Sport, asceza i miłość

Na pytanie, co łączy tytułowe sport i ascezę z miłością, odpowiadam najprościej, że są aktami reguły życia zaszczytnego, a przez wzgląd na moralną rację sportu olimpijskiego, złożoną w miłości przyjaźni - aktami reguły życia chwalebnego, co prawie na to samo wychodzi. W książce nie przywołuję żadnego traktatu o miłości wzniosłej ani też nie piszę własnej filozofii miłości uświęcającej, a zakładającej przebóstwienie oraz - nieodzownie - eschatyczne przeistoczenie człowieka.

Niczego takiego, co by regułę życia zaszczytnego ascety w roli sportowca rozciągało na pozadoczesność, nie zamierzałem pomyśleć, gdyż dość ma swoich zmartwień dzień życia człowieka między ludźmi, by olimpizm jako filozofię moralnego pocieszenia - o czym jest mowa w rozdziałach początkowych - zastąpić czy może tylko dopełnić teologią zbawienia.

Nie wykluczam takiego podejścia, gdyż w ogólności nie wyłączam z aparatu poznania udziału fide w kontemplacji ducha prawdy, ale jako pedagog pamiętać muszę o swoich uprawnieniach epistemicznych.

Nie wszystko mi wolno, a na usprawiedliwienie dopowiem - co ma bezpośredni związek z tytułem książki - że chodzi o moje samozrozumienie sensu ascezy ucieleśniającej w kontekście życia społecznego; życia, w którym dostępuję możliwości naukowego poznania siebie.

Nie każdy, kto sportu doświadcza, podejmuje naukę o sporcie, i nie każdy uczeń, który uniezależnia się od nauczyciela gimnazjonu, wymyśla pedagogikę wartości ciała (Pawłucki 1996). A już na pewno nie każdy, kto obiektywizuje poznanie siebie, zadaje pytanie - już nie o siebie wyłącznie - o sens samego aktu sportowego, sens ascezy, a tym samym sens wychowania przez kulturę cielesnej afirmacji jako zobowiązania powierniczego nauczyciela wobec pokoleniowego następcy, oraz - na koniec - o rację kulturowej dążności, która miałaby wzbudzać samoświadomość przeznaczenia. W książce pytam właśnie o wszystko to, czego sam doświadczyłem, i co nieustająco - dopóki jestem - może być moim udziałem: poznanie i wolność, asceza i sport, sprawiedliwość i miłość.

Autor

Informacje dodatkowe o Sport, asceza i miłość:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2019-01-11
Kategoria: Psychologia

Kup książkę Sport, asceza i miłość

Sport, asceza i miłość - opinie o książce