Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie

Ocena: 5 (1 głosów)

Zielone opowieści autorki bestsellerowych Sekretów roślin. Historia, botanika, językoznawstwo, entomologia, kultura, zoologia i religie odsłaniają tajemnice naszych ogrodów.

Jak powstały pierwsze ogrody? Czy Ewa naprawdę skosztowała jabłka? Komu starożytni Grecy zakładali wieńce z mięty? Który z owianych złą sławą władców był nazywany ,,zjadaczem porów"? Gdzie rośnie jedyna na świecie katedra z roślin? Dlaczego pod koniec lata liście jednych drzew czerwienieją, a innych żółkną? Które owoce można zbierać niedojrzałe? Ile lat może spoczywać w ziemi ziarenko maku, nim wykiełkuje? Czy warto zaprosić ropuchę pomiędzy grządki i rabaty?

Anne-France Dautheville trzy razy objechała na motorze świat dookoła, zanim w końcu osiadła w swoim podparyskim ogrodzie. Z jej pracy, obserwacji i lektur wyrasta ta pasjonująca opowieść o świecie roślin, od małego ziółka poprzez owoce aż po drzewa, pełna anegdot, legend, zaskakujących faktów naukowych i praktycznych porad.

Mój ogród powstał w głębi jednej z dolin regionu Brie. Z początku przed domem roztaczał się kawał dzikiej, zapuszczonej łąki. Posadziłam tam drzewa, czy raczej młode samosiejki wykopane w pobliskim lesie, które i tak nie przeżyłyby w cieniu swoich matek. Potrzeba im światła by dążyć w stronę słońca, ale rodzinne listowie by im na to nie pozwoliło, a zatem uratowałam im życie. Przed domem rosły już jabłonie, ale rachityczne, zatopione w gąszczu jeżyn. Nie mogłam się z tym pogodzić. Odsłoniłam je i odtąd jabłonie odwdzięczają się co roku obfitością czerwonych lub zielonych owoców o delikatnym, kwaskowatym miąższu. Gdy byłam dzieckiem, mówiło się na takie pogardliwie ,,kwaśne jabłka". Teraz nazywam je ,,wykwintnymi cudami mojego ogrodu".

Ogródek za domem przypominał wysypisko śmieci. Pośrodku rumowiska złomu, gruzu, drewna i kamieni rósł czarny bez. Wszędzie panoszyły się jeżyny, wprawdzie mniej rozrośnięte niż te przed domem, ale o wiele bardziej uparte. Za starym kurnikiem rósł olbrzymi orzech i parę wiekowych śliw. Krajobraz przypominał pobojowisko, zielony ocean przygód w rodzaju łamania w krzyżu i odcisków na dłoniach. Krótko mówiąc - trzy tysiące metrów kwadratowych wapienno-gliniastego podłoża o bardzo średnim Ph.

Mijały lata, drzewa rosły, kwiaty kwitły. Żonglowałam kolorami, zapachami, kształtami, rozmiarami. I czytałam. Zresztą każda roślina sama w sobie jest powieścią. Każda bowiem znalazła swój sposób życia, sobie właściwy, każda pełni swoją rolę wśród innych. Rośliny podróżowały, zmieniały się, zapisując się trwale w sercach i umysłach ludzi. Niosą w pamięci bliskie i dalekie krainy, z których pochodzą, rośliny i zwierzęta, które im towarzyszyły w ich wędrówce. Każda z nich - czy to w miejskim ogródku, czy w dużym parku na wsi - jest ambasadorką swojej rodziny; a ponieważ w 80 procentach przypadków pochodzi z innego kontynentu, staje się pretekstem, by snuć opowieść o naszej planecie. Gdyby rośliny potrafiły mówić, opowiedziałyby nam niesłychane historie. Spróbuję zrobić to w ich zastępstwie.

Anne-France Dautheville

Informacje dodatkowe o Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-02-12
Kategoria: Hobby
ISBN: 9788308070093
Liczba stron: 144
Tytuł oryginału: Miscellanées de mon jardin

Tagi: bóg Publikacje popularne - przyroda

więcej

Kup książkę Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie - opinie o książce

Anne-France Dautheville w nowej książce wspomina w jaki sposób przemieniła swój ogród w głębi jednej z dolin regionu Brie, który był na początku kawałkiem dzikiego, zapuszczonego gąszczu jeżyn, a w części gdzie stał dom przypominał wysypisko śmieci. Po kilku latach ciężkiej pracy przemieniła go w kolorowe, pachnące miejsce, w którym z przyjemnością spędza czas. Prowadzi czytelnika ścieżkami ogrodu, by przedstawić historię chińskiego agrestu, berberysu, argentyńskich mrówek, złotooka, brukwi, klonu, werbeny, brzoskwini, boćwinki, winorośli, narcyza, mikołajka, ślimaka, karaluchów, sikorek, jeży, robaczków świętojańskich i wielu innych roślin i zwierząt. 


Każdej roślinie opisanej w tej książce poświęca odrębną opowieść, która dostarcza dużo ciekawych informacji. Czy wiedzieliście, że bananowiec Musa basjoo urodził się w Chinach, i że po pierwszych przymrozkach wygląda, jakby umierał, ale w rzeczywistości wytrzymuje temperaturę nawet do minus dwunastu stopni Celsjusza? Czy wiedzieliście, że na Archipelagu Svalbard znajduje się od 2008 roku Globalny Bank Nasion, w którym przechowuje się materiał siewny wszelkich roślin uprawnych? Czy wiedzieliście, że typową rabatę typu mixed-border-bogactwo kolorów i kształtów w nieładzie zawdzięczamy Gertrude Jekyll, angielskiej damie z Surrey? Czy wiedzieliście, że faraon Cheops obdarowywał najodważniejszych żołnierzy porami, a rzymski cesarz Neron uwielbiał je tak bardzo, że miał przydomek zjadacz porów? Jeśli nie wiedzieliście o tym, to sięgnijcie po książkę, bo jest ona prawdziwą skarbnicą takich ciekawostek.


Autorka snując opowieści o roślinach występuje na zmianę jako podróżniczka, pisarka i dziennikarka. Ukazuje historie nieznane i niesłychane, czasem tylko okazuje się, że już znam tę opowieść botaniczną, ogrodniczą czy zoologiczną. W zaskakujący sposób posługuje się cytatami z literatury, by nawiązać do świata roślin i zwierząt. Trafnie stwierdza, że rośliny podróżowały, zmieniały się, zapisując się trwale w sercach i umysłach ludzi. Do tej pory niosą w pamięci bliskie i dalekie krainy, z których pochodzą.


Rośliny ofiarowują nam swoje piękno i ozdabiają nasze ogrody. Anne-France Dautheville dzięki książce ,,Sekrety ogrodu" pełnej przeróżnych informacji o roślinach i zwierzętach pozwala bardziej zrozumieć piękny świat flory oraz fauny, który nas otacza. Mistycyzm, moc, natura-wszystkie ogrody czerpią z tych korzeni, lecz każdy jest piękny na swój sposób, a autorka dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem ogrodniczym i podróżniczym przemyca praktyczne porady, setki ciekawostek i opowieści botanicznych. Jak najbardziej polecam książkę miłośnikom przyrody i ogrodów:)

Link do opinii
Inne książki autora
Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy
Anne-France Dautheville0
Okładka ksiązki - Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy

Przechadzka po świecie pełnym roślin, liści i gałęzi. Fascynujące sekrety wszystkiego, co zielone. Na powierzchni Ziemi i do głębokości pół metra...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy