Sonka. Ostatnia żona Jagiełły

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7779-649-8
Liczba stron: 336

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Wyobraź sobie, że masz siedemnaście lat i musisz wyjść za mąż za siedemdziesięcioletniego mężczyznę, który przed tobą miał już trzy żony. Wszystkie były królowymi, bo twój przyszły mąż to król i nazywa się Władysław Jagiełło. Ten Jagiełło.

Młodziutka księżniczka Holszańska, trafia prosto w mizoginiczny świat piętnastowiecznego Wawelu, gdzie zmierzyć się musi z mitem wielkiego małżonka i intrygami wszechpotężnego kardynała Oleśnickiego. Ma jedno zadanie – dać dziedzica starzejącemu się tytanowi. Sonka nie umie czytać ani pisać, ale ma jeden atut, który od zarania dziejów nigdy nie stracił na wartości – urodę…

Oto próba wyciągnięcia z cienia historii niedocenianej królowej Zofii, tej która dała początek dynastii Jagiellonów.

Tagi: historyczne

Kup książkę Sonka. Ostatnia żona Jagiełły

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

O Zofii Holszańskiej, ostatniej żonie Władysława Jagiełły, matce Władysława Warneńczyka i Kazimierza Jagiellończyka wiadomo tyle, że wstępując na polski tron, miała siedemnaście lat, podczas gdy Władysław był od niej o ponad pięćdziesiąt lat starszy. Wychodząc za mąż, nie tylko opuściła rodzinną Litwę, ale także przeszła na katolicyzm. W kulturze polskiej zapisała się jako ta królowa, która doprowadziła do przekładu z języka czeskiego na polski Biblii, zwanej od tej pory Biblią królowej Zofii lub Biblią Szaroszpatacką. To największy i najbardziej okazały zabytek literatury polskiej z czasów przed wynalezieniem przez Gutenberga ruchomej czcionki. Dwa z trzech zachowanych fragmentów znajdują się w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego. Zanim Jagiełło poślubił Sonkę, był już trzykrotnie żonaty, jednak nie doczekał się męskiego potomka, a na świecie żyła jedynie córka władcy i jego drugiej żony – Jadwiga. Aby zapewnić sobie spadkobiercę, leciwy władca związał się z młodą kobietą, spodziewając się, wedle panujących wówczas przekonań, że z tego związku może się urodzić wiele dzieci, w rozumieniu – chłopców. Niedługie małżeństwo zaowocowało trzema potomkami, z których zaledwie dwóch dożyło wieku dorosłego. Pierwszym z nich był tragicznie zmarły podczas bitwy pod Warną Władysław, drugim – jeden z najznakomitszych królów Polski ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Sonka. Ostatnia żona Jagiełły

Często sięgam po książki historyczne, więc kiedy zobaczyłam w nowościach wydawniczych MG powieść ,,Sonka. Ostatnia żona Jagiełły" Doroty Pająk-Pudy postanowiłam sprawdzić jak autorka przedstawiła Zofię Holszańską.

Dorota Pająk-Puda jest bibliotekarką i docentem mniemanologii nadużywanej. Uwielbia psy, koty i wawelską Kurzą Stopkę. Jak podaje w notce bibliograficznej jest uzależniona od immunosupresji, młodzieży i polskiej literatury. Kocha kino i poranne czytanie w łóżku, kiedy Wrocław jeszcze śpi. Jest autorką książki o Elżbiecie Rakuszance pt. ,,Matka Jagiellonów".

Zofia (Sonka) Holszańska była czwartą żoną Władysława II Jagiełły. Jej krewnym był wielki książę litewski Witold. Po śmierci ojca Sonka wychowywała się na Rusi na dworze swojego wuja Semena Dymitrowicza Druckiego. W 1422 roku w Nowogródku poślubiła Władysława Jagiełłę i przeszła z prawosławia na katolicyzm. Została ochrzczona i otrzymała imię Zofia. W dniu ślubu Sonka miała około siedemnastu lat, a Jagiełło około siedemdziesięciu jeden i wciąż liczył, że doczeka się męskiego potomka. W 1424 roku Zofia urodziła mu syna Władysława, a później jeszcze dwóch synów. Początkowo była wyobcowana na polskim dworze, wszystko było dla niej obce, ponure, wyniosłe i srogie. Miała pod dostatkiem sukni, czepków, delikatnej bielizny, świec, pięknie malowanych skrzyń, ale czuła się obco i tęskniła za domem rodzinnym. Cóż z tego, skoro dni były takie nudne...Wstawaj, kiedy noc prawie jeszcze, jedz, kiedyś niegłodna, siedź, kiedy chcesz biegać, módl się, kiedyś się już modliła, milcz, kiedy chcesz pytać, mów, kiedy milczeć wolisz, wstań, siedź, patrz, nie patrz, módl się, śpij. ,,Panie Boże, zabierz mnie do domu, do Drucka"-o to jedno modliłam się od pierwszych dni przed cierpiącym drewnianym Chrystusem. Z czasem zadomowiła się na polskim dworze, wzrosły jej wpływy w polityce, zaczęła finansować Akademię Krakowską i poleciła przetłumaczyć na język polski Biblię.

Podobało mi się, że autorka wydarzenia przedstawiła w pierwszoosobowej narracji, bo dzięki temu mogłam lepiej poznać poglądy, odczucia i emocje Zofii towarzyszące jej podczas kolejnych etapów życia. Z naiwnej, ckliwej dziewczyny pod wpływem przeżytych lat i zdobytego doświadczenia przemieniła się na Wawelu w dojrzałą kobietę. Autorka skupiła się na podstawowych faktach z życia Zofii i zaprezentowała je jak kadry filmowe. Jeden fragment za drugim, jedna emocja za drugą... Moim zdaniem jest to ciekawy zabieg, bo książka zyskuje na lekkości i bardzo dobrze się ją czyta. Zasygnalizowane są najważniejsze fakty, z życia królowej, a jeśli ktoś chce poznać szczegóły historyczne, to powinien sięgnąć po poważne opracowania historyczne. Powieść Doroty Pająk-Pudy ma przynieść rozrywkę z historią w tle i w takiej formie sprawdza się bardzo dobrze.
Książkę jak najbardziej polecam na jesienny wieczór:)

 

Link do opinii
Inne książki autora
Matka Jagiellonów
Dorota Pająk-Puda 0
Okładka ksiązki - Matka Jagiellonów

W lutym 1454 roku, w stronę Krakowa, ciągnie orszak siedemnastoletniej Elżbiety Habsburg, narzeczonej młodego i ambitnego króla Polski. Kazimierz...

Zobacz wszystkie książki tego autora