Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2018-11-07

Na zamku w Pieskowej Skale znaleziono ciało młodej kobiety. Czy to morderstwo? Kto zabił? Odpowiedź nie będzie łatwa...

Gdy policyjne dochodzenie nie przynosi efektów, na scenę wkracza Herkules Poirot w spódnicy, panna Marple Ojcowskiego Parku Narodowego – wdowa po aptekarzu ze Skały, Karolina Morawiecka we własnej osobie! Ufna w swoją intuicję i przekonana, że nic się przed nią nie ukryje, przystępuje do działania. W śledztwie pomogą jej sztuka kulinarna, zakonnica o feministycznych poglądach, pies, a także znajomość pewnej powieści. Karolina Morawiecka (autorka) zaprasza do rozwikłania zagadki kryminalnej wspólnie z Karoliną Morawiecką (bohaterką)!

Kup książkę Śledztwo od kuchni, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie

Avatar użytkownika - AdelaMi
AdelaMi
Przeczytane:2019-01-06, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2018,
Karolina Morawiecka rozpoczyna kolejną serię kryminalną, opierającą się na koncepcie sprytnej starszej pani z przywarami, której świat dla świętego spokoju kłania się w pas, a właściwie stara się omijać ją szerokim łukiem, bowiem jako osoba dociekliwa i mocno skoncentrowana na sobie jest niebezpieczna zarówno dla potencjalnych okolicznych morderców, jak i dla zwykłych, niewinnych sąsiadów. Zażywna wdowa po aptekarzu rusza do boju, bowiem gdy w Pieskowej Skale ginie kelnerka, sprawa śmierci dziewczyny urasta do rangi wydarzenia, które może odmienić los społeczności, a mieszkającą tu dopiero od kilku lat Morawiecką wynieść na wyżyny lokalnych sław – tej zaś okazji skądinąd sympatyczna aptekarzowa nie zamierza przepuścić. Do pomocy dostaje, przypadkowo i celowo, zakonnicę oraz średnio rozgarniętego, za to niezwykle posłusznego policjanta. Model sprawdzony i popularny, zatem w tym zakresie o jakichkolwiek nowościach w powieściach Morawieckiej mowy być nie może. Aby jednak całość podlać bardziej interesującym (dla czytelniczek) sosem, dociekliwa pani Karolina tyle samo czasu spędza na dumaniu o zbrodni, co w kuchni, przeplatając dochodzenie kulinarnymi propozycjami, które wypełniają czytelnikom chwilami nieco zbyt rozciągnięte miejsca pomiędzy kolejnymi odkryciami. Morawiecka doskonale kreuje swoje postaci – są wyraziste, mocno zaakcentowane, bardzo „swojskie” ...

Opinie o książce - Śledztwo od kuchni, czyli klasyczna powieść kryminalna o wdowie, zakonnicy i psie

Po przeczytaniu całej powieści mogę stwierdzić, że autorka naprawdę dobrze się zapowiana. Powieść jest lekka, napisana ładnym literackim językiem, co sprawia że czyta się przyjemnie. Największy plus za charakterystyczne bohaertki - wspaniała wdowa po aptekarzu Karolina Morawiecka oraz świetna zakonnica siostra Tomasza (żarty z jej imienia na kartach książki zawsze wywoływały u mnie uśmiech ;) Zaczyna się także typowo - jak każdy kryminał - od śmierci w niewyjaśnionych okolicznościach oraz od podjęcia śledztwa. Wdowa i zakonnica prowadzą niezalezne od policji dochodzenie, a są przy tym tak męczące i niezbyt dyskretne, że właścicie cała wieś wie wszystko ;) To co zdecydowanie jest do dopracowania to brak charakterystycznego dla kryminałów napięcia i szybko toczącej się trzymającej w napięciu akcji. Jednak to powiedzmy kryminał "pół żartem pół serio" i jako taki zasługuje na uznanie! Podobały mi się także ciekawe nawiązania do innych dzieł literackich jednak by nie zdradzać fabuły nie wskażę - warto samemu sprawdzić! :) Polecam i sama jestem ciekawa kolejnej części powieści.

Avatar użytkownika - klaud
klaud
Przeczytane:2019-05-29, Przeczytałam, 100 książek 2019,

Ta książka, podsumowując jednym zlowem, była trochę... męcząca. W zasadzie od początku wiadomo, któ zabił, akcji praktycznie brak a najciekawsze fragmenty to te o jedzeniu i o Trufli - ogromnym, zaślinionym, rozleniwionym i z opisu całkiem uroczym psie. Filozofia życiowa głównej bohaterki, choć opisana lekko i z humorem, pozostawia wiele do życzenia. I choć wiele takich sąsiadek ktoś zapewne ma, nie jest to towarzystwo obok którego chciałabym mieszkać. Ogólnie styl pisania autorki lekki i humorystyczny, do wielu przywar bohaterki podchodzi ze śmiechem i dystansem - i zapewne o to chodziło. Mnie jednak, wciąż, pani Karolina mocno do siebie zniechęcała. Sytuację ratowała nieco siostra zakonna Tomasza oraz wspomniana już Trufla. Generalnie jeśli ktoś lubi pseudokryminały z wątkiem kuchennym wysuwającym sie na pierwszy plan - polecam. Mnie zniechęciło na tyle, że jeśli powstanie jakiś drugi tom, na pewno go nie przeczytam.

Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2019-05-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Bez szału i bez fanfarów. Starsza Pani, której tak na prawde wszyscy unikają, zakonnica i policjanci. To oni starają się odszukać zabójcy z zamku w Skale. Dużo dobrego jedzenia i całkiem zgrabnie opisana intryga.

Avatar użytkownika - carolanne
carolanne
Przeczytane:2019-01-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2019, Mam,

Literacki debiut Karoliny Morawieckiej okazał się całkiem udany! Lekki kryminał, zabawne, barwne postacie i wpleciony wątek kulinarny tworzą naprawdę udaną całość, a wszystko w otoczeniu malowniczego zamku w Pieskowej Skale. Sama intryga może nie przypomina przygód postaci Agathy Christie czy Arthura Conan Doyla, ale może się podobać. Wydaje mi się jednak, że jest to pozycja skierowana głównie do kobiet. Idealna na długie zimowe wieczory do kubka gorącej herbaty z cytryną. Polecam!

Avatar użytkownika - katooola
katooola
Przeczytane:2019-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Lekki kryminał, który przeczytałam z przyjemnością. Z dużą dawką dobrego humoru. Świetny duet wdowy po aptekarzu Karoliny Morawieckiej i siostry Tomaszy, obydwie na pokaz skromne a w głębi duszy uważają się za najmądrzejsze co nieraz bawiło do łez. Postać energicznej Karoliny Morawieckiej jest bardzo żywo przedstawiona, mimo, że na pozór miła i uprzejma starsza pani to nie chciałabym takiej rywalizującej ze mną sąsiadki. Wątki gotowania w kuchni przez panią Morawiecką bardzo realistycznie opisane tak, że aż ślinka ciekła na myśl o zapachu gęsiny. Sam wątek morderstwa klasyczny, trup kobiety na Pieskowej Skale i wdowa Morawiecka wkracza do akcji niczym Panna Marple. I o dziwo mimo braku oczytania udało jej się w towarzystwie osób oczytanych ten fakt ukryć, sprytna starsza pani. Przyjemna klasyczna literatura na wieczór. Mam nadzieję, że jeszcze o duecie Karoliny Morawieckiej i siostry Tomaszy przeczytam! Debiut pisarski Karoliny Morawieckiej udany!

Sekret Heleny
Lucinda Riley;