好iadanie u Tiffanyego

Ocena: 3.94 (18 g這s闚)

Zbiór czterech nowel ameryka雟kiego pisarza, prekursora powie軼i dokumentalnej, Trumana Capote, zawieraj帷y mi璠zy innymi legendarne 好iadanie u Tiffanyego - minipowie嗆, na podstawie której nakr璚ono w 1961 roku klasyczn ekranizacj z Audrey Hepburn.

Gównym motywem spajaj帷ym wszystkie opowiadania Capotea jest mi這嗆 w jej najbardziej ró積orodnych formach. Holly Golightly, bohaterka 好iadania - to odwa積a, 豉mi帷a regu造 m這da kobieta, pracuj帷a jako dama do towarzystwa. Kontakty z mafijnym pó雀wiatkiem nie chroni jej jednak przed zakochaniem w brazylijskim dyplomacie. Czy wieczna podró積iczka, jak sama siebie nazywa, b璠zie mia豉 szans zatrzyma si gdzie na d逝瞠j? Haita雟ka prostytutka z Domu z kwiatów chce porzuci dotychczasowe 篡cie i zawierzy przepowiedni, wedle której odnajdzie kiedy prawdziw mi這嗆, a bohaterowie Diamentowej gitary oraz Bo穎narodzeniowego wspomnienia próbuj 篡 dalej ze 鈍iadomo軼i straty.

Informacje dodatkowe o 好iadanie u Tiffanyego:

Ilustracje:Moviepix/Albatros

wi璚ej

Kup ksi捫k 好iadanie u Tiffanyego

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

好iadanie u Tiffanyego - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - MonikaOlga
MonikaOlga
Przeczytane:2019-03-17,

W "好iadaniu u Tiffany’ego" Truman Capote zabiera nas do Nowego Jorku lat 40. A konkretnie do pewnej kamienicy na Manhattanie, w której mieszka m這dy, pocz徠kuj帷y pisarz oraz ekscentryczna Holly. Holly to dziewczyna, której czas ucieka na imprezach, przyj璚iach i 郾iadaniach u Tiffany’ego. W kamienicy zdania innych lokatorów na jej temat s podzielone. Jedni j toleruj, inni uwa瘸j za obiekt zgorszenia i najch皻niej pozbyli by si jej jak najszybciej. A nasz m這dy pisarz? Jego pocz徠kowe zainteresowanie m這dziutk Holly przeradza si w fascynacj, a pó幡iej w mi這嗆 … platoniczn. Zdaje sobie spraw w jaki sposób Holly zarabia na 篡cie, cho wprost nie jest to powiedziane. Ale mimo wszystko nie skre郵a jej. Nie pot瘼ia. Widzi w niej przede wszystkim wra磧iw dziewczyn, pe軟 zagadek oraz sprzeczno軼i i … skrywaj帷 niejedn tajemnic. Holly ujmuje go swoj beztrosk i podej軼iem do 篡cia. Ale mimo to dostrzega tak瞠 jej naiwno嗆 i zagubienie. Bo w豉郾ie taka jest Holly. Udaje, 瞠 wszystko jest w porz康ku, gdy w豉軼iwie w porz康ku nic nie jest. A gdy ju wydawa by si mog這, 瞠 jej 篡cie w ko鎍u si pouk豉da, spada na ni kolejny cios.

Holly to dziewczyna strasznie pogubiona. Dzieci雟twa praktycznie nie mia豉. Ci庵le szuka豉 recepty, która w ko鎍u os這dzi jej 篡cie, która przyniesie jej rado嗆 i zadowolenie. Marzy豉 o stabilno軼i i bezpiecze雟twie, cho styl jej 篡cia czy nawet wygl康 mieszkania 鈍iadczy o czym zupe軟ie innym. Czy uciekaj帷 po raz kolejny, tym razem do Nowym Jorku, w豉郾ie o takim 篡ciu marzy豉? Nie… Zdana jedynie na w豉sne si造 wybra豉 taki, a nie inny sposób na 篡cie. Uwiedziona zdj璚iami z luksusowych magazynów zapragn窸a tego samego. Cho szybko okaza這 si, 瞠 to by豉 tylko u逝da… I ta wieczna t瘰knota…

"好iadanie u Tiffany’ego" Trumana Capote to pozornie powie嗆 o beztroskim i radosnym 篡ciu, wype軟ionym zabaw, 鄉iechem i … dostatkiem. Wcale tak nie jest. Bo gdzie w tle kilka razy przewija si temat wojny, na której gin ludzie. Bo s sytuacje, które weryfikuj dotychczasowe grono przyjació, a bilans bynajmniej nie wychodzi na plus. Bo pod mask trzpiotowato軼i skrywa si ból, strach i samotno嗆. Bo s sytuacje, w których 豉two mo積a pa嗆 ofiar manipulacji. I ta wieczna ucieczka… Czy Holly ju zawsze b璠zie ucieka? Kiedy dotrze do niej, 瞠 od siebie nie ma ucieczki, 瞠 ta metoda nie jest skuteczna? Trzeba stan望 z prawd o sobie i o swoim 篡ciu twarz w twarz, bo tylko to przyniesie spokój, pojednanie i w ko鎍u upragnione szcz窷cie.

Avatar u篡tkownika - natunaturally
natunaturally
Przeczytane:2018-11-21, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Te opowiadania to czysta przyjemno嗆 i dobrze sp璠zony czas. Tytu這we opowiadanie, "好iadanie u Tiffaniego", to klasyka, któr z powodu filmu chyba ka盥y zna. Ja zna豉m wcze郾iej, wi璚 tylko z przyjemno軼i je sobie przypomnia豉m. Natomiast pozosta貫 opowiadania by造 dla mnie nowo軼i. Chyba najbardziej przypad這 mi do gustu opowiadanie pod tytu貫m "Brylantowa gitara", krótki szkic o zaprzepaszczeniu marze, o t瘰knocie za przyja幡i i o zderzeniu tego wszystkiego z rzeczywisto軼i. Krótkie opowiadanie, a tak sk豉niaj帷e do wielu, bardzo ró積ych przemy郵e. Chocia równie kolejne, "bo穎narodzeniowe wspomnienie" wzbudzi這 we mnie niezwyk造 nastrój nostalgii i docenienia zwyk貫go prostego 篡cia, rado軼i z ka盥ego dnia tu i teraz, cho熲y to tu i teraz nie by這 wcale takie idealne. Co ja tu du穎 b璠 pisa: klasyka to klasyka i zawsze si j dobrze czyta.

Avatar u篡tkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2011-06-30, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Zbiór obrazków obyczajowych z 篡cia Hooly i Freda. Ta pierwsza rodzi skrajne uczucia bohaterów i czytelników, jednych oczarowa豉, inni ni gardz, wyra瘸j si o niech w niepochlebnych s這wach.

Fred - kr捫帷y wokó Holly, odczuwaj帷y ambiwalentne uczucia do niej, a jednak nie potrafi si wyzwoli, przeciwstawi, odci望.

Holly ma fantazj, jest gotowa przekroczy ka盥 granic. Fred - nieco bardziej zachowawczy, wywa穎ny w dzia豉niu, cho potrafi te ulega impulsom.

Avatar u篡tkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-03-20, Ocena: 5, Przeczyta豉m, z_52 ksi捫ki 2015 (181),
Przeczyta豉m "好iadanie u TIffany'ego" z Kolekcji Gazety Wyborczej. Dawno, dawno temu obejrza豉m film o tym tytule z doskona陰 rol Audrey Hepburn. To by這 w czasach, kiedy mia豉m faz na stare filmy i musicale typu "Grease". My郵a豉m, 瞠 chodzi tu o dos這wne spo篡wanie posi趾闚 u jubilera. W ko鎍u po latach si璕n窸am po opowiadanie Trumana Capote. Opowiadanie mnie nie porwa這, ale delektowa豉m si detalami i niuansami, kt鏎e mog豉m por闚nywa z filmem. Holly jest opisywana przez pocz徠kuj帷ego pisarza, zatem jest to opinia subiektywna i nie musi by zgodna z prawdziwym charakterem bohaterki. Odbieram j jako osob pe軟 klasy,mimo m這dego wieku, lekko zagubion w wielkim mie軼ie i poszukuj帷 swojego miejsca na ziemi. Prowadzi do嗆 swobodny tryb 篡cia, jak sama m闚i zarabia na wyj軼iach do toalety i taks闚kach. Jednocze郾ie ma w sobie jak捷 篡ciow m康ro嗆 i wie, czego chce od 篡cia, a najwa積iejsze dla niej to pozosta sob i nie straci osobowo軼i. Jest nieco ekscentryczna (a kto nie jest) i pod捫a za obecnymi w tamtych czasach trendami. Ostatecznie porzuca swojego rudego kota (przy tej scenie zakr璚i豉 mi si 貫zka w oku i oburzy豉 mnie bezwzgl璠no嗆 Holly) i wyje盥瘸 do Brazylii. Opowiadanie nie oddaje z這穎no軼i charakteru panny Golightly i czasem mo積a odnie嗆 wra瞠nie, 瞠 jest osob p造tk i skupion wy陰cznie na sobie. W pojedynku opowiadanie kontra film notuj wynik 0:1. Audrey Hepburn jest w nim doskona豉, a posta przez ni wykreowana to stylowa indywidualistka.
Avatar u篡tkownika - whisky
whisky
Przeczytane:2015-05-24, Ocena: 1, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2015,
#bestseller #panienka #ekranizacja #przerysowane postaci Si璕n窸am po ni p璠z帷 ju na poci庵 - ot, smuk豉 ksi捫eczka w sam raz na nud. Do tego wydana w serii XX wieku Rzeczypospolitej. Tytu by mi znany g堯wnie z filmu, kt鏎ego z reszt nie widzia豉m. I nie zamierzam. Ksi捫ki, a raczej broszurki, tak bardzo o niczym ju dawno nie czyta豉m. Nie przekona造 mnie przerysowane postaci, md豉 atmosfera ani spud這wane zwroty akcji. Co ta ksi捫ka robi obok "Roku 1984" nie mam poj璚ia, ale na pewno z wi瘯sz doz uwagi b璠 wybiera kolejne tomy z tej serii.
Avatar u篡tkownika - Missmi
Missmi
Przeczytane:2014-02-04, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52/2014,
Rewelacyjna! Historia Holly Golightly urzek豉 mnie i wci庵n窸a od pierwszego akapitu. Pomy郵e, i ca貫 篡cie my郵a豉m, 瞠 "好iadanie..." ma co wsp鏊nego z 鈍iatem mafijnym ;p Dobra narracja, wci庵aj帷a historia, na poz鏎 nie zn闚 tak interesuj帷a, jakby si mog這 wydawa po przeczytaniu miliona zachwalaj帷ych opinii. A jednak Holly ma w sobie "to co", co przyci庵a, co sprawia, 瞠 nie mo積a oderwa si od lektury i czeka si wci捫 na nowe rewelacje o eleganckiej aktoreczce, w這穎ne przez Copote'a w usta przyjaciela panny Golightly. Z przyjemno軼i zag喚bia豉m si w ulice Nowego Jorku lat 40'stych, zatapia豉m si w aromatach i klimatach otoczenia Holly. Ksi捫ka urzek豉 mnie nie tylko kreacj g堯wnej bohaterki, ale te uj窸a mnie prostota tematu, doskonale oddaj帷a realia w jakich znalaz豉 si m這dziutka, szukaj帷a swojego miejsca w 篡ciu Amerykanka. Sam spos鏏 bycia Holly, pocz徠kowo powinien mnie zirytowa, a jednak sta這 si inaczej. Zafascynowa豉 mnie jej elegancja, spos鏏 wys豉wiania si i zewn皻rzna rado嗆, pozorna niedba這嗆 o szczeg馧y i r闚nocze郾ie po陰czenie dzieci璚ych, a p騧niej m這dzie鎍zych marze z gorzkimi rozczarowaniami minionych do鈍iadcze. "Szalona wariatka", jak okre郵ali j niekt鏎zy, przyci庵a豉 spojrzenia nie tylko m篹czyzn, ale te zazdrosnych kobiet. A ci篹ko uwierzy, 瞠 w tej kr鏒kiej powie軼i mo積a tak wspaniale scharakteryzowa posta celebrytki lat 40'stych, zbudowa niesamowity klimat i sprawi, 瞠 po sko鎍zonej lekturze chce si zacz望 czyta od nowa. 畝逝j jedynie, 瞠 "好iadanie u Tiffany'ego" nie jest znacznie "grubsze". Ch皻nie "sp璠zi豉bym" wi璚ej czasu w 鈍iecie Holly. 廝. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/48440/sniadanie-u-tiffany-ego/opinia/16766788
Avatar u篡tkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-01-08, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki - 2013, Mam,
Aj, zupe軟ie nie rozumiem fenomenu: tej ksi捫ki, tego filmu, tej bohaterki. Holly to przyk豉d wyj徠kowo niem康rej, za to poczciwej i nie pozbawionej wdzi瘯u dziewuszki, kt鏎a "karier" robi na wiadomej cz窷ci cia豉. Jej g逝pota momentami dzia豉豉 na mnie jak p豉chta na byka. Rozumiem, 瞠 niekt鏎zy mog uznawa nieporadno嗆, ra膨ce luki w wiedzy i brak orientacji w 鈍iecie za przejaw 瞠雟kiej s這dyczy wcielonej, ale niech nadmiar cukru nie przes豉nia im zdrowego rozs康ku, bo obiektywnie rzecz bior帷 ksi捫ce daleko do arcydzie豉 i mam tu na my郵i nie tylko spos鏏 kreowania postaci kobiecych...

Lektura 豉twa, lekka I do嗆 przyjemna. Najbardziej by豉m ciekawa tytu這wej historii. Lekka I p造tka. Podobnie jak I inne opowiadania. Na jeden wiecz鏎.

Avatar u篡tkownika - edytadt
edytadt
Przeczytane:2021-01-06, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2021,

Zachwyci豉 mnie ta ksi捫ka. Zapami皻am j jako po豉czenie Bridget Jones, Przyjació, wspania貫j Audrey Hepburn oraz urzekaj帷ego Pana Kota.

Zbior 4 opowiadan.Jednym z nich jest tytulowe "sniadanie u Tiffanyego.Nowy York lata 40-te a bohaterka jest mlodziutka i glupiutka Holly  Golightly .Jej zawod a raczej sposob na zycie to bycie dama do towarzystwa.Dziewczyna budzi w swoim srodowisku skrajne uczycia bo jedni ja uwielbiaja a inni nienawidza.Wiedzie burzliwe zycie i nie wszystkim jest to na reke.Trzy pozostale opowiadania sa raczej slabe i niezbyt ciekawe. Ksiazka lekka i przyjemna ale nie zachwycajaca.

Avatar u篡tkownika - peachesandplums
peachesandplums
Przeczytane:2020-05-28, Ocena: 3, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2020,

Doceniam kunszt autora i umiej皻no嗆 kreowania postaci, a szczeg鏊nie tej jednej - wr璚z ikonicznej Holly Golighty. I chocia absolutnie uwielbiam film Blake'a Edwardsa (a oczywi軼ie najwi瘯sza w tym zas逝ga Audrey) to nie mog si pogodzi z tym jak odbiega on od minipowie軼i Capote'a poprzez wprowadzenie w徠ku romantycznego. To co najbardziej podoba這 mi si w pierwowzorze to w豉郾ie relacja Narratora i Holly - relacja przyjacielska, przede wszystkim platoniczna, po陰czona z fascynacj, trosk, inspiracj i szczero軼i. Niezwykle pi瘯ny jest te kontrast i symbol podr騜y. Kontrast stanowi tu dla mnie osobowo嗆 Holly - z jednej strony czasami wzbudza豉 we mnie siln irytacj, z drugiej za niepohamowane pok豉dy sympatii. Ale to konstrukcja postaci uczyni豉 Holly Golighty nie鄉ierteln w popkulturze. Roztrzepana, ale wiedz帷a czego chce. Naiwna panienka, ale te do鈍iadczona kobieta. Wyzywaj帷a, ale i z klas.

Podr騜 przejawia si w grawerze na poz豉canej wizyt闚ce od Tiffany'ego: "Panna Holly Golightly. W podr騜y.", medaliku 鈍. Krzysztofa, klatce dla "Freda", potrzebie wolno軼i i ucieczki. "Ja si nie przyzwyczajam. Nigdy i do niczego. Kiedy si przyzwyczajasz, to tak jakby umiera."

I chocia rozumiem popularno嗆 "好iadania u Tiffany'ego" to jednak jak na tak kultowe dzie這 czego mi tutaj zabrak這. Chcia這by si nawet powiedzie, 瞠 to nic specjalnego. I niestety, ale moim zdaniem powie嗆 nie do ko鎍a przetrwa豉 pr鏏 czasu, z racji, i niekt鏎e tre軼i maj obecnie wyd德i瘯 rasistowski i seksistowski.

Avatar u篡tkownika - riviera24
riviera24
Przeczytane:2020-04-24, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 12 ksi捫ek 2020, 26 ksi捫ek 2020,

Ciekawa historia dziewczyny pe軟ej sprzeczno軼i, roztrzepanej i poci庵aj帷ej. Szkoda, 瞠 nie mo積a si dowiedzie, czy to naprawd j widziano w Afryce...

Inne ksi捫ki autora
Letnia przeprawa
Truman Capote0
Ok豉dka ksi您ki - Letnia przeprawa

Pod koniec roku 2004 na aukcj do Sotheby'ego trafi造 cenne dokumenty Trumana Capote'a. W鈔ód nich znajdowa造 si cztery szkolne zeszyty...

Other Voices, Other Rooms
Truman Capote0
Ok豉dka ksi您ki - Other Voices, Other Rooms

After the death of his mother, thirteen-year-old Joel Knox is summoned to live with a father he has never met in a vast decaying mansion in rural Alabama...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Upi鏎 w moherze