Siła honoru

Taki debiut nie zdarza się co dzień. Linda Szańska zabiera czytelniczki w świat, który zna od podszewki. W młodości jako kelnerka obsługiwała cynków, przywódców poznańskiej mafii, i dzięki doświadczeniom z lat 90. napisała książkę trzymającą w napięciu od pierwszego akapitu.

Siła honoru to historia o prawdziwej miłości w bezwzględnym świecie wielkiej polityki i gangsterskich porachunków.

Kalina Boraczyńska mieszka we Wrocławiu i jest córką posła prawicowej partii, który na równi z władzą ceni sobie brudne interesy i nieletnie dziewczyny. Po samobójstwie Marii, siostry Kaliny, ojciec próbuje zrobić z młodszej córki zabawkę dla swoich kolegów, dzięki którym wspiął się na szczyt politycznej hierarchii.

Gabriel Kreis od dziecka był przygotowany przez swojego ojca i wuja do roli bossa przestępczego syndykatu kontrolującego poznańskie podziemie. Dla jego rodziny obrót narkotykami czy żywym towarem to codzienność - od lat 90., kiedy władzę trzymał Gwidon Kreis, wiele się zmieniło. Gabriel musi być bezwzględny i wyrachowany, by liczyć się w tym świecie, ale wbrew pozorom tkwią w nim jeszcze resztki człowieczeństwa.

Kalina i Gabriel poznają się przypadkowo. Nie zdają sobie jednak sprawy, że łączy ich tajemnica z przeszłości.

Dziewczyna chce zacząć nowe życie z dala od toksycznego ojca. Przeprowadza się do innego miasta, studiuje taniec i pracuje w klubach. Nie wie, że wiążąc się z Gabrielem, stanie się częścią świata, od którego tak bardzo chciała uciec, a romans z przestępcą sprowadzi na nią śmiertelne niebezpieczeństwo.

Gangster i córka polityka - czy można wyobrazić sobie bardziej ryzykowne połączenie?

Informacje dodatkowe o Siła honoru:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2020-09-02

Kup książkę Siła honoru

Siła honoru - opinie o książce

Kalina Boraczyńska jest córką posła. Ale chcę żyć po swojemu. Mieć swoje pasje i uczyć się na własnych błędach. Aktualnie jest tancerką wschodzącej gwiazdy rapu. Tuż przed występem wpada na tajemniczego mężczyznę, który ją intryguje. Gabriel Kreis proponuje jej spotkanie, które finalnie nie dochodzi do skutku. Jej siostra popełnia samobójstwo a Kalina powraca do rodziców do Wrocławia. Jednak zbyt długo tam nie może pozostać. W skutek pewnych okoliczności Kalina wyprowadza się do cioci do Poznania, odcinając się tym samym od przeszłości. I tu ponownie los stawia na jej drodze Gabriela...
   Gabriel Kreis nie miał łatwego dzieciństwa. Od małego był zapoznawany z mrokiem i przestępczym światkiem. Stało się ono jego przeznaczeniem. Piętnem. Wkrótce to on będzie rządził. On przejmie władzę. Stanie się bossem. Gdy drugi raz spotyka Kalinę, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Nie przypuszcza tylko, że jest ona córka jego śmiertelnego wroga. Człowieka, którego musi dosięgnąć sprawiedliwość. To sprawa honoru...
   Czy Gabriel osiągnie swój cel? Czy Kalinie uda się uwolnić od ojca? Czy rodzące się uczucie pomiędzy Kreisem a Boraczyńską ma szansę by przetrwać? Czy w świecie brutalności, krwi i śmierci jest miejsce na miłość?

Kiedy pierwszy raz usłyszałam o tej książce byłam ogromnie ciekawa tego, kim jest autorka. Postać ta została okryta tajemnicą. Jakieś tam przypuszczenia miałam ale w momencie ukazania się drugiego tomu prawda wyszła na jaw. No nie powiem, byłam zaskoczona. Pozytywnie rzecz jasna. Dzięki uprzejmości wydawnictwa mogłam od razu przeczytać oba tomy. I to był dobry pomysł. Nie musiałam czekać i wypatrywać kolejnej premiery. Jedną zaczęłam czytać a druga grzecznie czekała na swoją kolej. I powiem Wam szczerze, że od początku wsiadłam w tę powieść. Pierwszy tom zaczął się bardzo ciekawie. Na tyle, bym z wypiekami na twarzy czytała kolejno pojawiające się wątki. W książce nie brakuje intryg i tajemnic, które podkręcają akcję. Dodają dynamiki i dostarczają kolejnych emocji. Emocji, których tutaj nie brakuje. Historia została odpowiednio zagmatwana. Oszczędnie dawkowane zostały fakty z przeszłości. Czuć było tę niepewność, lęk i strach. Dawka mroku i niebezpieczeństwa była odpowiednia, jeśli chodzi o powieść mafijną. A skoro o mafii mowa, to także jest romans. Od tej strony wyszło równie smakowicie. Sceny zostały opisane z wyczuciem i odpowiednią dawką erotyzmu. Przez całą powieść pomiędzy bohaterami widać było tę chemię i pożądanie, które rozpalało zmysły. Takie jak oni sami. Kalina jest w gruncie rzeczy fajną i pozytywną młodą kobietą. Temperamentną i ironiczną. Pogodną, wesołą i odrobinę szalona. Odważna. Polubiłam ją. Gabriel był z początku dość tajemniczą postacią. Pewny siebie, skryty, rządzący się. Lubi postawić na swoim. Lubi dominować. Później dostałam obraz ziemnego i bezwzględnego mafiosy. To była mieszanka wybuchowa. A jak do głosu doszła trzecia strona jego osobowości to już w ogóle. A wszystko dzięki Kalinie, która obudziła w nim dawno uśpione uczucia. Obudziła w nim serce. Do samego końca z uwagą śledziłam tekst. Szczególnie, że w otoczeniu Gabriela vel. Anioła było kilka interesujących postaci.
   Historia bohaterów w mafijnej otoczce wyszła realnie i niezwykle ciekawie. Było niebezpiecznie, było gorąco, równie spalającą i humorystycznie. Jestem pozytywnie zaskoczona tą powieścią. Całe szczęście, że mogę od razu zabrać się za czytanie drugiego tomu. Wiem już, że to będzie inna historia. O innych bohaterach. Pozostaje tylko pytanie, czy będzie to bezpośrednia kontynuacja. Już niedługo sama to sprawdzę. A Was zachęcam do lektury. Pierwszy tom dostarczył mi emocji i wrażeń. Przeczytałam go ekspresowo dzięki przyjemnemu stylowi, w jaki została napisana ta powieść. Miłość, zemsta, honor, mafia. Oto o czym jest ta lektura.

Polecam

Wątki mafijne znane są z niejednej książki, jedni je uwielbiają, a innym już się przejadły, często dlatego, że są do siebie bardzo podobne, a ciężko czyta się książkę, znając jej zakończenie.
Kalina jest córką wpływowego posła, kiedy jej siostra popełnia samobójstwo, postanawia uciec od toksycznej rodziny i zacząć nowe życie. Kiedy zamieszkuje u swojej cioci i podejmuje pracę, okazuje się, że jej szefem jest mężczyzna, na którego wpadła na jednym z koncertów, od razu zaczyna między nimi iskrzyć, niestety, każde z nich skrywa swoje mroczne tajemnice.
Ciężko wyrazić mi opinie o tej książce, niby nie mam jej nic do zarzucenia, bo historia wciąga, ale jest tu powielony schemat, który znam z wielu innych książek. Główna bohaterka jest dziewczyną, niska, piękna i zadziorna, zakochuje się w wielkim mafiozo, który trzyma w ryzach całe miasto i oczywiście on też się w niej zakochuje i świata poza nią nie widzi, oczywiście na drodze staje im wiele niebezpieczeństw, ale razem pokonują wszystkie przeciwności losu, chyba każdy z nas zna taki scenariusz. Do tego wszystkiego powielony jest tu pomysł na serię, który też już znam, najpierw jeden typ spod ciemnej gwiazdy znajduje miłość, a w kolejnej części narratorem zostaje jego przyjaciel, który też pomimo tego, że może mieć każdą dziewczynę to w głowie ma tylko jedną, o którą na pewno zawalczy.
Nie można tutaj zarzucić, że historia nie jest oryginalna, bo na pewno drugiej takiej nie ma, ale nawiązuje do wątków, które występują też w wielu innych historiach. Trochę faktów jest z życia wziętych, ale moim zdaniem po prostu autorka wplotła to w wymyśloną historię, żeby bardziej zachęcić czytelnika do sięgnięcia po lekturę, jednak na mnie te prawdziwe fakty niestety nie zrobiły żadnego wrażenia.
Warto czasami wyjść poza schemat i napisać coś, co czytelnika zaskoczy i dzięki temu zapamięta książkę na dłużej, bo niestety przy tak dużej ilości książek o mafijnej miłości będzie trudno przypomnieć sobie nam tytuł dokładnie tej.

Avatar użytkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars
Przeczytane:2020-09-13,

„Bezwzględny świat wielkiej polityki i mafijnych porachunków”.
„Najbardziej tajemniczy debiut roku”.
Przyznaję otwarcie, czasem daję się złapać na tego rodzaju chwyty marketingowe. Jak na przykładną, niepoprawną, literacką romantyczkę przystało, mam słabość do romansów mafijnych. Porachunki gangsterskie, porwania, morderstwa – a w tym wszystkim miłość. Lubię to. Choć większość tego typu historii napisana jest według określonego schematu, to i tak często po nie sięgam. Jak dotąd miałam do czynienia tylko z zagranicznymi romansami mafijnymi, dlatego też gdy dostałam propozycję zrecenzowania „Siły honoru”, której autorką jest Polka, ukrywająca się pod pseudonimem Linda Szańska, zaciekawiona, postanowiłam poznać historię Gabriela i Kaliny.
Kalina, tancerka i córka wpływowego posła, tuż przed występem przypadkiem wpada na przystojnego nieznajomego. Wystarczy jedno spojrzenie, by zaczęło między nimi iskrzyć.
Gabriel Kreis, bo to w jego objęcia trafia, nie zamierza czekać, aż ich znajomość powoli się rozwinie i proponuje spotkanie. Jednak ten niezobowiązujący wieczór staje się najgorszym w życiu Kaliny…
Po utracie ukochanej siostry przeprowadza się do Poznania, gdzie drogi jej i Kreisa krzyżują się po raz kolejny. Zresztą nawet gdyby chciała, nie uniknęłaby człowieka, który ma to miasto w garści.
Gabriel nie sądził, że dziewczyna, z którą zamienił tylko parę zdań, zawróci mu w głowie, a potem… go wystawi. A już na pewno nie spodziewał się tego, że jest córką jego śmiertelnego wroga, Kreis żyje w świecie, którym rządzą pieniądz i siła – jako przyszły boss przestępczego syndykatu znajduje się w samym centrum mafijnego podziemia.
Romans z Gabrielem może okazać się równie niebezpieczny, co ekscytujący, tym bardziej, że seksownego gangstera z Kaliną łączy nie tylko chemia, lecz także od lat nierozwikłana tajemnica.
Tak jak już wcześniej wspomniałam, nie znamy prawdziwego nazwiska autorki, posługuje się ona literackim pseudonimem. Dzięki temu, książka ta owiana jest aurą tajemniczości. Historia w niej zawarta, inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, których autorka była świadkiem. W latach dziewięćdziesiątych, pracując jako kelnerka w hotelu Orbis Polonez, obsługiwała poznańską mafię. Fakt ten wpływa bardzo korzystnie na całą tą historię i jej promocję, gdyż czyni ją bardziej realną.
Historia została opowiedziana z perspektywy głównych bohaterów: Kaliny i Gabriela. Dziewczyna momentami była dość irytująca, a Gabriel momentami był zbyt miękki jak na szefa gangu. Choć główni bohaterowie mnie nie zachwycili, to była jedna postać, która swoją postawą, tajemniczością poczuciem humoru, skradła moje serducho. Był nią Diabeł. Bardzo podobały mi się jego słowne potyczki z pozostałymi bohaterami, dlatego też cieszę się ogromnie, że kolejna część została poświęcona właśnie jemu.
Według mnie, wątek romantyczny zdominował pozostałe wątki w tej książce. O polityce nie ma w niej praktycznie nic, a wątki kryminalne można policzyć na palcach jednej ręki. Jak na książkę poruszającą tematykę mafii, gangów, handlu narkotykami i ludźmi, to jest stanowczo za mało brutalna. Niby co jakiś czas pojawiają się jakieś zwroty akcji, ale mi ewidentnie czegoś w niej zabrakło. Czegoś, co spowodowałoby szybsze bicie serca.
Podsumowując, „Siła honoru” to dość przewidywalna historia o „niemożliwej” miłości. Nie do końca sprostała moim oczekiwaniom, nie mniej jednak czytało mi się ją lekko i przyjemnie. Widać, że autorka zaznajomiona jest z tematem „poznańskich cynków”, dodatkowo posługuje się w książce mafijnym slangiem.
Jak na debiut – nie było źle. Ciekawa jestem co zaprezentuje autorka w części drugiej, pt. „Siła przetrwania”.

Moja ocena: 6/10

Mafijne porachunki, brudne interesy, handel ludźmi, dopalacze, porwania i w tle polityka … Nie będę wymieniać dalej, bo zapewne domyślacie się, co Lidia Szańska chce wam zaprezentować w swojej debiutanckiej powieści Siła honoru. Tak, połączenie klimatu poznańskiej mafii i poczynań prawicowego posła stanowi wybuchową i rażącą mieszankę, której siła rażenia ma niewyobrażalny zasięg.

Kalina Boraczyńska jest córką prawicowego posła, który zrobi wszystko, aby piąć się po szczeblach politycznej kariery. Jej siostry popełnia samobójstwo, jednak nikt nie zna powodu, dlaczego targnęła się na swoje życie. Nikt, poza ojcem. Poseł chce, aby Kalina zastąpiła Marię i była zabawką dla jego kolegów i politycznych kontrahentów. Dziewczyna ucieka do ciotki do Poznania i tam rozpoczyna studia na AWF-ie. Przypadkiem, w klubie nocnym, poznaje Gabriela Kreisa, szefa poznańskiej mafii. Gabriel, po śmierci ojca, zajął jego miejsce, i stara się kontynuować rodzinne tradycje. Dla niego codziennością jest handel żywym towarem, dopalaczami czy narkotykami, kradzionymi samochodami. Prowadzi oczywiście nielegalne interesy i kontroluje poznańskie podziemie. Ich przypadkowe spotkanie wiele zmieni w ich życiu, i pozwoli na wyjaśnienie tajemnic z przeszłości. Młodzi zakochują się w sobie. Ale czy związek córki posła i gangstera ma rację bytu? Czy rodzina dziewczyny na to pozwoli? Czy Kalina będzie się widzieć w roli kobiety bezwzględnego gangstera?

Tajemniczości Sile honoru nadaje fakt, że autorka pisze pod pseudonimem. Nie wiemy o niej zbyt wiele i to powoduje, że sami sobie wyobrażamy, kto to taki. Może kobieta bossa mafii poznańskiej, a może to krewna znanego polityka? Ciekawymi informacjami sypie z rękawa, zna powiązania w światku przestępczym, wie, jakimi zasadami się kierują politycy. Duża ujmująca wiedza.

W Sile honoru autorka umiejętnie i intrygująco połączyła wątek gangsterski z miłosnym. Uczyniła z tego wybuchową kompilację, której efekty, jak się można domyślać powieją grozą i brutalnością. Cała fabuła dzieje się szybko i zdecydowanie, nie ma czasu na nudę i wytchnienie. I przewijające się nieustannie tajemnice cały czas trzymają nas w niepewności i napięciu. Czekamy na rozwiązanie jednej tajemnicy, a już pojawia się kolejna, nie mniejszej rangi. Bohaterowie wykreowani bardzo prawdziwie i naturalnie, wydawać się może, że Gabriel stanowi lustrzane odbicie nie jednego, przystojnego mafiosa. Nie brakuje w tej lekturze szczypty sarkazmu i ironii, zwłaszcza w dialogach Gabriela i jego kompana, Diabła. To wszystkie detale wzajemnie się uzupełniają i przenikają, powodują, że książkę czyta się na jednym głębszym oddechu, z wypiekami na twarzy.

Przyznam, że mnie się ta powieść podobała. Ciekawy wątek, dobre wykonanie, emocje trudne do okiełznania, napięcie od pierwszej strony. Miło spędziłam przy niej czas, rozkoszując się romansem szefa mafijnych struktur i córki znanego posła. Czy ten związek miał szczęśliwy happy end i szczęśliwy los do nich zawitał, przekonajcie się sami. Na pewno was nie zawiedzie, a wręcz przeciwnie wzbogaci waszą wiedzę o panujących zasadach w świecie przestępczym i zaspokoi waszą rozbudzoną ciekawość.

Zasługuje na uwagę, polecam.

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2021-11-10, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,

Za zapoznanie się z treścią książki dziękuję Wydawnictwu Burda.

Poznajemy Kalinę Boraczyńską rozpoczynającą studia na poznańskim AWFie. Dorabia sobie jako instruktorka fitness i tancerka przy rurze w klubie nocnym. Zamieszkała u ciotki, ponieważ we wrocławskim domu nie czuła się dobrze. Siostra popełniła samobójstwo, ojciec, wielki polityk mający chrapkę na stołek w ministerstwie nic poza tym go nie interesowało. Brud, polityka, narkotyki, od których uzależniła się matka Kaliny by przetrwać każdy następny dzień. Nic dziwnego, że dziewczyna chciała rozpocząć życie na nowo i dzielić je tylko z ciotką zamieszkującą w poznańskiej kamienicy w niezbyt bezpiecznej dzielnicy. Kalina jest osobą bardzo inteligentną, czułą, wrażliwą i samotną. Otoczyła się pancerzem z cynizmu, ciętego języka, ironii i całych pokładów złości.

Gabriel Kreis to samotny, samolubny i groźny mężczyzna, który od zawsze był w mafii. Jego ojciec zarządzał poznańskim syndykatem aż do śmierci. Tajemniczej. Matka zmarła przy porodzie, Gabryś został sam z wujem Marcelem, który był bezwzględnym bossem i człowiekiem traktującym innych a przede wszystkim kobiety jak przedmiot. A jak "przedmiot" podpadł to uznawał to za żywy towar, na którym można zbić ogromne pieniądze.

Co połączy tych dwoje dziwnych, samotnych ludzi z dwóch wydawałoby się różnych światów? Często polityka i mafijne interesy to dwie strony tego samego medalu.

Debiut czytało się całkiem, całkiem. Po prawdzie nie powalił na kolana, czasem język był niedopracowany, dialogi bywały płytkie. Wulgaryzmów też było sporo, no, ale trudno by w klubach nocnych mówili białym wierszem. Nie wiem czy lektura przypadnie do gustu komuś, kto nie oglądał ,,Ojca chrzestnego" i nie płakał na ,,Chłopcach z ferajny". Lubię mafijne historie, ale jak dla mnie trochę za dużo było opisów ckliwych. Było za słodko. No, ale to mafijny romans, więc może za dużo się czepiam. Może kogoś historia chwyci za serce.

Szybko przeczytałam, dużo się działo, ale jakoś przypominało mi to trochę bajkę. ,,Piękna i Bestia" czy ,,Pretty women" .... To była odrealniona, ale idealna historia na dwa długie deszczowe dni i równie deszczowe wieczory.

Historia jaką tu poznałam czytałam już wiele razy. Schemat niby oklepany jednak czytało się to z zainteresowaniem.

Agnieszka Lingas Loniewska ma swój styl pisania i od razu można go rozpoznać. Tak było i tym razem. Lubię jej książki i teraz też się nie zawiodłam. Mam nadzieję że szybko uda mi się przeczytać następna część

Avatar użytkownika - Zaczytana1001_
Zaczytana1001_
Przeczytane:2021-05-22, Ocena: 6, Przeczytałam,

Anioł ??

Poznajemy Kalinę tancerkę która jest córką posła. Przed wielkim wystapem wpada na mężczyznę. Jedno spojrzenie i jeden dotyk wystarcza by nie moc przestać o sobie myśleć.

Gabriel proponuje od razu dziewczynie spotkanie... Ale ona go wystawiła.. Telefon jaki otrzymała sprawiła że to jej najgorszy dzień w życiu.

Kalina ucieka od swojego dawnego życia. I trafia prosto w miasto Anioła. Gabriel ma ją na wyciągnięcie ręki.

A miłość będzie mieszała się Zemstą bo dziewczyna to córka największego wroga.

No ja jestem zakochana co tutaj się działo. Ajj miałam ciarki na ciele.
Namiętność jaka wydobywała się z tej histoii to marzenie które dziewczyny nam zapewnily.
Było mafii dużo, dużo.
Były problemy, tajemnice.
Miłość tutaj okazała się być piękna, nic nie dzieje się od razu. Mimo że mamy na dzień dobry przyciąganie to bohaterka od tego ucieka. Mamy wrogów i konkurencję. Ja dostałam wszystko czego oczekuje od książki. Oderwać się nie mogłam czytając.
Ból, smutek, rozpacz, strach oraz miłość, śmiech, radości. Książka zdecydowanie dla miłośniczek romansów mafijnych. W bohaterze jestem zakochana ?

Siła przetrwania
Linda Szańska0
Okładka ksiązki - Siła przetrwania

Karty na stół: Linda Szańska to efekt fascynującej współpracy literackiej Agnieszki Lingas-Łoniewskiej i Anny Szafrańskiej - dwóch...

Siła miłości
Linda Szańska0
Okładka ksiązki - Siła miłości

Linda Szańska to efekt współpracy literackiej Agnieszki Lingas-Łoniewskiej i Anny Szafrańskiej - dwóch bestsellerowych autorek i największych specjalistek...