady mają swoje zagadki i sekrety. W tej książce ujawnię ich - niemało. To nie obietnica, to gwarancja!

Zapraszam, Waldemar Bałda

Informacje dodatkowe o Sekrety Bieszczadów:

Wydawnictwo: Księży Młyn
Data wydania: 2021-05-20
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788377295915
Liczba stron: 152
Język oryginału: polski

Tagi: seryjni mordercy bóg

więcej

Kup książkę Sekrety Bieszczadów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Bez względu na to, co się w istocie z pomnikiem stało, po obaleniu monumentu przekorny lud wymyślił dowcip:Jaka jest najsławniejsza rzeka w kraju? Strwiąż! A dlaczego? Bo utopiono w niej Stalina!


Więcej

Stalin, choć traktowany był niczym ołtarz wiary w komunistyczną doskonałość i raz po raz odbierał hołdy od uczestników najrozmaitszych uroczystości, nie przetrwał w Ustrzykach długo - w 1956 roku zniknął z tynku bezpowrotnie.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Sekrety Bieszczadów - opinie o książce

"Najbardziej wysunięty na południowy-wschód zakątek Polski nosi nieformalnie miano "wyrostka robaczkowego" albo "worka"."
W ocenie tej książki podejrzewam, że nie będę obiektywna, gdyż są to moje rodzinne strony, chociaż te bliżej mi znane, z którymi jestem związana prawdopodobnie znajda się w części drugiej tej serii. "Sekrety Bieszczadów" część 1 napisał Waldemar Bałda, który również jest związany z tym regionem.
Wiele osób uważa Bieszczady za typową głuszę, w której tylko odludek znajdzie dla siebie rozrywkę, ewentualnie jeszcze można w tłumie przejść się po Solinie lub Polańczyku i zamieszkać w luksusowych hotelach lub pensjonatach. A jednak mimo tego, że wielu uważa, że zna Bieszczady, to jednak jest tu ciągle jeszcze dużo miejsc nieodkrytych, nie zdeptanych przez tłumy turystów, chociaż ostatnio cieszy się ten region dużą popularnością.


"Bez względu jednak na to, jak ten zakątek nazwiemy, nie da się ukryć, że zdaje się on skrajem świata. Dla kilku pokoleń rozmiłowanych w Bieszczadach turystów jest to kwintesencja charakterystycznej dla tych gór dzikości i swobody."
Tak właściwie Bieszczady są piękne o każdej porze roku, jednak ja zawsze lubiłam tam przebywać jesienią. Zresztą na Mazurach, gdzie obecnie mieszkam, również najbardziej lubię jesień. Powodów jest wiele, pięknie przebarwiająca się przyroda przed zimą, ale przede wszystkim zdecydowanie na czele jest ten, że jest mniej turystów...
W tej książce autor przybliża nam okolice Sanoka, Ustrzyk Górnych i Dolnych, Leska, Baligrodu, przygranicznego Krościenka oraz wielu jeszcze innych miast, miasteczek i wsi bieszczadzkich. Odkrywamy wiele zagadek i poznajemy sekrety skrywające się w muzeach, skansenach a także mamy okazję poznać niesamowite nowinki historyczne, których nie ma w podręcznikach do historii.
Ta publikacja może być wspaniałym przewodnikiem po tej części regionu, tylko moim zdaniem zabrakło w niej choćby niewielkiej mapki, która umożliwiłaby osobom po raz pierwszy się tam udającym na śledzenie trasy podróży. Dla mnie to przypomnienie swoich wcześniejszych wojaży a jednocześnie poznanie nowych faktów, o których nie wiedziałam.
O słynnym żubrze o imieniu Pulpit wiedziałam, o rafinerii Ignacego Łukasiewicza też, ale o tym, że w Wetlinie mieszka Pele, nie miałam zielonego pojęcia,...


"Ile dokładnie żubrów żyło w Bieszczadach w ostatnich dziesięcioleciach - Bóg tylko wie. Pewne jest jedno: taki żubr jak Pulpit nie zdarzył się nigdy więcej!
Pulpit był żubrem obieżyświatem."
Dlaczego w Ustrzykach stał "srebrny" Stalin? Dlaczego Zaporę w Solinie nazwano "uchem komara"? Dlaczego schronisko turystyczne w Ustrzykach Górnych jest ewenementem? W muzealnych zbiorach Ustrzyk Dolnych jest "Miś Jaroszewicza", dlaczego tak się nazywa? Czemu wieś Moczarne nazywana jest wiecznie znikającą? Co to jest "ozokeryt" i Lasumiła? Dlaczego Jawornik koło Komańczy cieszy się ponurą sławą?
Na te i na wiele jeszcze niezadanych przeze mnie pytań odpowiedzi znajdziecie w książce. Autor przypomina nam jeszcze o kulcie generała Karola Świerczewskiego a także opowiada balladę czołgową...

Polecam tę książkę nie tylko miłośnikom tego pięknego regionu naszego kraju, ale również tym co go nie byli tam jeszcze. Dodam, że moje wnuki słuchały z zainteresowaniem opowieści o terenach babci i prababci i wyraziły chęć jechania tam w wakacje, a że mam tam jeszcze rodzinę, więc może...
A więc jedźmy w Bieszczady!!!

Link do opinii
Inne książki autora
Przez Bieszczady...Opowieści z końca świata
Waldemar Bałda0
Okładka ksiązki - Przez Bieszczady...Opowieści z końca świata

Bieszczady to nie tylko pełne tłumów i tandety deptaki w Solinie albo Polańczyku, pensjonaty i hotele, zatłoczone latem parkingi, schody na szlakach...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Megamonstrum
David Walliams
Megamonstrum
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy