Sergiusz, Czesław, Jadwiga

Anna, świeżo upieczona studentka polonistyki, podczas spaceru po promenadzie w Hastings zostaje zagadnięta przez starszego mężczyznę Sergiusza Piaseckiego. To nazwisko niewiele jej mówi, ale przypadkowe spotkanie wpłynie na jej dalsze życie. Po pięciu latach ponownie przyjedzie do angielskiego kurortu, by zebrać materiały do biografii pisarza. Autor początkowo niechętny temu pomysłowi, z czasem otwiera się przed swoją rozmówczynią, a tuż przed śmiercią przekazuje jej tajemniczy zielony zeszyt, w którym znajdują się zapiski dotyczące szokującej zagadki z przeszłości, w którą zamieszani byli utalentowany poeta i piękna kobieta

Sergiusz Piasecki i Czesław Miłosz nigdy nie darzyli się sympatią. Czy jednak wpływ na ich stosunki miały tylko odmienne poglądy? A może między pisarzami stanęła kobieta? W swojej najnowszej książce Maria Nurowska bada, co mogło podzielić Piaseckiego i Miłosza, nie boi się krytycznie spojrzeć na swoich bohaterów, pisze o wydarzeniach, o których inni biografowie ledwo napomykają. Odważna, bezkompromisowa powieść, która pokazuje obu pisarzy w nowym świetle.

Informacje dodatkowe o Sergiusz, Czesław, Jadwiga:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-05-08

Kup książkę Sergiusz, Czesław, Jadwiga

Sergiusz, Czesław, Jadwiga - opinie o książce

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2017-09-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2017),

Biograficzna historia Sergiusza Piaseckiego i po części Czesława Miłosza napisana w sposób, ciekawy i zajmujący! Czytałam z zainteresowaniem chociaż z reguły nie sięgam po tego rodzaju literaturę. Zachęca to zapoznania się z twórczością Piaseckiego ;)

Avatar użytkownika - madziusia
madziusia
Przeczytane:2013-09-20, Ocena: 4, Przeczytałam,

Bardzo cenię sobie twórczość Marii Nurowskiej - autorki, która w swoich powieściach z wielkim wyczuciem łączy fikcję literacką z prawdą historyczną. Zawsze chętnie sięgam po jej książki, a do tej pory rozczarowała mnie tylko jedna jej powieść, ale o tym już pisałam wcześniej. Tym razem w moje ręce wpadła wydana w tym roku książka „Sergiusz, Czesław, Jadwiga”, w której pisarka w oparciu o obszerną bibliografię kreśli sekrety życia osobistego dwóch wybitnych postaci literatury polskiej - Sergiusza Piaseckiego i Czesława Miłosza oraz kobiety, która nierozerwalnie połączyła tych mężczyzn przed laty.

Podczas pobytu u dziadka w Anglii, Anna spotyka starszego, schorowanego mężczyznę. Nieznajomym okazuje się Sergiusz Piasecki, polski literat okresu dwudziestolecia międzywojennego przebywający na emigracji. Początkowo dziewczyna nie ma pojęcia z kim ma do czynienia i szybko zapomina o spotkaniu. Zafascynowana twórczością pisarza dziewczyna powraca po pięciu latach studiów polonistycznych do Anglii, gdzie składa Piaseckiemu propozycję napisania jego biografii. Spotkania z literatem okazują się niezwykle ciekawym przeżyciem dla młodziutkiej Anny. Nieśmiałe rozmowy stopniowo przekształcają się w żarliwe dyskusje na temat literatury, polityki oraz życia osobistego pisarza. Dziewczyna z zapartym tchem śledzi kulisy wieloletniego konfliktu Piaseckiego i Miłosza, rozgrywającego się w czasach niestabilnej sytuacji politycznej Polski i trudnych emigracyjnych wyborów. Z opowieści Piaseckiego wyłania się powoli obraz Jadwigi, kobiety skrzywdzonej przez Miłosza, która ukojenie znalazła właśnie w ramionach Sergiusza, a jej postać obecna była w twórczości obu autorów.

Historia życia tytułowych bohaterów naznaczona jest tragedią, odrzuceniem, samotnością i zwykłymi ludzkimi wyborami. Autorka wskazuje na odmienność ich charakterów, poglądów politycznych, przekonań i wartości, którymi starali się kierować w życiu.

Z lektury książki dowiedziałam się kilku ciekawostek z życia zarówno Miłosza, który znany jest wszystkim, jak i Sergiusza Piaseckiego, którego twórczość może być wielu osobom obca. Przyznaję, że sama wcześniej o nim nie słyszałam, tym bardziej o jego przedwojennej nominacji do nagrody Nobla. Z wielką przyjemnością postaram się nadrobić powstałe zaległości.

Polecam osobom lubiącym biografie i wszelkiego rodzaju ciekawostki z życia wielkich ludzi - zapewniam, że w książce znajdziecie ich sporo. Przez powieść poza wspomnianymi przewijają się również takie nazwiska jak Melchior Wańkowicz czy Jarosław Iwaszkiewicz.

Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2016-06-08, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Czesława Miłosza, polskiego poetę i noblistę nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Z kolei nazwiska Sergiusz Piasecki i Jadwiga Waszkiewicz większości nic nie mówią. Warto przypomnieć, że Piasecki był nominowany do Nagrody Nobla, ale wybuch II wojny światowej zaprzepaścił szansę na jej zdobycie. Co łączy te postacie? Po pierwsze są bohaterami powieści Marii Nurowskiej, po drugie tworzą nietypowy trójkąt miłosny. Autorka przybliżyła nam nie tylko sylwetkę zapomnianego pisarza międzywojennego, ale przede wszystkim ukazała stosunki, jakie panowały wśród młodego pokolenia literatów naznaczonych doświadczeniem wojennym i emigracją.
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2014-08-24, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Książkę tą raczej zmęczyłam niż przeczytałam, odkładałam ją i wracałam do niej przez ponad 6 miesięcy. Rzadko mi się zdarza, że nie kończę książki, którą zaczęłam czytać. Przy tej pozycji kilka razy myślałam, że chyba nie uda mi się przez nią przebrnąć. Trudno mi ocenić dlaczego tak się stało, ponieważ lubię Marię Nurowską. Opowieść jednak o Sergiuszu Piaseckim, Czesławie Miłoszu i ich ukochanej Jadwidze nie porwała mnie, nie poniosła, nie uwiodła.
Avatar użytkownika - jusia
jusia
Przeczytane:2013-06-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Czesław Miłosz oraz Sergiusz Piasecki, Polscy emigranci, jednemu dane będzie wrócić po wojnie do kraju, drugi do końca swoich dni będzie żył w biedzie i z marzeniem aby zobaczyć kraj. Co ich łączy? Tajemnicza Jadwiga, jej tragiczne losy, opisują oba autorzy w swoich dziełach. Po latach na ślad tych dramatycznych wydarzeń wpada młoda badaczka literatury, która postanawia uporządkować tę historię, dotrzeć do nieznanej nikomu prawdy, czy jej się to uda?
Avatar użytkownika - lipka02
lipka02
Przeczytane:2013-08-03, Ocena: 4, Chcę przeczytać,
Bardzo dobra powieść biograficzna.Naprawdę warto przeczytać. http://swiatksiazkii.blogspot.com/2013/08/sergiuszczesawjadwiga-maria-nurowska.html
Avatar użytkownika - oleczka31
oleczka31
Przeczytane:2013-05-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Dzięki przeczytaniu tej książki wiele dowiedziałam się o Piaseckim, Miłoszu, o stosunkach panujących między młodymi poetami przed wojną, o ludzkich ułomnościach. Dziękuję P. Mario!
Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 3, Przeczytałam, 2013,
Gorzki romans
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Gorzki romans

Stefan u schyłku życia dokonuje gorzkiego rozrachunku z własną przeszłością w systemie komunistycznym. Jego pierwsza żona, Wanda, którą skrzywdził, porzucając...

Wybór Anny
Maria Nurowska0
Okładka ksiązki - Wybór Anny

Czterdzieści lat po wojnie Anna Łazarska odkrywa, że nie jest osobą, za którą się uważa. Naprawdę nazywa się Miriam Zarg, jako niemowlę została...