Smok Jego Królewskiej Mości

Tom 1 cyklu Temeraire

Niezwykłe połączenie fantastyki z powieściami historycznymi z czasów napoleońskich Załoga HMS Relianta przechwytuje francuską fregatę i odkrywa na jej pokładzie drogocenny ładunek – jajo rzadkiego smoka, gotowego niemal do wyklucia. Wskutek zrządzenia losu kapitan Will Laurence zostaje opiekunem stworzenia i nadaje mu imię Temeraire. Musi zapomnieć o dawnym życiu, porzucić służbę we flocie, wstąpić do Korpusu Powietrznego, brytyjskiej jednostki smoków, i przejść wyjątkowo intensywne szkolenie bojowe. Napoleon bowiem szykuje już śmiałą inwazję na Anglię przy użyciu własnych sił powietrznych... Naomi Novik urodziła się w 1973 roku w Nowym Jorku. Jej matka jest rodowitą Polką. Wychowała się na polskich bajkach, opowieściach o Babie-Jadze oraz książkach Tolkiena. Początkowo pracowała jako programistka. Opublikowała dotąd trzy tomy cyklu o Temeraire, pisze kolejne trzy. Książka nominowana do nagrody HUGO (najważniejszej nagrody dla książek fantastycznych). Naomi Novik nominowana do nagrody Campbella dla najlepszego debiutanta. Książkę ekranizuje Peter Jackson, reżyser Władcy pierścieni. „Niezwykle zajmująca powieść fantasy. (...) Skrzyżowanie Susanny Clarke, sławnej z Jonathana Norrella i pana Strange’a, z Patrickiem O’Brianem. Przeczytajcie tę cudowną, frapującą książkę”. Stephen King „Znakomita seria. Nie dość, że w nowy sposób wykorzystuje smoki, to jeszcze jest bardzo pomysłowa i zgrabnie wpasowuje się w wybrany okres historyczny”. Anne McCaffrey „Novik zrobiła dla wojen napoleońskich to, co Anne McCaffrey zrobiła dla science fiction: stworzyła alternatywny świat zamieszkany przez smoki, spójny, zadziwiająco oryginalny, złożony, z ciekawymi postaciami”. David Weber

Informacje dodatkowe o Smok Jego Królewskiej Mości:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2007-05-02
ISBN: 978-83-73-01942-3

Kup książkę Smok Jego Królewskiej Mości

Smok Jego Królewskiej Mości - opinie o książce

Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-05, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Smoki zamiast samolotów? Tak to prawda i to przedstawione nie jako bezrozumne bestie ale jako bardzo inteligentne stworzenia które potrafią argumentować swoje racje ;) Bardzo udane połączenie historii z fantastyką :)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-01-19, 26 książek 2014,
Zwykle smoki pojawiają się w zupełnie fantastycznym świecie. Tu znany nam świat, czasy napoleońskie i dodatek smoków. Żyjące i dziko i oswojone. Wykorzystywane w armiach, hodowane, udoskonalane rasy. Nie każdy smok zieje ogniem , potrafią też pluć kwasem, ale to wyjątki bardziej cenione. Jeździec smoka bardziej realistycznie nie ma łatwego życia, jest podporządkowane obsłudze codziennej smoka. I pytanie jak wobec tego założyć rodzinę. Awiatorzy tworzą zamknięte enklawy żyjacych na uboczu. Potrzebnych ,ale niezbyt poważanych. Zazwyczaj smok słucha tylko jednego- kapitana, i to wybiera w chwilę po wykluciu z jaja. Do tego nie każdy smok da się obłaskawić. Laurence jest szlachcicem, kapitanem statku, oficerem Brytyjskiej Marynarki Wojennej. Niedługo ma poślubić ukochaną, którą zna od lat i która zgodziła się za niego wyjść mimo parania się zawodem marynarza. Po udanym abordażu francuskiego statku wpada w ręce Anglików jajo smoka. Smoki są towarem deficytowym, mocno cenionym. Za jajo cała załoga dostałaby spore pryzowe. A tu pech- wygląda na to ,że jajo przed dobiciem do brzegu pęknie i ktoś musi się poświęcić, spróbować założyć uprząż nowonarodzonemu zanim zdziczeje no i oczywiście całkowicie zmienić swoje życie. Wszystko w imię obowiązku względem ojczyzny. Oficerowie losują wybrańca z musu, reszta oddycha z ulgą. Nowo wykluty smok jednak krzyżuje szyki ludziom i sam wybiera sobie towarzysza. Opis relacji smoków z ludźmi, ich obowiązki w armii są realistyczne. Tworzą one kolejne formacje wspierające piechotę ,kawalerię czy okręty wojenne w bitwach. Należą do wojska, ich opiekunowie są żołnierzami, uczą się w określonym czasie, odbywają manewry, bywają ranne, giną. A obsługa każdego to nie jeden jeździec lecz całe drużyny i naziemne, chociażby do siodłania, i napowietrzne podczepione w trakcie lotu karabińczykami, strzelające z góry , rzucające bomby. Słabym punktem jest kapitan smoka, jeśli ktoś zagrozi jego życiu wielka bestia zrobi wszystko ,żeby go uratować. Stąd nie tylko walki smoków,ale i napowietrzne abordaże przeciwników. Takie zwyczajniejsze losy, ale opisywane wciągająco od początku. Rozwija się więź między człowiekiem, a smokiem intelektualistą egzotycznej dla Anglików rasy, a wszystko w cieniu obowiązku obrony kraju.
Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 5, Przeczytałam, z_52 książki 2013,
Recenzja tutaj: http://www.granice.pl/recenzja,smok-jego-krolewskiej-mosci,8512.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-02-22,
Kolejna książka, która jest podwójnie w systemi... Halo czy ktoś tutja tego pilnuje ?
Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2020-01-21, Ocena: 3, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Spłynęła po mnie jak woda po gęsi. Czytałam głównie z obowiązku, średnio zainteresowana przebiegiem wydarzeń, tym bardziej, że część z nich była łatwa do przewidzenia. Dostosowany do epoki dość sztywny styl bohatera w ogóle do mnie nie przemówił. Opisy powietrznych bitew niemalże omijałam wzrokiem, byle szybciej dobrnąć do ich końca. Raczej nie polecam, chyba że ktoś lubi okołonapoleońskie klimaty i smoki.

Avatar użytkownika - natalia2412
natalia2412
Przeczytane:2016-02-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Złote enklawy
Naomi Novik0
Okładka ksiązki -  Złote enklawy

Trzeci tom cyklu ,,Scholomance" Ratowanie świata to test, do którego żadna szkoła nie zdoła cię przygotować - taka jest triumfalna konkluzja trylogii...

Spinning Silver
Naomi Novik0
Okładka ksiązki - Spinning Silver

Miryem is the daughter and granddaughter of moneylenders... but her father isn't a very good one. Free to lend and reluctant to collect, he has loaned...