Spalona

Tom 7 cyklu Dom Nocy

W Domu Nocy źle się dzieje. Zoey Redbird znalazła się na rozdrożu. Ze złamanym sercem patrzy, jak rozpada się wszystko, w co wierzyła, i ma ochotę na zawsze pozostać w Zaświatach. Jednocześnie tęskni do przyjaciół, wątpiąc, czy kiedykolwiek uda jej się do nich powrócić.

Jedyną osobą wśród żywych, która może do niej dotrzeć, jest Stark. Pozostało mu siedem dni, by tego dokonać. Tymczasem Stevie Rae skrywa tajemnicę, która - choć grozi zniszczeniem świata - jest być może kluczem do sprowadzenia Zoey.

Informacje dodatkowe o Spalona:

Spalona - opinie o książce

Avatar użytkownika - worldbysabina
worldbysabina
Przeczytane:2017-03-12, Ocena: 3, Przeczytałam, Mam,
Zoey wraz z Heathem znajduję się w Zaświatach. Widok śmierci Skojarzonego z nią chłopaka rozbił jej duszę. Jeśli nie pozbiera swoich wcześniejszych wcieleń, wspomnień oraz odrębnych aspektów osobowości zmieni się w "Caonic Shi" - istotę nie żywą, al i nie umarłą, uwięzioną w krainie duchów, lecz pozbawioną pociechy z posiadania własnej duszy. W tym samym czasie Stark oraz przyjaciele Zo zastanawiają się jak jej pomóc i nie pozwolić by umarła. Jedyny sposób na ściągnięcie Zoey to przedostanie się jej wojownika w Zaświaty. By dowiedzieć się jak tego dokonać Stark wraz z Dariusem i Afrodytą oraz "pustym" ciałem Zo udadzą się na Wyspę Kobiet gdzie wstęp mają nieliczni. Czy uda mu się sprostać tej trudnej misji ? Czy Zoey pogodzi się ze stratą i wróci do świata żywych ? "Spaloną" czyta się dosyć szybko. Tak jak w "Kuszonej" poznajemy historię z kilku punktów widzenia. Trochę dłużyły mi się początkowe rozdziały Stevie Rea ale to chyba dlatego, że bardzo chciałam przejść do momentu pojawienia się Starka w Zaświatach. Na dalszy plan schodzą tu również przyjaciele Zoey -oprócz paru osób. Również wątek rodzącego się uczucia między Stevie Rea a Rephaimem zasługuję na nasze zainteresowanie. Oczekiwaliście walki, akcji i krwi ? No cóż w tej części raczej tego nie dostaniecie (no może oprócz krwi Starka). "Spalona" jest dla mnie takim przecinkiem. Chwilą (pozornego) spokoju oraz czasem na spojrzenie na wszystko (i wszystkich) bez gonitwy między jedną walką a drugą. Pomimo dość spokojnego przebiegu historii przez książkę nie wleczemy się jak mucha w smole a wręcz przeciwnie. Tak jak w ostatnim tomie pochłaniamy książkę strona po stronie a na sam koniec mkniemy z czytaniem jak szaleni. Muszę stwierdzić, że książkę czytało mi się niezwykle szybko i lekko. Może i nie jest tak rewelacyjna jak jej poprzedniczka ale dogania ją jak najlepiej tylko potrafi. PS: Czy tylko ze mnie taka miękka dupa i zostałam poruszona śmiercią Heatha na tyle mocno by poczuć choć część bólu Zo ? Na początku mnie wkurzał jednak z czasem mam wrażenie, że wydoroślał. recenzja pochodzi z bloga: www.worldbysabina.blogspot.com
Avatar użytkownika - Mada013
Mada013
Przeczytane:2016-08-31, Ocena: 6, Przeczytałem, czytam regularnie w 2016,
Mam nadzieje, że Dallas nie narobi Stevanie za dużo kłopotów.
Avatar użytkownika - millawia
millawia
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Zakończenie szóstego tomu cyklu ,,Dom Nocy" wzbudziło we mnie przekonanie, że akcja siódmej części będzie rozwijała się niezwykle dynamicznie, historia tworzona przez duet matki i córki nabierze wreszcie tempa. Pomyliłam się. Panie Cast zaserwowały czytelnikom powieść rozwleczoną do granic możliwości. Zapychacz, którego celem było chyba jedynie wyciągnięcie pieniędzy z portfeli fanów serii. Roztrzaskana dusza bohaterki trafia do Zaświatów. Jeśli Zoey nie uda się wrócić w przeciągu tygodnia, świat, który zna czeka zagłada. Pogrążeni w rozpaczy przyjaciele młodej kapłanki są gotowi na wszystko, by pomóc jej powrócić do żywych. Nie będzie to jednak łatwe zadanie. Wampirza historia nie zna ani jednego udanego przypadku sprowadzenia duszy kapłanki z powrotem do ciała. Czy determinacja przyjaciół i zaprzysiężonego wojownika wystarczą, by uleczyć rozdartego ducha głównej bohaterki? W tym samym czasie, kiedy Zoey błąka się po krainie umarłych, kapłanka czerwonych wampirów musi zmierzyć się z własnymi problemami. ,,Spalona" skupia się głównie na postaci Stevie Rae i jej kontrowersyjnych relacjach z Krukiem Prześmiewcą. Dla odmiany autorki skupiły się na roztrząsaniu życia uczuciowego kogoś innego niż Zoey - jednak nie zrezygnowały ze stałego schematu, w którym występuje jedna dziewczyna i kilku adoratorów. Historia Stevie Rae nie jest zła, ale moim zdaniem pisarki niepotrzebnie po raz kolejny eksploatowały wątek trójkąta miłosnego. ,,Spalona" nie jest pozycją totalnie złą, ale nie jest to też dobry tytuł. Irytowało mnie przeciąganie akcji na siłę. Irytował stylizowany język i słabe dialogi. Kreacja postaci dalej mnie nie zachwyca. Bohaterowie są prości, momentami prymitywni i wulgarni w swych zachowaniach. Nie szanują nikogo ani niczego, przed nikim nie czują respektu. Panie Cast przedstawiają niezbyt pochlebny wizerunek amerykańskiej młodzieży, która według nich składa się chyba jedynie z pyskatych i chamskich nastolatków lub pustych lalek potrafiących w każdej sytuacji myśleć o zakupach i chłopakach. Pisarki w ferworze tworzenia kolejnych, zbędnych wątków miłosnych zapomniały chyba, że powinny również popracować nad rozwojem wykreowanych przez siebie postaci. Seria miała/ma potencjał. Podoba mi się połączenie wątków wampirycznych z wątkami indiańskimi i elementami mitologii. Gdyby P.C. i Kristin Cast popracowały nad kreacją postaci i skupiły się na głównym wątku, a nie na przeciąganiu akcji na siłę, mogłaby to być naprawdę fajna seria. Ja doczytam ten cykl do końca (mam do niego sentyment i jestem ciekawa, jak zakończy się cała przygoda), ale wymagającemu czytelnikowi raczej bym go nie polecała.
Avatar użytkownika - Olesska19
Olesska19
Przeczytane:2015-03-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
książka super. Fajnie że autorki nadal maja pomysły :)
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-03-07, Ocena: 6, Przeczytałam,
Po tym jak Zoey widzi śmierć Heata, jej dusza się rozpada i razem z nim ląduje w Zaświatach. Co się z tym łączy? Dziewczyna traci wszystkie swoje tatuaże i (co może jest gorsze) im dłużej przebywa w tym miejscu, tym bardziej zapomina kim jest i staje się w Caoininc Shi. Uratować może ją jedynie Stark (uwielbiam go!), który wzorem pradawnych bohaterów przechodzi szkolenie (nie ma to jak szkockie pochodzenie) i staje się wojownikiem swojej królowej (romantycznie) Poruszający jest wątek rodzącej się miłości między Stevie Rae a Krukiem Prześmiewcą Rephiamem. Warto przeczytać!
Avatar użytkownika - kiki94kms
kiki94kms
Przeczytane:2013-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam,
Bardzo wciągająca , ciekawie się ją czyta , trzyma w napięciu aż do ostatniej kartki
Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2013-10-10, Ocena: 4, Przeczytałam,
Za mało miłości, za dużo bitew i bezsensownych wydarzeń!!!
Avatar użytkownika - weronika
weronika
Przeczytane:2013-06-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Następna część serii Domu Nocy. Dusza Zoe rozpadła się i znajduje się w zaświatach razem ze swoim ludzkim chłopakiem. Aby wrócić z powrotem do swojego ciała musi scalić swoją duszę. Czy jej się to uda? Natomiast Stive czerwona wampirka ma problemy z sowimi zbuntowanymi czerwonymi adaptami oraz z swoim partnerem z którym się skojarzyła. Czy uda jej się rozwiązać wszystkie kłopoty i problemy? Polecam

Niezmiennie ocena 6. Nie będe się tu rozpisywać, bo nie ma to żadnego sensu. Świetna seria- po prostu. Polecam wszystkim!

Pamiętam swoją niechęć do poprzedniego tomu oraz do buzującej w nim pseudomiłości. "Spalona" zdecydowanie odwróciła tendencję spadkową jakości serii. Dylematy w niej zawarte wydają się dość przekonujące jak na fantastykę, a bohaterowie nabierają pewnej głębi. Zwłaszcza spodobała mi się przemiana Starka z porywczego chłopca w odpowiedzialnego i honorowego strażnika. Cieszę się też z tego, w jakim kierunku podąża wątek Stevie Rae i Rephaima. Nic tylko czytać dalej i dowiedzieć się, co z tego wyniknie. Polecam.

Avatar użytkownika - Jusia19
Jusia19
Przeczytane:2018-05-19, Ocena: 6, Przeczytałam, E-booki, 52 książki 2018, Dom nocy,

Po tym jak Kalona zabił Heatha, dusza Zoey rozpada się  i trafia w Zaświaty. Przyjaciele wiedzą, że uratowanie jej jest możliwe ale mało prawdopodobne. Jej wojownik Stark postanawia zrobić wszystko, by pójść za nią i ją uratować.

Avatar użytkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2017-10-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Rok 2017,

Książka dla fanów nurtu wampirze go w wydaniu młodzieżowym. Lekka i barwna opowieść o niezwykłej szkole dla wybrańców i naznaczonych. Tu wszystko może się zdarzyć…

W ramach wstępu należy zaznaczyć, że „Spalona” to kolejny, 7 już tytuł serii „Dom Nocy”, autorstwa matki i córki: PC. Cast i Kristin Cast. Niewtajemniczonym, należą się długie wyjaśnienia, na które nie ma tutaj miejsca (niestety), co już samo w sobie powinno być wskazówką, by czytanie rozpoczynać od początku. Mogę jednak zapewnić, że seria jest fantastyczną mieszanką wybuchową, w której znajdziecie wampirycznych adeptów, niebieskich (materiał na wampiry) i czerwonych (umarłych), czirokeskie legendy, przepowiednie i wizje, splątane rasy, pradawne siły i zwykłych ludzi. Tematem przewodnim jest miłość (niewinna i upajająca), przyjaźń (nawet po śmierci) i lojalność (tak Bogini jak i Kapłance). Znajdziemy tu też magiczną umiejętność panowania nad żywiołami, młodzieńczą naiwność i sercowe dylematy, a także odwieczną walkę dobra ze złem oraz z samym sobą, a także wszelkie możliwe powiązania między tymi wszystkimi wątkami. Opowieść gromadzi wiele substytutów życia magicznego i zwyczajnego, nie pomijając dla przykładu fasonu najmodniejszych spodni czy zjadania ogromnych porcji płatków na śniadanie. I wyobraźcie sobie, że wcale nie jest to galimatias, który pląta nam w głowach. Wręcz przeciwnie, wszystko ma swój cel, sens i kierunek.

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić do akcji rozgrywającej się w Domu Nocy w Tulsie, a nawet w podziemiach Dworca, czy nawet we Włoszech (podróże kształcą!), tym razem jednak przenosimy się po prostu w Zaświaty. Tutaj bowiem przebywa roztrzaskana dusza Zoey. Co ciekawe, dziewczyna posiada fizyczną powłokę, jednak rozdzielenie duszy, w sposób jednoznaczny wpływa na jej psychikę. Udręczona, nie mogąca zaznać spokoju, z lukami w pamięci, całą sobą (albo tym co z niej pozostało) pragnie przebywać z Heathem, człowiekiem, z którym łączy ją moc skojarzenia i krwi, a którego śmierć była dla niej wstrząsem i za którą czuje się odpowiedzialna. Tymczasem jej prawdziwe ciało, bez pięknych tatuaży i bez jakikolwiek oznak życia, niczym pusta, wydrążona skorupa, leży złożone w Sali Królowej Sgiach na mitycznej Wyspie Kobiet. Obok spoczywa okaleczane ciało Starka, jej zaprzysiężonego Wojownika oraz Szamana-Strażnika, gdyż tylko taki poziom świadomości, pozwala na świadome przejście duszy do innego wymiaru. A jest to zabieg konieczny i niezbędny, aby sprowadzić Zoey do świata żywych. Tylko, że ona sama, jeszcze o tym nie wie…
W Zaświatach przebywa też Kalona, jako przeciwwaga dla Starka, którego opętanym zamiarem jest udaremnić powrót młodej kapłanki. Neferet, jako nieśmiertelna wysłanniczka ciemności, ma bowiem inne plany. W krainie cieni, nawet śmierć nie jest jednak ostateczna…

Jeśli zejdziemy z obłoków na ziemię, też się nie zawiedziemy.
Afrodyta, która nareszcie pokazuje swoje ludzkie oblicze (chociaż nadal używa języka nadającego się do cenzury) rozwija swoje zdolności medium i poniekąd także zostaje Asem. „Baranie stadko” (jak zwykła mawiać) nie ustaje w zmaganiach, by pomóc Zoey, a tym razem mają po swojej stronie niezwykłą Kapłankę z Rady Najwyższych – Tanatos, która potrafi przenosić dusze do świata umarłych.
Najbardziej jednak pomocna okazuje się „czerwona” wampirka-kapłanka, czyli Stevie Rae, romansująca w ukryciu przed wszystkimi z Krukiem-Prześmiewcą, ulubionym synem Kalony i mordercą. Ale czy takie drobnostki mogą przeszkodzić rozwijającym się uczuciom (tym bardziej, że wzmocnione są skojarzeniem)? Tym bardziej, że sympatia czytelnika, w jakiś niewyjaśniony sposób, leży po ich stronie…Oj jak najbardziej…ten moment ich „Skojarzenia”, cudo. Są słodzycy.

Uważam, że jest to najbardziej zaskakująca część serii. W kilku poprzednich, człowiek czytając miał wrażenie, że podąża za schematami, które już gdzieś, kiedyś widział, poznał, rozszyfrował i jest w stanie przewidzieć. Tutaj wszystko zaczyna być inne, nowe, nabiera nowatorskiego kształtu. I wcale nie chodzi o fakt stąpania po chmurkach w Zaświatach (tak naprawdę poznajemy tam tylko las i kilka kamieni). Wprowadzenie postaci Sgiach, otwiera niejako wrota do świata prastarych zwyczajów, gdzie wejścia do zamku pilnują nadziane na pal czaszki, a obok dumnie wznosi się obwieszka „kwitnąca” prośbami i marzeniami.
W takich klimatach utrzymana jest „Spalona”.
Mamy wampiry, Asy i ich niezłomnych wojowników, szamańskie gusła i elfie drzewo, zaświaty, ciemność pełznącą po ścianach, wędrówkę dusz i cięty język Afrodyty. Potykamy się o decyzje, tak trudne i osobiste, że tylko prawdziwa miłość jest w stanie je odpowiednio zinterpretować. Wszystko zebrane jest w wielowątkową opowieść, napisaną lekko i płynnie, z dużą dawką humoru i pobłażliwości.

Gwarantuję, że przy tej lekturze, nikt nie będzie się nudził, tym bardziej, że walka białego i czarnego byka rozpoczyna się po raz kolejny. Tylko, że tutaj białe to czarne…

Kocham!!! Gorąco Polecam!!!

Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
W Domu Nocy źle się dzieje. Zoey Redbird znalazła się na rozdrożu: ze złamanym sercem, patrząc, jak rozpada się wszystko, w co wierzyła, ma ochotę na zawsze pozostać w Zaświatach. Jednocześnie tęskni do przyjaciół, wątpiąc, czy kiedykolwiek uda jej się do nich powrócić. Jedyną osobą wśród żywych, która może do niej dotrzeć, jest Stark. Pozostało mu tylko siedem dni, by odnaleźć drogę...Tymczasem Stevie Rea skrywa tajemnicę, która - choć grozi zniszczeniem świata - jest być może kluczem do sprowadzenia Zoey. Jak dotąd, w moim osobistym rankingu, najlepszy tom z całej serii. Wciągnęła mnie, to na pewno. Plus za to, że autorki nadal piszą z perspektywy kilku osób. Mam nadzieję, że już tego nie zmienią smile Książka rewelacyjna !! Minęła mi tak szybko że otwierając ostatnią stronę nie mogłam uwierzyć że to koniec.! Zoey w tej części było mi niesamowicie żal a w szczególności Heatha który jak musiał odejść.
Bursztynowy dym
Kristin Cast0
Okładka ksiązki - Bursztynowy dym

W świecie równoległym do naszego Furie strzegą potępionych dusz skazanych na wieczne cierpienie z powodu przewinień popełnionych za życia. Ktoś...

Siostry z Salem (#3). Hex You. Kara za klątwę
Kristin Cast0
Okładka ksiązki - Siostry z Salem (#3). Hex You. Kara za klątwę

Moc, gorące serca i demony. Zło kontra wiedźmi czar. Finalny tom trylogii SIOSTRY Z SALEM, fascynującej historii o sile sióstr, magii i przeznaczeniu,...