Stacja Jagodno. Cisza między dźwiękami

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2019-05-15

Tom 9 cyklu Stacja Jagodno

Agata była kiedyś znakomitą wiolonczelistką, koncertowała na całym świecie, robiła karierę Co takiego stało się, że piękne dźwięki są już tylko wspomnieniem, a kobieta znalazła się na życiowym zakręcie? Gdy Agata spotka się w Jagodnie z ludzką życzliwością, to nie wystarczy, by uporać się z problemami. Będzie musiała podjąć walkę o siebie i o swoje małżeństwo z Hubertem. Czy jej się to uda i czy znajdzie w sobie dość sił, by przezwyciężyć nie tylko zazdrość?
Stacja Jagodno zaprasza w gościnne progi. Odwiedźcie swoich ulubionych bohaterów: Marzenę, Tamarę i Łukasza; zobaczcie, jak układa się Grzegorzowi i Lei. Czy te dwie silne osobowości wyjaśnią sobie wreszcie wszystkie sekrety?
Czasem najważniejsze słowa pozostają niewypowiedziane

Kup książkę Stacja Jagodno. Cisza między dźwiękami

Stacja Jagodno już dawno zdobyła serce wielu czytelniczek, nic więc dziwnego, że jej autorka, Karolina Wilczyńska, regularnie dostarcza w kolejnych książkach nowych informacji na temat losów ulubionych bohaterów. Najnowsza część serii nosi tytuł Cisza między dźwiękami i – jak na Wilczyńską przystało – nie brakuje tu smutków, radości, wzruszeń, szeregu ważnych życiowych problemów. Agata, niegdyś znakomita wiolonczelistka, już od dawna nie sięgała po instrument. Jej kiedyś tak udane życie legło w gruzach i kobiecie bardzo trudno się z tym pogodzić. W Jagodnie pojawi się ktoś, kto poda jej pomocną dłoń. Nie oznacza to jednak sielanki, ale początek żmudnej i często bolesnej pracy nad samą sobą. Również inni bohaterowie powieści nie mogą narzekać na nudę. Tamara i Łukasz, świeżo upieczeni rodzice, muszą odnaleźć się w nowej sytuacji, ale też ponownie odnaleźć drogę do samych siebie. Związek Grzegorza i Lei nieustannie zdaje się balansować na granicy rozpadku. Czy para wreszcie odważy się zawalczyć o wspólną przyszłość? Lektura książek z serii Stacja Jagodno przypomina kolejne wizyty w dobrze znanym i bardzo ważnym dla nas miejscu. Z przyjemnością dowiadujemy się, co słychać u naszych „starych znajomych", chłoniemy wszelkie nowości, cieszymy się dobrymi nowinami, smucimy, gdy któregoś z naszych „przyjaciół" spotka coś przykrego. Nie inaczej jest w ...

Opinie o książce - Stacja Jagodno. Cisza między dźwiękami

Porusza zwyczajne problemy ludzi takich jak my, pokazuje jak ważna jest rola rodziny i przyjaciół oraz że nie zawsze los nam sprzyja - mowa o serii 'Stacja Jagodno' Karoliny Wilczyńskiej, której dziewiąty już tom miał premierę kilka dni temu. Co w moim sercu pozostawiła lektura "Ciszy między dźwiękami"?

W Jagodnie nastała zima. Bajecznie śniegowe zaspy, skrzące się w promieniach słońca, zamrożone białe czapy na drzewach i ciepło płynące z domostw znanych nam bohaterów. Wraz z nadejściem Nowego Roku życie Tamary i Łukasza fika potężnego koziołka, na świat przychodzi bowiem ich córeczka zmieniając tym samym relacje w rodzinie. Ewa narzuca swe zdanie córce, co powoduje liczne spięcia i konflikty a Adam z Łukaszem wycofują się rakiem, myśląc że jeśli zrobią należną im pracę fizyczną będzie to najlepszą pomocą. Tamarze brakuje ludzi i rozmów z mężem, wszyscy skupiają się na dziecku. Czy znajdzie się na to rada? Jakie imię dadzą maleństwu?

Lea z Grzegorzem próbują wspólnego życia, ale przeszkody wręcz mnożą się na ich drodze do szczęścia. Przez wiele lat żyli w pojedynkę i nie musieli zwracać uwagi na osobę obok siebie. Czy będą potrafili przełamać przyzwyczajenia? Czy Grzegorz wyzna swoją tajemnicę a Lea zechce zmniejszyć dystans i odpuści życie w samotności? Czy zbliży się do rodziny z Borowej?

Małgorzata z Jadwigą otworzyły już wspólny biznes i próbują rozreklamować kwiaciarnię. Tylko czy praca Jadzi nie wpłynie negatywnie na życie rodzinne? Czy w porę dostrzeże kłopoty bliskich?
U Marzeny pierwszy od ślubu kryzys małżeński, którego przyczyną jest znacząca różnica zdań dotycząca kraju zamieszkiwania. Plusem kłótni jest wolny czas, który kobieta poświęciła na projekty nowych pokoi w Stacji Jagodno. Czy młodzi są w stanie się dogadać?

Pod dachem babci Róży teoretycznie sielanka, codzienne prace i rozmowy, nauka robienia na szydełku, ale sen z oczu Beaty spędza brak pieniędzy. Cieszy się, że ma gdzie mieszkać, co jeść, ale przecież zostanie mamą a nie jest w stanie zapewnić dziecku wyprawki... Nie wspominając o ojcu... Jak rozwiąże się jej trudna sytuacja?

Zaś w dworku hrabianek skandal! Panna Zuzanna wraz z panną Julią ukrywają w jednym z pokoi na piętrze kobietę! Na wiolonczelistkę natyka się przypadkowo Łukasz, ale wraz z gospodyniami trzyma wspólny front przed innymi i nie puszcza pary z ust. Zwłaszcza w stosunku do Tamary... Z jakiego powodu? Kim jest tajemnicza uciekinierka? Znamy ją z poprzednich tomów, ale teraz szczegółowo poznamy jej życie. Czy zyska Waszą sympatię czy wprost przeciwnie?

"Nie możemy zmienić tego, co było. Ale mamy wpływ na to, co będzie. To my decydujemy o przyszłości i o tym, czy błędy naszych przodków będziemy nieśli dalej." *

W tej powieści Karolina Wilczyńska pokazała ogromne znaczenie ciszy, zwróciła uwagę, że to od nas zależy czym ją wypełnimy. Spójrzmy głębiej na dźwięki, pojawiające się w takich chwilach i postarajmy się zrozumieć, co one oznaczają. To będzie klucz do szczęścia, pogodzenia ze sobą i innymi. Nie ma sensu zamykać się w świecie niedomówień, uczmy się na błędach i żyjmy lepiej.  Może nie wszystko stracone... Uważajmy tylko, by budować na odpowiednich fundamentach, nie opartych na kłamstwach, goryczy, złości czy żalu.

Dziewiąty tom 'Stacji Jagodno' pokazuje jak wyglądają codzienne sprawy w różnych rodzinach, jak ludzie walczą o lepszą przyszłość dla swoich dzieci i siebie samych. Starają się o pracę, walczą o miłość, martwią się problemami swoich pociech. Czasami są pewni jak należy postąpić, czasem miotają się między dawnym życiem a tym, które ich czeka, jeśli tylko podejmą ryzyko zmian. Bo uczucia nie zawsze są w stanie przetrwać próbę czasu i odległość.

Pozostawiam Was z wieloma pytaniami i gorąco zapraszam do sięgnięcia po powieść, która jak zawsze z lekkością pióra autorki przeniesie Was do podkieleckich wsi i roztoczy nie tylko piękne, zimowe krajobrazy, ale pokaże też ludzkie uczucia i rozterki.

"Tego, co było, nie zmienisz. Tego, co będzie, nie przewidzisz. Pozostaje tylko cieszyć się tym, co masz teraz." **

Podsumowując - "Cisza między dźwiękami" to historia o ponoszeniu konsekwencji za własne wybory, woli walki, uporze, drodze do porozumienia oraz kobietach dążących do niezależności. Opowieść o tym, że dobro powraca, choć czasem trzeba na to chwilę poczekać; o nieszczęśliwej miłości, poczuciu winy, wyrzutach sumienia, walce o marzenia oraz odzyskiwaniu pewności siebie. Czyli o życiu... Jak pokierowali nim bohaterowie a jak pokierujemy my sami?

*K. Wilczyńska, "Cisza między dźwiękami", IV Strona, Poznań 2019, s. 262
** Tamże, s. 291

Uwielbiam powroty do Jagodna, choć z każdym kolejnym tomem mam wrażenie, że coraz ciężej jest mi napisać swoją opinię o książce. Wydaje mi się, że wciąż się powtarzam, choć tak naprawdę w każdej części znajdujemy coś nowego. Nie chcąc zdradzać szczegółów dotyczących fabuły książki, piszę przeważnie o swoich odczuciach i swoim uwielbieniu, którym darzę bohaterów Jagodna. Stąd to dziwne przeczucie, że się powtarzam. Ale czy to źle? Wydaje mi się, że jednak nie, gdyż moje zakochanie w tej serii nie zmalało ani odrobinę od samego początku. Nadal mam nad czym się zachwycać, o czym rozmyślać i każda z części tej serii nauczyła mnie czegoś nowego, za każdym razem otwiera oczy na inne problemy i na możliwości, dzięki którym można je rozwiązać. Poza tym powroty do zaczytywania się w Jagodnie są dla mnie wyjątkowe, gdyż chwile spędzone z książką w ręku, uważam za czas, który spędzam naprawdę przyjemnie. Ten kto zna urok tej serii, doskonale mnie rozumie i mam nadzieję, że również uwielbia spędzać czas z bohaterami tej małej społeczności.
"Cisza między dźwiękami" jest już dziewiątą częścią, którą miałam przyjemność przeczytać. Tym razem również nasi bohaterowie zmagają się z wieloma problemami. Jest walka z alkoholizmem, są trudy macierzyństwa, przełamywanie barier własnej osobowości, by otworzyć się na drugiego człowieka, a także ciąża młodej dziewczyny, która wraz z wiadomością o niej straciła dach nad głową, tym samym zyskując nowy ciepły kąt. Te wszystkie problemy, nie są jednak wszystkimi, które są ukazane w powieści. Niemniej jednak należy pamiętać, że bohaterów mamy tu wielu, zatem i trudów dnia codziennego jest wiele. Oczywiście wszystko jest wyważone i z pewnością nie jest to książka dołująca czy też smutna, powiedziałabym najprostszym językiem, że jest po prostu życiowa i z pewnością taka, do której chce się wracać.

biblioteczkamoni.blogspot.com

Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2019-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2019,

"Mówią, że słowa mogą ranić, ale nie mają racji. To cisza niszczy. A milczenie i niedomówienia potrafią nawet zabić."

Nawiązując do cytatu milczenie zaległo między Hubertem (patrz tom 8), a jego żoną Agatą. Hrabianki przygarniają pod swój dach kobietę, ale stawiają swoje warunki.

Niedomówienia pojawiają się między Janeczkiem a Marzeną (on chce zamieszkać w Londynie, ona pozostać w Polsce).

Łukasz nie jest do końca szczery z Tamarą, a Marysia podejrzewa Kamila.

Czy nasi bohaterowie odnajdą się w tej rzeczywistości? Cisza ich zniszczy? A może zostanie przerwana i wszytko wróci na właściwe tory?

Przeczytajcie 9 tom Stacji Jagodno, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę