Smocza Perła

Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN: 978-83-66173-01-9
Tłumaczenie: Agnieszka Fulińska, Aleksandra Klęczar

Trzynastoletnia Min pochodzi z prastarego rodu lisich duchów, ale zupełnie na to nie wygląda. By chronić najbliższych przed niebezpieczeństwem, matka zakazała im posługiwania się lisią magią: nie wolno czarować, nie wolno zmieniać postaci. Wszyscy przez cały czas muszą zachowywać ludzką formę.

Min czuje się przytłoczona rodzinnymi zasadami. Nie znosi niekończących się domowych obowiązków, panoszących się wszędzie kuzynów i wiecznie krytykujących ciotek.  Marzy, by uciec z rodzinnej Jinju – zapomnianej, ubogiej, pustynnej planety. Nie może się już doczekać, kiedy dorośnie i będzie mogła, jak jej starszy brat Jun, zaciągnąć się do Sił Kosmicznych i zobaczyć inne planety należące do Ligi Tysiąca Światów.

Kiedy jednak przychodzi wiadomość, że Jun zdezerterował, by udać się na poszukiwania Smoczej Perły, Min nabiera pewności, że coś jest nie w porządku. Jej brat nigdy nie opuściłby krążownika, nawet dla magicznego artefaktu, który podobno posiada niezwykłe moce. Min postanawia uciec i odszukać brata, by oczyścić jego imię.

Podczas wyprawy Min napotka przemytników, piratów i mściwe duchy. Będzie musiała uciekać się do oszustwa, kłamstwa i sabotażu. Częściej niż kiedykolwiek sytuacja zmusi ją do posługiwania się lisią magią, ale także polegania na własnym sprycie i odwadze. Wszystko to może się skończyć zupełnie inaczej, niż spodziewała się Min, i przerosnąć jej najśmielsze marzenia.

"Smocza Perła", kosmiczna saga z mitologią koreańską w tle, przenosi czytelnika w świat przekraczający granice wyobraźni.

Tagi: Fantastyka dla młodzieży

Kup książkę Smocza Perła

Opinie o książce - Smocza Perła

Co powstanie z połączenia azjatyckiej kultury i „Gwiezdnych Wojen”? Właśnie „Smocza Perła”!
Trzynastoletnia Min pochodzi z prastarego rodu lisów. By chronić siebie i najbliższych przed niebezpieczeństwem nie może jednak posługiwać się lisią magią – czyli czarować i zmieniać swojej postaci. Te zasady łamie dopiero wtedy, kiedy jej brat Jun zostaje oskarżony o dezercje w celu szukania Smoczej Perły mogącej zmieniać całe światy. Pewna niewinności brata Min wyrusza na pełną przygód wyprawę w kosmos.
Pierwsze, co nasuwa mi się na myśl, to klimat książki. Jest on naprawdę mocno zbliżony do „Gwiezdnych Wojen”. Kosmiczna saga? Główna bohaterka mieszkająca na biednej, odległej, piaszczystej planecie? Blastery? Brzmi znajomo? Z jednej strony jest to powielanie schematów, ale z drugiej lubię takie klimaty, więc ja nie narzekałam.
Nie podobali się za to do końca bohaterowie. Na początku jednak należałyby się też brawa dla tłumaczek. Świetnie poradziły sobie z sprawą postaci bezpłciowych, do których należało się nie wracać oni formą żeńską, ani męską. Byłam pod dużym wrażeniem rozwiązania, na które wpadły!
Wracając do bohaterów – byli ciekawi, szczególnie ci związani z koreańską mitologią. Świetnie czytało mi się o lisach, smokach, goblinach, duchach czy tygrysach. Jednak nie przywiązałam się do żadnego z nich. Nie budziły one we mnie większych emocji. No, wyjątkiem była Min, która mnie irytowała. Uważam, że jest za idealna. Byłam w szoku, kiedy uświadomiłam sobie, że ma ledwo trzynaście lat. Zachowywała się za dojrzale, za odpowiedzialnie jak na ten wiek. Działała w pojedynkę, a mimo to nie popełniała prawie żadnego błędu. Natomiast w związku z bohaterami drugoplanowymi to czułam niedosyt. Przez to trochę trudno było mi się wkręcić w historię „Smoczej Perły”, a szkoda, bo była ona ciekawa. Równie intrygujący był świat przedstawiony w książce. Właśnie przez bohaterów potencjał książki został trochę zmarnowany.
Lekki zawód czułam też z powodu stylu pisania autora. Jako, że „Smocza Perła” jest polecana przez samego Ricka Riordana, to liczyłam na dużo humoru, a tego było mało. No ale nie można przecież mieć wszystkiego?
Zabierając się „Smoczą Perłę” liczyłam na genialną przygodę, a dostałam mocno średnią historię. Osoby lubiące kosmiczne klimaty znajdą w niej coś dla siebie, ale inni mogą poczuć się rozczarowani.

Pod naszym niebem
Sylwia Kubik