Splątani

Na autostradzie łączącej Katowice z Krakowem grupa zamaskowanych postaci zatrzymuje luksusowe bmw i porywa kierowcę. Ofiarą okazuje się profesor Jan Potocki, milioner ze Śląska, pionier nowoczesnych technologii nad Wisłą. Sprawa przypadkiem trafia na biurko Wilhelma Borsztajna, kiedyś obiecującego detektywa, dzisiaj zdegradowanego aspiranta sztabowego w katowickiej drogówce, który na własną rękę rozpoczyna śledztwo i rusza tropem porywaczy. Czy sprawa Potockiego okaże się przepustką do wielkiego powrotu i zaspokojenia uśpionych ambicji?

Borsztajnowi pomaga Zuzanna Fuchs - analityczka finansowa, której niezwykła intuicja jest czymś więcej niż tylko szczęśliwym przypadkiem. Tropy prowadzą do ultranowoczesnej siedziby firmy Quantum-Fuel, której właścicielem jest porwany Potocki. To właśnie tu pod okiem budzącego grozę Maksymiliana Kutza przeprowadzane są eksperymenty z komercyjnym wykorzystaniem fenomenu splątania, zjawiska, które łamie reguły otaczającego nas świata, nazywanego przez Alberta Einsteina ,,upiornym oddziaływaniem na odległość"...

Literacki debiut Łukasza Szustera to thriller z elementami kryminału, który strona po stronie odsłania mroczne zakamarki ludzkiej duszy. Aż do wybuchowego finału.

Informacje dodatkowe o Splątani :

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2022-05-10

Kup książkę Splątani

Jakbyśmy mieli zamykać każdego sprawcę wypadku, to nie byłoby komu samochodów kupować.

Kompan, złośliwy jak nowotwór, nie przestawał się śmiać.

Splątani - opinie o książce

„Splątani” to gatunkowy mix, thriller z elementami kryminału i dodatkiem wątków paranormalnych. Prawdę mówiąc tych ostatnich nie spodziewałam się znaleźć w powieści, nawet mimo dość oczywistego nawiązania do nich w opisie książki. Kluczowym elementem powieści jest zjawisko splątania kwantowego, które Einstein nazywał „upiornym oddziaływaniem na odległość”. Autor we wstępie do książki objaśnia trochę, na czym ten efekt polega. Co potrafią osoby obdarzone takim talentem, okazuje się dopiero podczas lektury. Muszę przyznać, że chociaż ta paranormalna część powieści dość mocno mnie zaskoczyła już samym faktem, że w niej jest, podobała mi się. Sprawiła, że jej fabuła jest zdecydowanie niebanalna i została w tej sposób urozmaicona. Autor bardzo zgrabnie wplótł do niej wątki paranormalne, dzięki czemu powstała absorbująca i intrygująca mieszanka. Śledztwo, które z pomocą obdarzonej nadnaturalną intuicją Zuzanny Fuchs prowadzi Will, od początku nie jest zwyczajnym śledztwem. Oprócz wielu niewiadomych, pojawiają się w nim coraz bardziej tajemnicze elementy, włączając w to nadprzyrodzone zdolności niektórych bohaterów.

Początek lektury nie jest łatwy. Najpierw wstęp przybliżający nieco efekt splątania. Później wspomnienia Borsztajna z prowadzonego przez niego śledztwa, które zakończyło się fiaskiem i jego degradacją z dobrze zapowiadającego się detektywa do zwykłego „krawężnika”. Następnie kolejne wydarzenia i nowi bohaterowie. Początkowo panuje lekki chaos, pojawia się na raz wielu bohaterów i ciężko się odnaleźć. Ale niedługo później dochodzi do porwania profesora, rola poszczególnych osób w powieści klaruje się i dalej się przez książkę dosłownie płynie. Bardzo wciąga, lekko i przyjemnie się ją czyta, chociaż trzeba się skupić, aby nic nam nie umknęło. Ciekawostką są w powieści odniesienia do prawdziwych wydarzeń, jak chociażby do katastrofy budowlanej (zawalenia się dachu hali) na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich, a także gry słowne i zabawa językiem. Od razu można zauważyć, że nazwiska, jakie noszą bohaterowie (a na pewno część z nich) sporo o nich mówią. Nazwisko Willa to Borsztajn, czyli potocznie krawężnik, Zuzanna z kolei od początku mówi o tym, jak dużo ma szczęścia, a właściwie godną pozazdroszczenia intuicję, a nazywa się Fuchs. Przypadek? Nie wydaje mi się. Najmocniejszą stroną powieści są po pierwsze jej bohaterowie, wyraziści, nieszablonowi i tacy ludzcy, po drugie wartka akcja i po trzecie doskonale poprowadzony wątek kryminalny, pełen napięcia, grozy, dość widowiskowy. I taki, którego nie daje rozwikłać się przed zakończeniem powieści. Które, swoją drogą, jest oszałamiające. I zapowiada kolejną część, na którą z niecierpliwością czekam.

„Splątani” to nieoczywisty, zaskakujący, pełen tajemnic, godny polecenia kryminalny debiut, po który warto sięgnąć. Do czego oczywiście gorąco zachęcam.

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-06-28, Ocena: 5, Przeczytałam,

Na auststradzie pomiędzy Katowicami i Krakowem grupa zamaskowanych postaci zatrzymuje luksusowe bmw i porywa kierowcę. Ofiarą okazuje się Jan Potocki, jeden z najbogatszych ludzi ze Śląska.
Wilhelm Borsztajn, kiedyś obiecujący detektyw dzisiaj aspirant drogówki. To właśnie na jego biurko trafia sprawa porwania milionera. Will rozpoczyna śledztwo na własną rękę. W pościgu za porywaczami pomaga mu Zuzanna Fuchs- analityczka finansowa z niezwykłą intuicją. Wszystkie tropy prowadzą do siedziby firmy Potockiego, gdzie pod okiem Maksymiliana Kutza przeprowadzane są eksperymenty z komercyjnym wykorzystaniem splątania.

Wiecie czym jest splątanie? Jeżeli nie, to się nie martwcie, ja do momentu sięgnięcia po książkę też nie wiedziałam co to pojęcie oznacza, ale Autor zadbał o czytelnika i już na wstępie wszystko dokładnie objaśnia. "Splątani" to fenomenalny debiut Łukasza Szustera. Już od pierwszych stron zostałam wciągnięta w tę niebanalną ale jakże intrygującą fabułę. Choć fantastyka i fizyka kwantowa to zdecydowanie nie moja bajka, to miszmasz jaki stworzył Autor kupił mnie w stu procentach. Książka napisana jest prostym i lekkim w odbiorze językiem, nie ma zbędnych opisów wszystko zgrabnie się ze sobą łączy, co sprawia, że dosłownie płyniemy przez karty powieści. Bardzo polubiłam głównych bohaterów, wyraziście wykreowani, bardzo oryginalni. Nie żałuję czasu spędzonego na lekturze, podczas czytania ani przez moment nie czułam sie znużona, wręcz przeciwnie, czytałam z wielkim zainteresowaniem. Ja jestem w pełni usatysfakcjonowana. Jeżeli lubicie mieszanki gatunkowe i wątki paranormalne to ta pozycja koniecznie powinna znaleźć się na Waszej liście. Gratuluję Autorowi debiutu i czekam z niecierpliwością na kolejne książki!

"Splątanie kwantowe zdaje się łamać najważniejsze prawo fizyki - nic nie może poruszać się szybciej od światła."
"Splątani" to majowy debiut Łukasza Szustera, bardzo intrygujący thriller, zupełnie odmienny z bardzo dobrze zarysowanymi bohaterami. Książka od pierwszych stron wciąga w swoją zadziwiającą i wydawałoby się, że niemożliwą w rzeczywistym świecie fabułę. Zakończenie jest nie mniej zaskakujące i  jednocześnie budzące grozę.
Lektura tej książki bardzo mnie zafascynowała i zaskoczyła jednocześnie. Być może nie nie jest to całkiem łatwa lektura, gdyż częściowo opiera się na zagadnieniach z... fizyki kwantowej. Jednak autor moim zdaniem bardzo dobrze sobie dobrze poradził z połączeniem nauki z fikcją literacką. Chociaż nie wiem już sama czy to faktycznie fikcja czy może przerażająca rzeczywistość...
Na autostradzie grupa zamaskowanych postaci zatrzymuje samochód i porywa kierującego nim mężczyznę. To profesor Jan Potocki, biznesmen tworzący bardzo nowoczesną firmę, zajmującą się badaniami naukowymi - Quantum-Fuel. W zostawiony na autostradzie samochód wjeżdża inne auto...

"Słyszałem, że ostatnio macie urwanie dupy? Co się dzieje? Ludzie nagle zapomnieli, jak się jeździ? Prawa jazdy rozdają w chipsach?"
Policja jest zaskoczona tym, że takie wypasione auto zostało porzucone na autostradzie.
Zuzanna chcąc odpocząć jedzie do swojego letniskowego domu na wsi, gdy położyła się spać usłyszała dziwne odgłosy, więc postanawia wyjść i sprawdzić co się dzieje na jej posesji.
Czy uda się odnaleźć uprowadzonego profesora? Kto i dlaczego go porwał? Co takiego zobaczyła Zuzanna na swojej posesji?

Nie będę wam zdradzała dalszego ciągu tej niesamowitej historii, gdyż  powinniście sami je poznać czytając tę książkę. Znajdziemy tu bardzo wiele rozmaitych wątków, które nie do końca wskazują jednoznaczne powiązania. Im głębiej w książkę, tym coraz więcej niewiadomych, zagadka goni zagadkę.
Myślę, że z pewnością dla fanów sensacyjnych thrillerów lektura ta będzie super rozrywką.
"Splątani" to bardzo dobra pozycja i mam nadzieję, że Łukasz Szuster nie poprzestanie na tej jednej książce.
Polecam.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2022-06-05,

Na autostradzie łączącej Katowice z Krakowem grupa zamaskowanych postaci zatrzymuje luksusowe BMW i porywa kierowcę.
Ofiarą okazuje się Jan Potocki milioner ze Śląska i pionier nowoczesnej technologii.
Sprawa trafia przypadkiem na biurko byłego detektywa, teraz zdegradowanego aspiranta w drogówce Wilhelma Borsztajna.
Ten na własną rękę rozpoczyna śledztwo wraz z Zuzą Fuchs, która jest analityczką finansową o niezwykłej intuicji.
Tropy prowadzą do ultranowoczesnej firmy, której właścicielem jest porwany Potocki. To właśnie tu pod okiem przerażającego Kutza przeprowadzane są eksperymenty z wykorzystaniem fenomenu splątania, zjawiska, które przez Einsteina nazwane zostało "upiornym oddziaływaniem na odległość"
O ile do rozważania nad teorią Einsteina mi daleko, o tyle do stwierdzenia, że jest to świetny debiut już blisko.
Autor kupił mnie od pierwszych stron. Wszystko mi się podobało. Być może to prawda o tym splątaniu, być może nie, ale to nie ma znaczenia chłonełam książkę strona po stronie. Thriller z elementami kryminału, a do tego świetny klimat, dreszczyk emocji i scena niczym z "Oczyszczenia".
Dla mnie świetna bez dwóch zdań.
Czekam na kolejne, a Wam szczerze polecam.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-05-18, Ocena: 5, Przeczytałem,

Splątanie kwantowe, czy jak mawiał na to Albert Einstein ,,upiorne oddziaływanie na odległość"... Na czym polegają i co mogą mieć wspólnego z zaginięciami oraz morderstwami?

Na autostradzie A4 łączącej Katowice z Krakowem grupa zamaskowanych postaci zatrzymuje luksusowe bmw i porywa kierowcę. Okazuje się nim być Jan Potocki, milioner ze Śląska, pionier nowoczesnych technologii nad Wisłą. Sprawa przypadkiem trafia na biurko Wilhelma Borsztajna, nigdyś detektywa, a dziś zwykłego krawężnika. Czy sprawa potockiego okaże się być na tyle interesująca, że mężczyzna postanowi się nią zająć na własną rękę? Czy może ona być przepustką do awansu i odbudowania reputacji aspiranta?

,,Splątani" to literacki debiut Łukasza Szustera. Książka ta jest thrillerem z elementami kryminału, a nawet fantastyki. Chociaż patrząc naukowo na niektóre wydarzenia wcale fantastyką to nie jest.

Zacznijmy od tego, że autor ma naprawdę genialny styl i dar pisarski. Potrafi stworzyć nieszablonową fabułę, w której wszystko trzyma się kupy i w dodatku pochłania to do tego stopnia, że nie da się oderwać od lektury. Bohaterowie wykreowani przez Szustera są wyjątkowi i z całą pewnością każdy z nich jest inny. Z początku wydają się oni być normalni, jednak szybko przekonujemy się, że wcale tacy nie są. Niektórzy z nich obdarzeni są specjalnym nazwijmy to darem, który jest dla nich biletem do lepszego życia, ale i zagrożeniem.

Storna za stroną czytelnik czuje się coraz bardziej zaintrygowany wydarzeniami, a akcja i napięcie budowane są stopniowo. Nie ma tutaj czasu na nudę i co najważniejsze możemy się dowiedzieć czegoś ciekawego o fizyce kwantowej, która nigdy mnie interesowała. Za to autorowi udało się sprawić, że zaczęłam przeszukiwać Internet w celu uzyskania większej wiedzy o splątaniu.

Samo zakończenie jest efektywne i daje nam nadzieję na kontynuację. Jednak właśnie to zakończenie sprawia, że mam dość mieszane uczucia. Nie chcę tutaj mówić o co dokładnie chodzi, ale mam nadzieję, że autor nie wciągnie w akcję wirusa tak dobrze nam znanego z ostatnich lat ? Co jak co ale w książkach zdecydowanie szukam ucieczki od tego tematu.

,,Splątani" to naprawdę dobra książka łącząca w sobie elementy thrillera z fantastyką. Fizyka stawia przed nami naprawdę wiele ciekawych zjawisk a fenomen splątania zdecydowanie do nich należy. To co może wydawać nam się przeczuciem może w rzeczywistości jest czymś znacznie innym?

Co tu dużo mówić książka jest świetnym debiutem autora i na kontynuację czekam z niecierpliwością. Szuster kupił mnie swoim stylem, wyobraźnią i darem do tworzenia niebanalnej fabuły. Nie mogę się doczekać kolejnego tomu, a Was zachęcam do sięgnięcia po pierwszy!

Upiorni
Łukasz Szuster0
Okładka ksiązki - Upiorni

Po masakrze antyterrorystów pod Krakowem upiorne rodzeństwo Kutzów znika bez śladu. Życie Wilhelma Borsztajna, kiedyś detektywa, obecnie ,,krawężnika"...