Sesje twórczej pomysłowości dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych

Kreatywność i pomysłowość to cechy, które bez żadnej przesady można uznać za kluczowe dla rozwoju człowieka jako gatunku zajmującego szczególne miejsce wśród zwierząt. Przez całe tysiąclecia to właśnie dzięki tym cechom ludzie przekształcali świat wokół siebie, dokonywali odkryć i konstruowali mechanizmy. To one leżą u podstaw przełomowych wynalazków, literatury, sztuki, medycyny czy teorii społecznych. Jednak o ile dawniej twórcze myślenie było raczej domeną wybitnych jednostek, dziś staje się nieodzowne w codziennym życiu każdego człowieka: pracownika korporacji i sektora społecznego, nauczyciela, terapeuty, animatora kultury czy studenta.

Płynność i elastyczność myślenia, oryginalność i zdolność dopracowania pomysłu można w pewnym stopniu wyćwiczyć — tak jak ćwiczy się pamięć i szlifuje inteligencję. W tej książce znajdziesz wiele różnych zadań pozwalających przełamać schematyczność myślenia, poprawić procesy tworzenia skojarzeń, posługiwania się analogiami i metaforami, przekształcania idei i rzeczy. Zobaczysz, jak poprowadzić sesje indywidualne, w parach i grupowe, jak zachęcić ich uczestników do twórczego myślenia i przełamać opory. Wiele ćwiczeń zawiera ilustracje zastosowania danej techniki z przykładami rozwiązań. To nieoceniona pomoc dla wszystkich pedagogów, psychologów i trenerów, chcących wyzwolić twórczy potencjał swoich podopiecznych

Co to jest twórcza pomysłowość?

Pomysły na wagę złota i zdrowia

Rozgrzewka dywergencyjna

Początek sesji twórczej pomysłowości — problemy dobrze zdefiniowane

Sesje indywidualne i w małych grupach

Sesje zespołowe

Sesje ewaluacyjne i waluacyjne

Warunki dobrej sesji twórczej pomysłowości

Źródła inspiracji

“Nigdy nie mów ludziom, co mają robić, a zaskoczą cię pomysłowością”.

gen. George S. Patton

Informacje dodatkowe o Sesje twórczej pomysłowości dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych:

Wydawnictwo: Sensus
Data wydania: 2016-07-08
Kategoria: Psychologia

Kup książkę Sesje twórczej pomysłowości dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych

Krzysztof J. Szmidt0
Okładka ksiązki - Trening kreatywności. Podręcznik dla pedagogów, psychologów i trenerów grupowych. Wydanie II poszerzone

Pojęcie kreatywności wciąż wzbudza w wielu ludziach lęk, który wiąże się z nieznanym. Niechętnie pozbywamy się starych schematów myślenia i działania,...

Pedagogika twórczości
Krzysztof J. Szmidt0
Okładka ksiązki - Pedagogika twórczości

Pedagogika twórczości to subdyscyplina pedagogiki, której głównym zadaniem jest generowanie wiedzy z zakresu wychowania do twórczości oraz pomocy w tworzeniu...