Skandar i widmowy jeździec

Tom 2 cyklu Skandar

Bohaterowie i jednorożce, jakich nigdy przedtem nie widzieliście!
Jeszcze więcej magii żywiołów, powietrznych bitew i niesamowitych przygód w odlotowej kontynuacji światowego bestsellera.

Marzenie Skandara się spełniło. Ma swojego jednorożca, ukończył pierwszy rok nauki w szkole dla jeźdźców, a w Orlim Gnieździe znalazł przyjaciół, którzy są dla niego jak rodzina. Nareszcie też wie, jaką magiczną mocą dysponuje. Jego życie jeszcze nigdy nie było takie ekscytujące!

Co prawda łączy go z jednorożcem zakazany żywioł, który wszystkich przeraża, ale Skandar rozpoczyna drugi rok pełen wiary w siebie. Niestety na Wyspie zaczynają umierać dzikie jednorożce, a nasz bohater staje się głównym podejrzanym. Aby udowodnić swoją niewinność i powstrzymać kataklizmy niszczące Wyspę, Skandar musi odkryć pewną mroczną tajemnicę…

Czy zdoła tego dokonać, zanim dla życia na Wyspie będzie za późno?

Odwiedź ze Skandarem tajemniczą Wyspę! Być może czeka tam na ciebie twój jednorożec?

Informacje dodatkowe o Skandar i widmowy jeździec:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2023-05-17
ISBN: 9788367195768
Tytuł oryginału: Skandar and the Phantom Rider
Tłumaczenie: Wojciech Szypuła

Tagi: fantastyka młodzieżowa fantasy jednorożce przyjaźń walka szkolenie żywioły magia Wyspa Tajemnice

Kup książkę Skandar i widmowy jeździec

Skandar i widmowy jeździec - opinie o książce

Pomysły autorki w kreowaniu wydarzeń w świecie uniwersum przeszły moje najśmielsze oczekiwania! Raz za razem byłam zaskakiwana zwrotami akcji i rozwiązaniami, nie wspominając nawet o zwyczajnym przebiegu fabuły. A. F. Steadman ma niesamowitą wyobraźnię! Fantazji jej nie brakuje. W tej części autorka zaprasza czytelnika do Srebrnego Kręgu i Stowarzyszenia Sokołów, zabiera go na ceremonię siodlarską, Platformę Zachodzącego Słońca i do matecznika żywiołu ducha, cytuje fragmenty artykułów ,,Głosu Wylęgarni", opowiada o Pierwszym Jeźdźcu, handluje tajemnicami, snuje plany, miewa prorocze sny, czasami kogoś opęta, zabiera Kennę, siostrę Skara na Wyspę. Totalnie zaskoczyła mnie informacja, że Prim choruje na cukrzycę i ma... pompę insulinową! To takie... swojskie.

Autorka świetnie włada magią żywiołów, jak z rękawa wyciąga kolejne legendy i tajemnice, plącze wątki, niemożliwe czyni możliwym, zaskakuje paradoksami, elementy rzeczywistości wplata do świata uniwersum, mnoży niesamowite przygody, dodaje powietrzne wyścigi i bitwy, dawkuje mrożące krew w żyłach zdarzenia, nie stroni od żartów i niebanalnych porównań, bawi ucząc i śpiewa prawdopieśni. Całość okrasza emocjami, by w efekcie przemycić prawdy i wartości uniwersalne oraz problemy, z którymi na co dzień boryka się dorastająca młodzież. Uff. Nie wiem, czy o wszystkim wspomniałam. Przy czytaniu tej powieści czułam wiatr we włosach i ciarki przechodząc mi po plecach. Autorka wie, jak budować dramaturgię, podsycać emocje, sprawić, by jej słowa ożyły w wyobraźni czytelnika. Ta seria aż się prosi o ekranizację.

Odkąd zaczęły ginąć dzikie jednorożce, coś złego zaczęło dziać się z Wyspą. Jej magiczna równowaga została zburzona. Nawiedzają ją przeróżne kataklizmy - powodzie, trzęsienia ziemi, osuwiska, tornada, pożary, burze. Zaburzenia w sektorach żywiołów przybierają na sile. Gdy o tym czytałam, widziałam korelację z tym, co się dzieje na naszej planecie z powodu ocieplenia klimatu. Wypisz wymaluj te same kataklizmy. Odniosłam wrażenie, jakby autorka próbowała uświadomić młodym czytelnikom, że ich planeta też się złości na swoich mieszkańców i daje im znać, by coś zmienili w swoim postępowaniu. Wyspie jednorożców grozi samounicestwienie, a Ziemi...? Jest nad czym myśleć.

Powieść skierowana do młodzieży skrywa wiele mądrości życiowej pod płaszczem fantastyki. Uczniowie w Orlim Gnieździe to nastolatkowie. Lądowcy dorastają z dala od domu w przeciwieństwie do Wyspiarzy. Jednak wszyscy zmagają się z różnymi problemami wieku dojrzewania. Odtrącenie (Skandar stał się outsiderem), wyalienowanie, pomówienia, oskarżenia, problemy z rodzicami, tęsknota za rodziną i domem, wygórowane ambicje rodziców, zerwanie przyjaźni to tylko część z nich. Jednak A. F. Steadman nie zostawia młodego czytelnika samego z tymi problemami. W nienachalny sposób pokazuje mu sposoby ich rozwiązania, zachowania się w różnych sytuacjach. Nic, tylko korzystać. Co ważne, bohaterowie dążą do zrealizowania swoich marzeń i walczą w słusznej sprawie. Wygrywa przyjaźń i lojalność oraz wiele uniwersalnych wartości.

,,Skandar i Widmowy Jeździec" to doskonała kontynuacja pierwszego tomu. Porywa akcją, zaskakuje rozwojem wydarzeń, fascynuje magią żywiołów, intryguje tajemnicami, przyprawia o dreszcze, wyzwala emocje, bawi i uczy, a w tym wszystkim krwiożercze jednorożce i paleta barwnych postaci, także czarnych charakterów. Polecam małym i dużym!