Solid Gold

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2019-11-19

Śmierć właściciela znanej trójmiejskiej restauracji i winiarni uruchamia lawinę zdarzeń, które zaskakują w równym stopniu przestępczy półświatek, jak i miejscowe struktury policji. Kolejne morderstwa, niewytłumaczalne napady, nielogiczne kradzieże wydają się chaotycznym wirem przypadkowych zdarzeń. W istocie są częścią precyzyjnego planu.

Bromski, osadzając swoją opowieść w dzisiejszych realiach, nie pozostawia wątpliwości: przeszłość rządzi teraźniejszością. Niezaleczone traumy, nieukarane winy, nieprzecięte w porę niejawne układy decydują o dzisiejszych wyborach, możliwościach i ograniczeniach. Łajdak nie "pokaja się szczerze" i nie stanie się uczciwym obywatelem tylko dlatego, że zajął się legalnym biznesem, zmienił garnitur i bryluje na przyjęciach z udziałem polityków. Ci ostatni będą mieli usta pełne wzniosłych frazesów, ale w zaciszu gabinetów ułożą się z każdym, kto pomoże im wygrać najbliższe wybory.

Doskonale wie o tym Stefan Nowicki, były komendant trójmiejskiej policji, który po raz ostatni chce się zmierzyć ze swoim śmiertelnym wrogiem, Tadeuszem Kaweckim, kiedyś cinkciarzem współpracującym ze służbami bezpieczeństwa, a dzisiaj prezesem Solid Gold, nowego polskiego banku świętującego drugą rocznicę istnienia.

Dlatego po ośmiu latach Nowicki wraca do Trójmiasta i namawia do powrotu Kaję Miller, policjantkę, której życie osiem lat wcześniej na zawsze zmieniło swój bieg. Oboje wiedzą, że przyjdzie im zmierzyć się nie tylko z trójmiejską elitą gangsterską, ale przede wszystkim z ich mocodawcami, działającymi w półcieniu, za kulisami zdarzeń.

Dla Nowickiego stawką jest wyrównanie starych osobistych porachunków i zdemaskowanie wpływowego gangstera. Dla Kai stawką jest jej nowe życie.

Jacek Bromski - reżyser, scenarzysta, producent filmowy, działacz kultury, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich (od 1996 roku) oraz dwukrotny przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kierował zakończonymi sukcesem kampaniami środowiska filmowego na rzecz nowelizacji prawa autorskiego oraz ustawy o kinematografii.
Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w Szkole Filmowej w Łodzi. W 1988 roku wraz z Juliuszem Machulskim oraz Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy "Zebra" (obecnie: Studio Filmowe "Zebra"). Jeden z inicjatorów powstania Studia Munka, które pomaga debiutować twórcom filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wyreżyserował m.in.: "Zabij mnie, glino", "Sztukę kochania", "Kuchnię polską", "U Pana Boga za piecem", "To ja, złodziej", "U Pana Boga w ogródku", "U Pana Boga za miedzą", "Uwikłanie", "Bilet na Księżyc", "Anatomię zła". Najnowszy film Jacka Bromskiego nosi tytuł "Solid Gold".

Kup książkę Solid Gold

Opinie o książce - Solid Gold