Sendlerowa. W ukryciu

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2017-10-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

W 2001 roku przyjechała do Polski grupa amerykańskich uczennic, które napisały sztukę o Polce ratującej w czasie wojny żydowskie dzieci. Z dnia na dzień po latach zapomnienia Irena Sendlerowa stała się bohaterką mediów i symbolem wszystkich tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się złu.

Do zorganizowania pomocy potrzebny był sprawnie działający system, pieniądze i siatka zaangażowanych osób, gotowych zaryzykować życie. Jak wspominał profesor Bartoszewski, ,,łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda".

Irena Sendlerowa, kobieta, która niewątpliwie robiła rzeczy wielkie, zasługujące na podziw, i to w najtrudniejszych czasach, wyłania się w tej książce powoli spośród grona ludzi, których złączył wspólny los - ratujących i ratowanych. Tych, którzy udzielali schronienia, i tych, którzy schronienia szukali.

To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.

,,Wyjątkowa, mądra, ważna książka - napisana z ogromnym szacunkiem dla prawdy historycznej i z wielką wyrozumiałością dla ludzi." Barbara Engelking

,,Anna Bikont opowiedziała kilkanaście skrupulatnie udokumentowanych historii osób, głównie kobiet, dla których od lata 1942 roku do końca okupacji nie było sprawy ważniejszej niż to, aby przed nieuchronną śmiercią ocalić choćby garstkę - kilkaset? kilka tysięcy? - dzieci z warszawskiego getta. W tym gronie Sprawiedliwych, co dzień narażających życie swoje i swoich bliskich, energią i talentem organizacyjnym wyróżniła się Irena Sendlerowa, i to z jej imieniem zrosła się nasza wiara w człowieka, w ludzką prawość i zdolność do poświęcenia.

Wszelako w tych opowieściach jest jeszcze drugi plan, zwykle bezimienny, ale nie mniej przez to wiarygodny. To relacje o ludziach, którzy robili wszystko, aby zniszczyć to dzieło poświęcenia i aby dzieci, ich polskich opiekunów i ich kryjówki zdradzić gestapowcom czy niemieckim żandarmom, wydać na śmierć za pieniądze, ze strachu albo z czystej, bezinteresownej nienawiści, a nawet dla zabawy. Oni to zasiali w nas i utrwalili pogardę dla człowieka, przekonanie o ludzkiej zdolności do czynów okrutnych i podłych." Jerzy Jedlicki

Kup książkę Sendlerowa. W ukryciu

Opinie o książce - Sendlerowa. W ukryciu

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2019-05-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 2019,

Sendlerowa to symbol, to marka sama w sobie. Anna Bikont mierzy się z tą legendą i stawia niewygodne pytania. Nie próbuje umniejszać jej roli w ratowaniu ludzi, ani zniszczyć jej obrazu - nie ocenia, stara się zrozumieć. Ratowanie ludzi z warszawskiego getta było heroizmem. Tym bardziej, że za bramą czekali już szmalcownicy, albo w każdej chwili mogli zapukać do drzwi. I tu kłania się prowadzona od lat "polityka historyczna", gdzie przypominanie o podłych czynach "sąsiadów"  to hańbienie dobrego imienia Polski i Polaków. Sama Sendlerowa mówi o sobie: "„Jestem narodowym alibi”. Wykorzystywana jako przeciwwaga dla Jedwabnego i nierzadkiego, ciągle niestety aktualnego w Polsce antysemityzmu.
Czytająć relacje ocalałych i tych, którzy ich uratowali, miałam wrażenie, że czas się zatrzymał. Minęło 80 lat, a język nienawiści pozostał taki sam. Jak zdarza mi się czasami przeczytać na jakimś forum, albo niechcący usłyszeć Międlara lub Brauna - to tak jakby nigdy nie było wojny, holocaustu, Auschwitz, getta. Przerażające. A ugrupowanie mające w swoim składzie takie indywidua startuje w wyborach do parlamentu europejskiego. Chichot historii.

Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2018-09-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Świetna. Nie bazuje na uczuciach, pokazuje wiele aspektów problemu ratowania ludzi podczas II wojny światowej.

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-05-10, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2018,
My z Jedwabnego
Anna Bikont0
Okładka ksiązki - My z Jedwabnego

"My z Jedwabnego" to efekt pasji i ogromnej pracy, godzin badań archiwalnych, dziesiątek rozmów ze świadkami, rozplątywania wątków w poszukiwaniu prawdy...

Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown