Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania

Wyobraź sobie świat, w którym w zeszytach możesz do woli bazgrać, kolorować, podkreślać i rysować. A twój nauczyciel, widząc to, skacze z radości.Sprawdziany idą ci jak z płatka. Wiedza sama wchodzi ci do głowy, a znajdowanie informacji zajmuje ci tyle czasu, co wpisanie hasła w wyszukiwarce.

Brzmi jak bajka? No, może ten skaczący nauczyciel to przesada. Ale reszta – to moc sketchnotingu, czyli sztuki rysowania i porządkowania notatek!

Ikonki, sekretne symbole, tajne znaki, magiczne strzałki. Przekonaj się, jak odlotowo może wyglądać twój zeszyt, jeśli będziesz notować w swój własny, niepowtarzalny sposób.

A twoje notatki będą TYLKO twoje.

PS Nie, nie musisz mieć specjalnych umiejętności! Wystarczy, że potrafisz trzymać długopis. Sketchnoting jest absolutnie dla każdego. A już na pewno dla ciebie!

Pozwól dziecku bazgrać!

Nie wiesz, co to sketchnoting?

To zupełnie inny sposób notowania, który sprawi, że zeszyty twojego dziecka zmienią się nie do poznania, a notowanie nie będzie tylko smutnym obowiązkiem. Książka pokazuje, jak twoje dziecko w prosty sposób może tworzyć w zeszycie szkolnym niestandardowe, nielinearne notatki, dzięki którym ma szansę zapamiętać więcej i szybciej i do których zechce zaglądać częściej. Taki sposób notowania rozwija u twojego dziecka również wiele kompetencji, takich jak samodzielność w procesie uczenia się, krytyczne myślenie, kreatywność, umiejętność selekcjonowania i wybierania informacji czy ich porządkowania.

Jeśli Twoje dziecko…

- notatki robi, bo musi, wszyscy je przecież robią;

- po prostu przepisuje wszystko z tablicy, stara się zanotować każde słowo nauczyciela;

- nie potrafi powiedzieć, co zanotowało, nie pamięta zbyt wiele ze swojej notatki, a jeśli chce odszukać jakąś informację w swoim zeszycie, zazwyczaj ma z tym problem;

- zamiast tego woli wpisać hasło w wyszukiwarkę internetową…

nie martw się! W tej książce znajdziesz podpowiedź, jak mogłyby wyglądać użyteczne notatki. Pokażemy, jak je robić, żeby były czytelne, żeby łatwiej się z nich uczyć i więcej z nich pamiętać.

Oczywiście, że szkolna notatka może być dobra! Notatki szkolne robione na szybko podczas lekcji też mogą̨ mieć ogromną moc, a skoro i tak twoje dziecko robi notatki, i prawdopodobnie będzie je robić przez wszystkie lata swojej nauki, dlaczego nie podjąć wysiłku i nauczyć się je robić lepiej?

O autorce:

Agnieszka Jachymek – rysująca pani od angielskiego z markerem w każdej kieszeni. Opanowała sztukę przekazywania trudnych treści za pomocą prostych schematycznych rysunków – i nie zawaha się jej użyć na lekcji, a także w tej książce! Od 15 lat, prócz present perfect i phrasal verbs, uczy dzieci jak się uczyć, jak tworzyć kreatywne notatki, żeby jeszcze lepiej rozumieć i więcej zapamiętać. Prowadzi fejsbukowy profil eduNOTATKI, który śledzi ponad 12 000 osób oraz stronę edunotatki.pl.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania:

Kup książkę Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania

Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2023-07-02, Mam, 12 książek 2023, 2023,

Autorka, Agnieszka Jachymek, jest nauczycielką języka angielskiego.

W książce "Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania" przekonuje czytelników do przerzucenia się ze zwykłych szkolnych notatek na notatki obrazkowe.

Dzieki takim notatkom łatwiej i skuteczniej uczniowie zapamiętają treść lekcji, a nauka jest dla nich przyjemnością i zabawą.

Jak przekonuje nas autorka nie są do tego potrzebne jakieś specjalne narzędzia czy zdolności, bo rysować możemy tym, co mamy w piórniku, a obrazki są naprawdę proste.

Zresztą w książce znajduje się mnóstwo ćwiczeń typu jak narysować i są pokazane instrukcje krok po kroku jak takie ikonki stworzyć samodzielnie.

Książkę polecam nie tylko uczniom i nauczycielom, lecz każdemu, kto dużo notuje i czasami gubi się w swoich zapiskach.

Notowanie dla każdego

Agnieszka Jachymek jest mi znana z prowadzonej na Facebooku strony eduNOTATKI, którą obecnie obserwuje już ponad 24 000 osób. Sama sketchnotingiem interesuję się od kilku lat i uważam, że taka forma tworzenia notatek fantastycznie wpływa na poznawanie poszczególnych zagadnień, a do tego wyzwala ogromne pokłady kreatywności.

Najskuteczniej uczymy się poprzez praktykę, a "Sketchnoting. Kompletnie inny sposób notowania", którego ukazanie się zawdzięczamy Wydawnictwu Znak, daje nam ku temu mnóstwo okazji. To nie jest zwykła książka, a raczej kompendium wiedzy połączone z zeszytem ćwiczeń. Wszystko to jest wzbogacone licznymi rysunkami, ikonkami, wskazówkami i przykładami. Aż szkoda, że ta publikacja ma tylko nieco ponad 200 stron. Zdecydowanie chciałabym znacznie więcej!

Książkę tę polecam wszystkim, którym nie jest obojętna efektywna edukacja, lubiącym nielinearny sposób zapisywania informacji lub po prostu tym, którzy mają wrażenie, że aktualnie stosowany sposób notowania i uczenia się nie jest wystarczająco skuteczny. Moim zdaniem najwięcej radości i pożytku z posiadania tej publikacji będą mieli nauczyciele/edukatorzy i uczniowie, a także ich rodzice, ponieważ zawartą w niej wiedzę można wykorzystać praktycznie w każdej dziedzinie życia - ja najczęściej robię notatki i karty pracy z biologii, ale zdarzało mi się też utrwalać w ten sposób m.in. treści wykładów w ramach "Nocy Biologów" sprzed kilku lat.

Ostrzeżenie! Taki sposób notowania potrafi naprawdę zmienić podejście do nauki, ponieważ notatki, do których przywykliśmy w swoim dzieciństwie (piszę to z perspektywy osoby, która ma już własne dzieci) niewiele mają wspólnego z tym, co autorka prezentuje na stronach "Sketchnotingu". Rysowanie po zeszycie, bazgranie po marginesach... Za moich czasów szkolnych nie było to mile widziane, a z opowieści starszych osób wynika, że takie działania mogły się spotkać z dotkliwymi karami... Na szczęście notatki wizualne są coraz częściej wykorzystywane przez samych nauczycieli, a uczniowie po przełamaniu oporów także zaczynają je w końcu wykorzystywać i doceniać.

Autorka w prosty i zrozumiały sposób komunikuje się z czytelnikiem za pomocą słów i prostych obrazków. Uczy, jak łączyć jedno z drugim oraz, w jaki sposób dodawać do tego kolory, by wszystko było czytelne. Wbrew częstym obawom, żeby zacząć przygodę ze sketchnotingiem nie trzeba umieć rysować. Wystarczą kropki, koła, proste kreski i fale, z których to mogą powstać niezliczone ikonki. Autorka pokazuje krok po kroku jak narysować poszczególne symbole. Gwarantuję mnóstwo radości i satysfakcji w czasie nabywania nowych umiejętności, a najwspanialsze jest to, że ćwiczyć można razem z dziećmi. Ja zaczęłam przerabiać materiał z książki sama, ale szybko znalazłam towarzystwo w postaci pięciolatka, któremu niemal siłą musiałam ją później zabierać. To chyba najlepszy dowód na to, że rysunki wcale nie są trudne, więc mazaki w dłonie i do dzieła! 😀

PS Zainteresowanym mogę podać kilka podobnych i równie fantastycznych tytułów.