Srebrzysty blask

Póki żyjemy, śmierć nas nie dotyczy, lecz póki morderca nie zostanie schwytany, wszyscy możemy umrzeć!

Lucjusz Wibiusz, Rzymianin i syn szewca, pewnego dnia spotyka na Forum Romanum Aristodemosa, Greka i filozofa, który wygłasza mowę o Epikurze. Zafascynowany naukami mędrca chłopak chętnie dołącza do nauczyciela, który proponuje, by Lucjusz towarzyszył mu przez kilka najbliższych dni. Nieoczekiwanie, zamiast zgłębiać zagadnienia greckiej filozofii, ich uwaga skupia się na tajemniczym morderstwie, do którego rozwikłania zatrudnia ich patron Aristodemosa, Kwintus Fabiusz Sanga. Uczeń i mistrz, niczym Sherlock Holmes i doktor Watson, przemierzając uliczki Rzymu czasów Oktawiana Augusta, podążają za mordercą, który, chcąc ukryć swoje zbrodnie, nie cofnie się przed niczym. Przy okazji starają się znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytanie: czy w tym okrutnym świecie można postępować w sposób godny człowieka wolnego i szlachetnego?

Informacje dodatkowe o Srebrzysty blask:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-05-11
ISBN: 9788382192834

Kup książkę Srebrzysty blask

Srebrzysty blask - opinie o książce

Avatar użytkownika - Cosdopoczytania
Cosdopoczytania
Przeczytane:2021-05-22, Ocena: 6, Przeczytałem,

Jest to unikatowy "przewodnik" po starożytnym Rzymie. Autorka wiernie opisuje rozrywki, modę, kuchnię, religię, architekturę oraz prawo obowiązujące w tamtych czasach.
Prawdziwą gratką okazało się też przybliżenie różnych filozofii. Najdokładniej przybliżony został epkureizm, nie zabrakło jednak cynizmu, stoicyzmu, sceptycyzmu.
W tym pięknie odzwierciedlonym, antycznym świecie, przeplata się wątek kryminalny.
Podczas comiesięcznego święta, id, ginie w tajemniczych okolicznościach Decymus Wettiusz.
Sprawę próbuje rozwikłać wyznawca Epikura wraz z Lucjuszem Wibiuszem.
Filozof odnajduje ciało poszukiwanego i rusza tropem mordercy. Dochodzi do kolejnych zbrodni, a myśliciel sprytnie łączy kropki w całość. Para podróżuje po starożytnym Rzymie, bywając w różnych miejscach przybliżających czytelnika do antycznego swiata- w łaźniach, karczmach, posiadłościach dostojników, na ucztach ( ciekawostką jest, że na jednej z nich pojawił się nawet panujący cesarz August) lub słuchając deklamacji.
Powieść jest prawdziwą perełką dla miłośników historii starożytnej , wzbogaconą o maksymy oraz fragmenty liryki między innymi Cycerona, Horacego czy Seneki. @cosdopoczytania