Sezon luster

Ciela miała kiedyś magiczny dar. Wiedziała, jaki wypiek przypadnie do gustu klientom piekarni, w której pracowała, zanim jeszcze złożyli zamówienie. Cały jej świat rozpadł się w momencie napaści seksualnej. Dziewczynę prześladują wspomnienia tamtej nocy. Nie może też przestać myśleć o chłopaku, który był na tej samej imprezie i przeżył to samo, co ona.

Dziewczyna wie, co dokładnie się wtedy wydarzyło. On niczego nie pamięta.

Jednak kiedy Lock pojawia się w jej szkole, Ciela postanawia mu pomóc, a między nimi rodzi się delikatna relacja. Wspólne rozmowy przynoszą im ukojenie. Razem znajdują siłę, by przeciwstawić się tym, którzy wydarzenia tamtej nocy uważali za żart i dobrą zabawę.

Ważna, niezwykle przejmująca i pięknie opowiedziana książka zabierająca głos w imieniu osób, które jeszcze nie znalazły w sobie siły, żeby mówić o swoich doświadczeniach.

Informacje dodatkowe o Sezon luster:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2022-06-01
Tytuł oryginału: The Mirror Season

Kup książkę Sezon luster

Sezon luster - opinie o książce

Avatar użytkownika - raspberry97
raspberry97
Przeczytane:2022-08-10, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki 2022,

"Sezon luster" Anna-Marie McLemore

?Krótko o fabule: Ciela miała kiedyś magiczny dar. Wiedziała jaki wypiek przypadnie do gustu klientom piekarnim w której pracowała, zanim jeszcze złożyli zamówienie. Cały jej świat rozpadł się w momencie napaści seksualnej. Dziewczynę prześladują wspomnienia tamtej nocy. Pewnego dnia w szkole pojawia się Lock. Ciela pamięta go z imprezy. Chłopak przeżył to samo, co ona. Między nimi powoli rodzi się relacja. Wspólne rozmowy przynoszą ukojenie. Razem znajdują siłę, aby przeciwstawić się swoim oprawcom.

"Każda chwila naszego życia zostaje z nami. Żyje w nas wiecznie. Na wiele z nich nie mamy wpływu. Więc te, na które mamy, musimy wykorzystać. Tak, żeby to, co żyje w nas, było czymś, z czym chcemy żyć"

?Długo zbierałam się do napisania tej recenzji. Na początku zaznaczę, że Sezon Luster nie jest książką dla każdego, Dotyka tematu przemocy seksualnej, traumy, sposobów radzenia sobie z doznaną krzywdą. Bagaż emocji jest momentami ciężki do udźwignięcia. Podziwiam osobę autorską za odwagę napisania tej książki, a jednocześnie jestem jej wdzięczna. Wdzięczna za to, że choć Sezon Luster jest bolesną lekturą, pełną tkwiących między stronami odłamków szkła, raniącą duszę, to jednocześnie jest to książka tak bardzo potrzebna.

?TO SIĘ WYDARZYŁO. Te 3 słowa są bardzo ważne w kontekście całej historii. Dopuszczenie do siebie prawdy, gotowość do podjęcia rozmowy, szukanie pomocy i oparcia w drugim człowieku. Co istotne na końcu tej książki znajdują się numery kontaktowe do ośrodków i organizacji niosących pomoc w kryzysowych sytuacjach. Każdy przeżywa traumę inaczej,ale oni cierpliwie czekają,by pomagać.

?Całość wywarła na mnie ogromne wrażenie. Dostosowanie polskiej gramatyki, słów w podziękowaniach bardzo mnie poruszyło. Użycie pewnych form językowych dodatkowo podkreśla poszanowanie dla drugiego człowieka, bez względu na tożsamość płciową.

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2022-06-06, Ocena: 6, Przeczytałem,

?TW: molestow@nie seksu@lne, queerfobi@, tr@uma ?

Co mogę napisać o książce, która pozostawiła mnie w głębokim szoku? Żadne słowa nie będą właściwe, mimo to spróbuję.

Ciela jest legendą w piekarni, w której pracuje, a wszystko za sprawą magicznego daru. Dziewczyna wie, jaki wypiek przypadnie do gustu jej klientom jeszcze zanim sami zdążą się nad tym zastanowić. Niestety magiczna umiejętność oraz cała radość z życia dziewczyny znikają gdy dziewczyna staje się ofiarą przemocy.

,,Sezon luster" to historia Cieli i Locka, którzy zostali głęboko skrzywdzeni. Wydarzyło się to na imprezie, na którą poszli z nadzieją na radosny, zabawny czas, tak jak miliony nastolatków robią to każdego dnia. Niestety ten wieczór naznaczył ich na zawsze.

Teraz oboje próbują żyć dalej. Ciela ma z tamtej imprezy bardzo wyraźne wspomnienia, natomiast Lock nie pamięta niczego.

??

Książka przepełniona jest przeogromnym bólem. McLemore dopuszcza nas do serc i myśli cierpiących po napaści seksu@lnej bohaterów i czyni ich emocje wręcz namacalnymi.

Język w ,,Sezonie luster" zasługuje na ogromną pochwałę. Był niezwykle piękny, pełen hipnotyzujących opisów przyrody i meksykańskich wypieków, które otaczały główną bohaterkę z racji wykonywanego przez nią zawodu. Osoba autorska wykorzystała tu motyw z baśni o Królowej Śniegu i zrobiła to fantastycznie.

Anna-Marie McLemore opowiada o molestiwaniu seksualnym wprost, jednocześnie robiąc to z delikatnością, empatią i wielkim szacunkiem do osób dotkniętych tragedią. Co ważne, podkreśla, że ofiarą może paść każdy, niezależnie od płci. Mówi też dużo o queerowości, o meksykańskich korzeniach i tamtejszej kulturze.

Myślę, że jest to najważniejsza książka jaką czytałam w ostatnim czasie. Polecam ją Wam z całego serca, ale tylko jeśli czujecie się na siłach.

Avatar użytkownika - Nessi98
Nessi98
Przeczytane:2022-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Książki 2022,
Lakelore
Anna-Marie McLemore0
Okładka ksiązki - Lakelore

Nowa powieść osoby autorskiej głośnego ,,Sezonu luster"! Nikt mi nie uwierzył, kiedy powiedziałom, że widziałom świat pod jeziorem. Nie było tu nikogo...