Zabawna i zaskakująca opowieść o wielkiej mocy przypadku w życiu człowieka i świata autorstwa wybitnego biologa i twórcy książek popularnonaukowych

Fascynująca i porywająca książka - Sean B. Carroll w swojej najlepszej formie!

Bill Bryson

Jak każdy inny gatunek, my, ludzie, znaleźliśmy się tu przez przypadek. To szokujące, jak wiele rzeczy - z których każda mogła nigdy nie mieć miejsca - musiało się wydarzyć w określony sposób, aby ktokolwiek z nas zaistniał: od nieprawdopodobnego uderzenia asteroidy przez szalone zawirowania epoki lodowej po niewidzialną loterię w gonadach naszych rodziców. Wszyscy jesteśmy tutaj dzięki zadziwiającej serii fortunnych zdarzeń, a przypadek nadal rządzi nami na cienkiej linii pomiędzy życiem a śmiercią.

Seria fortunnych zdarzeń to dowcipnie napisana i inspirująca książka o jednym z najważniejszych i najmniej docenianych czynników, wpływających na nasze życie.

Informacje dodatkowe o Seria fortunnych zdarzeń. Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz ciebie:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2022-10-04
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382026832
Tytuł oryginału: A Series of Fortunate Events: Chance and the Making of the Planet, Life and You

Kup książkę Seria fortunnych zdarzeń. Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz ciebie

Seria fortunnych zdarzeń. Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz ciebie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2023-01-15,

Dlaczego jest tak, jak jest? Na pewno były dni, w których zastanawiałeś się, dlaczego jest tak, a nie inaczej. Dlaczego Ciebie to spotkało, a co by się stało, gdybyś podjął inną decyzję. Ja również tak mam. Z chęcią sięgnęłam po tę książkę, żeby zobaczyć czy dowiem się z niej czegoś nowego.

👉Dlaczego świat jest taki, jaki jest? Jak się tu znaleźliśmy? Czy wszystko dzieje się z jakiegoś powodu, czy też niektóre rzeczy wydarzyły się dzięki przypadkowi? Filozofowie i teologowie zastanawiali się nad tymi pytaniami od tysiącleci, ale zaskakujące odkrycia naukowe ostatniego półwiecza ujawniły, że żyjemy w świecie rządzonym przez przypadek. Seria fortunnych zdarzeń to opowieść o tym, jak przypadek stał się zaskakującym źródłem całego piękna i różnorodności w naturze.

👉 Myślałam, że ciężko będzie mi zrozumieć książkę naukową. Myliłam się. Czytałam z zapartym tchem i zaskoczyłam się jak wiele rzeczy i tego co się stało, działo... rządzi przypadek. Książka otwiera oczy. Polecam!

❗ Ocena: 10/10

"Seria fortunnych zdarzeń. Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz ciebie" - książka o wyjątkowości przypadku

Czytanie o powstawaniu życia na naszej planecie niektórym może wydawać się nudne. Zapewne jednak przypadek sprawił (😉), że autor książki - Sean B. Carroll - ma do opowiedzenia historię, która wyjaśnia to zjawisko, a dodatkowo pobudza wyobraźnię. Ogromną zaletą publikacji jest to, że nie brakuje tu konkretnych i wyrazistych przykładów, a czarno-białe ryciny ułatwiają zrozumienie niektórych treści.

"(...) skoro Ziemia obraca się z prędkością około 1600 km na godzinę, gdyby asteroida uderzyła 30 minut wcześniej, wylądowałaby w Oceanie Atlantyckim, a 30 minut później w Oceanie Spokojnym. Pół godziny wcześniej lub później, a dinozaury prawdopodobnie wciąż by tu były i nie powstałby Ted ani co gorsza Ted2."

Czytając "Serię fortunnych zdarzeń" warto mieć na uwadze, że istnienie współczesnego człowieka liczymy w setkach tysięcy lat, a nie w milionach, co można wywnioskować na podstawie tej książki.

Moją uwagę szczególnie zwróciły ciekawostki oraz zabawne komentarze dotyczące m.in. Darwina. Oburzyła mnie natomiast lekkomyślność Ilji Iwanova, który to wpadł na pomysł stworzenia hybrydy człowieka i szympansa. Co gorsze, znalazły się ochotniczki, które wzięły udział w jego badaniu (!!!). Autor pokusił się o wyjaśnienie, dlaczego nie jest możliwe skrzyżowanie tych tak blisko spokrewnionych ze sobą gatunków, a ponadto wskazał zagrożenia wynikające z prowadzenia tego typu badań. W tym miejscu pozwolę sobie przytoczyć użyty w książce cytat Monty Pythona:

"(...) módl się o inteligencję w kosmosie, bo na Ziemi są same przygłupy!"

Jeśli chcecie się przekonać, dlaczego autor radzi się zastanowić młodym kobietom zanim podejmą decyzję o posiadaniu dzieci z podstarzałymi mężczyznami to zachęcam do lektury. A może interesuje Was temat "przeciwzamarzaczy" występujących w krwi ryb z Antarktydy albo pierwszych przypadków AIDS i drodze do tego, jak zaczęto leczyć pacjentów z tą chorobą?

"Seria fortunnych zdarzeń. Rola przypadku w procesie powstawania planety, życia oraz ciebie" zainteresuje przede wszystkim osoby lubiące sięgać po literaturę popularnonaukową. Muszę przyznać, że sama miałam sporo frajdy, czytając tę książkę, ponieważ jest napisana w lekkim, nieco dowcipnym stylu, a zawarte w niej informacje z pewnością nie są nudne.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.