Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji

Historia życia na naszej planecie w świetle najnowszych odkryć

Co wydarzyło się na przestrzeni ostatnich około czterech miliardów lat, by życie od swych prymitywnych początków mogło wybujać do tak olśniewającej różnorodności i złożoności, jaką obecnie możemy podziwiać? Jak przypadkowe zdarzenia dały początek stworzeniu tak cudownemu jak człowiek - a także płetwalom błękitnym, tyranozaurom i gigantycznym sekwojom?

W centrum uwagi Davida Quammena znajduje się nowa metoda opowiadania historii życia na Ziemi - przy pomocy filogenetyki molekularnej. Polega ona na odczytywaniu całej historii życia z różnic w cząsteczkach istniejących do dziś w żywych organizmach. Dzięki temu teraz wiemy na przykład, że około ośmiu procent ludzkiego genomu nie pojawiło się w wyniku bezpośredniego dziedziczenia od przodków, lecz w rezultacie infekcji wirusowej.

Kolejne badania dowodzą, że ewolucja jest o wiele bardziej skomplikowanym procesem, niż nam się wydawało. David Quammen wyjaśnia, w jaki sposób najnowsze odkrycia w dziedzinie biologii molekularnej mogą zmienić nasze dotychczasowe rozumienie teorii ewolucji i wpłynąć na nasze życie.

Informacje dodatkowe o Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2020-11-24
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788382020489
Tytuł oryginału: The Tangled Tree: A Radical New History of Life

Kup książkę Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji

Splątane drzewo życia. Nowe, radykalne spojrzenie na historię ewolucji - opinie o książce

Ebola. Tropem zabójczego wirusa
David Quammen0
Okładka ksiązki - Ebola. Tropem zabójczego wirusa

David Quammen jest doświadczonym dziennikarzem oraz autorem wielu książek z pogranicza przyrody i medycyny. Potrafi w zajmujący sposób przekazywać wiedzę...

Monster of God
David Quammen0
Okładka ksiązki - Monster of God

For millennia, lions, tigers and their man-eating kin have kept our dark, scary forests dark and scary and their predatory majesty has been the stuff of...