Stan Lee. Cz這wiek-Marvel

Ocena: 4.33 (3 g這s闚)

Szczera, prawdziwa i wci庵aj帷a opowie嗆 o cz這wieku, który marzy o karierze pisarskiej, a zrobi o wiele wi璚ej: odmieni oblicze ameryka雟kiej popkultury.

Bob Batchelor opisuje jedn z najciekawszych postaci 鈍iata komiksu, ojca najbardziej popularnych komiksowych superbohaterów - Stana Lee. 砰cie s造nnego scenarzysty by這 równie niesamowite, co wymy郵ane przez niego historie. Lee, dzi瘯i ogromnej wytrwa這軼i i niezwyk貫mu talentowi, ju jako nastolatek zosta redaktorem w wydawnictwie, które potem zas造nie jako Marvel Comics. To tam powsta豉 Fantastyczna Czwórka, Spider-Man, Hulk, Iron Man, X-Men czy Avengers - najs造nniejsze postaci komiksowego 鈍iata, którymi fascynuj si od kilkudziesi璚iu ju lat kolejne pokolenia czytelników. Na podstawie ich przygód wci捫 powstaj popularne adaptacje filmowe, a sami superbohaterowie stali si niezniszczalnymi symbolami kultury popularnej na ca造m 鈍iecie.

Stan Lee. Cz這wiek-Marvel to nie tylko historia 篡cia kultowego wizjonera, ale tak瞠 analiza genezy jego najwa積iejszych dzie oraz próba okre郵enia wp造wu komiksu na kultur popularn XX i XXI wieku.

Biografia Stana Lee autorstwa Boba Batchelora jest nie tylko rzetelna i szczegó這wa, ale te znakomicie napisana. Lubisz czyta historie pisane przez Stana? Historia samego Stana te ci si spodoba.

Steve Englehart, powie軼iopisarz i autor komiksów (The Avengers, Kapitan Ameryka)

Wnikliwe i szczere spojrzenie na 篡cie jednego z najwybitniejszych XX-wiecznych twórców mitów.

Mark Waid, pisarz (Daredevil, Fantastyczna Czwórka, Kingdom Come)

Ksi捫ka Boba Batchelora zabiera nas w podró po 篡ciu i wyobra幡i Stana Lee, który we wspó逍racy z Jackiem Kirbym i Steve'em Ditko stworzy fundamenty uniwersum Marvela, uwalniaj帷 tym samym kreatywn si喚, która do dzi kszta速uje i zmienia nasz popkultur.

J.M. DeMatteis, pisarz (Niesamowity Spider­-Man, Silver Surfer)

Stan Lee to lektura obowi您kowa dla wszystkich fanów komiksów oraz osób zainteresowanych procesem twórczym. Wspania豉 ksi捫ka o wspania造m cz這wieku.

Arthur Asa Berger, pisarz (The Comic-Stripped American)

Stan Lee to niezwyk造 pracu, który zrewolucjonizowa 鈍iat komiksu i da nam jednych z najpopularniejszych superbohaterów. To fascynuj帷a historia narodzin Marvela, ale te wierny opis 篡cia pe軟ego blasku i cieni.

Tymoteusz Wronka, NaEkranie.pl

T逝maczenie: Bartosz Czartoryski

wi璚ej

Kup ksi捫k Stan Lee. Cz這wiek-Marvel

Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Dodaj cytat

Zobacz tak瞠

Stan Lee. Cz這wiek-Marvel - opinie o ksi捫ce

Avatar u篡tkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2019-03-10,

„Stan Lee. Cz這wiek-Marvel” to pozycja obowi您kowa dla wszystkich fanów komiksów, dla tych, którzy przepadaj za filmami o superbohaterach, dla wszystkich tych, którzy chc si przekona, 瞠 ci篹k prac i zaanga穎waniem mo積a osi庵n望 co niesamowitego. Stan Lee to cz這wiek, który zas逝篡 na mi這嗆 wszystkich swoich fanów, na ogromny szacunek i podziw. Powo豉 do 篡cia tak niesamowitych bohaterów i stworzy tak niepowtarzalne historie, 瞠 z pewno軼i nie zostan one zapomniane – z reszt ju mo積a widzie, jak wysok rang zyska Marvel. I to w pe軟i zas逝瞠nie.

Ca豉 recenzja: bookeaterreality.blogspot.com

Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

Polska premiera ksi捫ki autorstwa Boba Batchelora okaza豉 si by trafiona w punkt. Zaplanowana o wiele wcze郾iej, ale wówczas trudno by這 przewidzie, 瞠 zaledwie dwa dni przed ukazaniem si publikacji Stan Lee umrze. Przyj窸am t wiadomo嗆 z ogromnym smutkiem, jednocze郾ie ciesz帷 si, i tak bogaty 篡ciorys zosta przez kogo spisany. Ot, os這da w chwili zadumy. Gdy tylko si璕n窸am po swój 鈍ie篡 egzemplarz, to trzyma這 si mnie przeczucie — wierzy豉m w dobry czas sp璠zony nad lektur. Nie pomyli豉m si. To filmowa historia, traktuj帷a o sile marze, nieprzewidywalnych kolejach losu, cho te s這wa brzmi banalnie. Lee zawsze kojarzy mi si z sympatycznym staruszkiem, b璠帷ym 篡j帷 ikon. Dopiero teraz zdaj sobie spraw z tego, jak popl徠ana by豉 jego droga, ile energii wk豉da w prac, która przecie pojawi豉 si przypadkiem — Stanley Martin Lieber chcia by po prostu pisarzem.

Przyznaj, 瞠 moja wiedza o komiksach jest do嗆 powierzchowna. Znam najs造nniejszych bohaterów, widzia豉m kilka filmów, lecz daleko mi do miana cz這wieka konkretnie obeznanego. Wydaje mi si, i ksi捫ka Batchelora bardzo zaciekawi osoby podobne do mnie. Takie pragn帷e zebra lepsze informacje, pouk豉da sobie je wszystkie w g這wie. Doskonale rozumiem — fani twórczo軼i Stana Lee mog by troch rozczarowani, bowiem w publikacji natrafiamy na rozwlekanie w徠ków, powroty do tych ju raz opisywanych, a niektóre sytuacje zosta造 ledwo „mu郾i皻e”. Niemniej jednak, ja si nie nudzi豉m, gdy autor posiada lekkie pióro, potrafi wzbudza zainteresowanie, mimo paru minusów, pojawiaj帷ych si tu i ówdzie.

Z ka盥ej strony bije przekonanie, 瞠 Bob Batchelor autentycznie jest mi這郾ikiem twórczo軼i Lee, dlatego mo瞠my uzna, i t ksi捫k napisano z perspektywy prawdziwego fana. Zgrabnie wybielono ciemniejsze plamy na 篡ciorysie, chocia w pewnych kwestiach bez problemu da si wyrobi w豉sne zdanie. Ca這嗆 okraszono wieloma ciekawostkami oraz fotografiami, a te ostatnie — uwielbiam! Osobi軼ie, wyra幡ie widz, i Stanley Lieber by cz這wiekiem z krwi i ko軼i, pope軟ia b喚dy, uczy si na nich. ζtwo go polubi, zw豉szcza dzi瘯i jego poczuciu humoru, bezpo鈔ednio軼i, otwarto軼i. Fantastyczna posta.

W ksi捫ce, oprócz tytu這wego bohatera, wyst瘼uje te gama ludzi, którzy mieli i maj ogromny wp造w na ameryka雟k kultur. Z przyjemno軼i czyta豉m fragmenty po鈍i璚one 穎nie Stana, Joan. Przez ca造 czas wspiera豉 m篹a, cz瘰to podrzucaj帷 mu pomys造 wykorzystywane potem w twórczo軼i. 奸edzimy rozwój komiksu na przestrzeni lat, zmiany spo貫czne, wzrastaj帷 popularno嗆 Marvel Comics. Ci篹ko sobie wyobrazi, 瞠 niegdy firma by豉 traktowana po macoszemu, walcz帷 z problemami finansowymi. Sam Lee od dzieci雟twa styka si z bied, jako syn 篡dowskich imigrantów z Rumunii. Dlatego pracowa na swój sukces, unikaj帷 wymówek, mnóstwo razy upadaj帷 po to, aby wsta mocniejszym. Inspiruj帷e? Owszem.

安i徠eczne zakupy nadal s przed Wami? Wobec tego, rekomenduj udanie si do najbli窺zej ksi璕arni, je郵i macie wokó siebie fanów Marvel Comics. Ponad trzysta stron wype軟ionych elektryzuj帷 osobowo軼i Stana Lee, cz這wieka, który z superbohaterów stworzy ludzi. Za to najbardziej go ceni — sprawi, 瞠 豉two mo積a uto窺ami si z jego postaciami, co dawa這 nadziej wielu dzieciakom, nastolatkom i doros造m, borykaj帷ymi si z w豉snymi k這potami. Dobra biografia, 鈍ietna do poczytania w ci庵u nadchodz帷ych wolnych dni.

Avatar u篡tkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Stan Lee to twórca takich postaci jak Fantastyczna Czwórka, Iron Man, Hulk, Spider-Man czy Avengers. Najnowsza biografia twórcy postaci komiksu zosta豉 wydana ju w ubieg造m roku, lecz na naszym rodzimym rynku zadebiutowa豉 14 listopada tego roku. Jej premiera zbieg豉 si w niefortunnych okoliczno軼iach, bo na trzy dni po 鄉ierci Stana Lee, którego twórczo嗆 i 篡cie opisuje. Ma這 kto wie, 瞠 ten s造nny scenarzysta, redaktor i popularyzator 鈍iata popkultury wcale nie chcia wi您a si z komiksem. Zrobi co wi璚ej - zrewolucjonizowa 鈍iat komiksu.

Stan Lee wraz z autorem tej biografii sp璠zi kilka godzin opowiadaj帷 o pocz徠kach swojej kariery, sukcesach, pora磬ach, w徠pliwo軼iach. To szczera opowie嗆 o cz這wieku, który marzy o karierze pisarskiej, a historia jego 篡cia jest niemniej ciekawa od jego wymy郵onych komiksowych superbohaterów.

Dzi瘯i swojemu talentowi i wielkiej wytrwa這軼i, ju jako nastolatek zosta redaktorem w wydawnictwie, które w pó幡iejszym czasie zas造n窸o jako Marvel Comics. To w豉郾ie tam powsta造 najs造nniejsze postaci komiksowego 鈍iata, które niezmiennie od kilkudziesi璚iu ju lat fascynuj kolejne pokolenie czytelników. Na podstawie ich przygód powstaj kolejne adaptacje filmowe, a sami superbohaterowie s niezniszczalnymi symbolami popkultury na 鈍iecie.

Stan Lee to tak naprawd Stanley Martin Liebert. Pos逝giwa si pseudonimem, bo nie chcia, aby jego prawdziwe nazwisko by這 kojarzone w oczach ludzi z tym, czym si zajmowa. Ba si, 瞠 ludzie przez jego prac patrz na niego z góry. W這篡 du穎 energii w tworzenie swoich postaci, a nast瘼nie promowanie ich po ca造m 鈍iecie.

John Batchelor w swojej ksi捫ce przypomina, 瞠 za powstanie gatunku superbohaterów odpowiada szereg przypadków. Gdyby nie Lee, superherosi mogliby by kolejn przemijaj帷 mod jak westerny. Nie unika opisywania trudnych epizodów z 篡cia Lee i stara si go momentami nawet wybiela.

Ksi捫ka posiada oczywi軼ie tak瞠 swoje minusy. Marvel oznacza cud, zdumienie, zachwyt czym. Ksi捫ka ju nie bardzo zas逝guje na to miano z kilku powodów. Mamy tu liczne powtórzenia - ca造 czas czytamy, 瞠 Stan Lee pracowa w morderczym tempie, by skócony z Kirbym i podporz康kowany wydawcy Martinowi Goodmanowi. Zamiast pozna dynamiczny proces genezy superbohaterów, autor ogranicza si do streszczenia pierwszych komiksów z ich przygodami. Wiele istotnych dla Marvela historii czy postaci komiksowych zosta這 pomini皻ych. Punisher czy geneza Wolverine`a opisana w "Weapon X" s w sprzeczno軼i z wizerunkiem Marvela. W ko鎍u t逝maczenie. Jest ono bardzo przeci皻ne, w wielu pojedynczych zdaniach ci篹ko jest cz瘰to wy豉pa ich sens.

Stan Lee na kartach komiksów wystosowa podnosz帷y na duchu przekaz. Skoro superbohaterowie mog by tacy jak my (np. Peter Parker, kujon w grubych okularach, pomiatany przez osi趾ów), to my mo瞠my by tak jak oni. Dzi瘯i jego pracy wielu z nas sp璠zi這 wspania貫 chwile w 鈍iecie fantazji. Ta biografia jest obowi您kowa dla fanów komiksu jako medium.

Avatar u篡tkownika - patrykcyran
patrykcyran
Przeczytane:2019-04-24, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek 2019,

Jednym s這wem bardzo dobra ksi捫ka. Jedynym minusem s daty, brak chronologii pomi璠zy rozdzia豉mi, co czasem mo瞠 spowodowa, 瞠 czytelnik si mo瞠 zgubi w latach.

Avatar u篡tkownika - Estrella23
Estrella23
Przeczytane:2018-12-19, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Czytaj帷 opis ksi捫ki "Stan Lee. Cz這wiek-Marvel", s康zi豉m, 瞠 jest to biografia. Jednak ju pierwsze strony publikacji Boba Batchelora zrewidowa造 mój pogl康. Otó ta ksi捫ka nie jest typow biografi, gdy ju na pocz徠ku dostajemy, poka幡y przekrój informacji na temat ameryka雟kiej gospodarki z pocz徠ku dwudziestego wieku. I takie informacje, gospodarcze czy polityczne, towarzysz nam a do samego ko鎍a. Ale nie zniech璚ajcie si! Wbrew pozorom jest to bardzo wa積y element, poniewa to on kszta速uje bohaterów na kartach komiksów jak i samego autora. Druga wojna 鈍iatowa, czy nast瘼nie zimna wojna mia造 ogromy wp造w na powstanie Kapitana Ameryki czy Fantastycznej Czwórki. Pod tym wzgl璠em ksi捫ka oferuje, to co ma najlepsze.

Ale jednak jest co, co nie do ko鎍a podoba這 mi si w ksi捫ce. Biografia Stana Lee jest napisana w samych superlatywach. Praktycznie nie ma miejsca na bardziej kontrowersyjne fragmenty, a gdy si pojawi to autor Bob Batchelor, stara si wybieli Lee jak tylko mo瞠. Wszystko co robi autor komiksów jest cudowne, a jego praca oznacza豉 si morderczym tempem oraz wspania造mi efektami. Niestety, rzeczywisto嗆 wygl康a豉 inaczej. Cz瘰to by skócony z innymi cz這nkami zespo逝 oraz potrafi by niezno郾y.

Je瞠li chodzi o stylistyk ksi捫ki, to równie nie jest najlepiej. Jest ona strasznie chaotyczna i charakteryzuje si licznymi powtórzeniami. Wielokrotnie czytamy o jego wspania造ch cechach. Poza tym, autor streszcza pierwsze zeszyty przygód z ulubionymi bohaterami, ale tak naprawd nie poznajemy ich genezy. Brakuje równie przedstawienia g喚bszych relacji Stana Lee z pozosta造mi wspó逍racownikami. Niestety pod tym wzgl璠em, ksi捫ka nie oferuje niczego dobrego.

Podsumowuj帷, nie jest to biografia, która zadowoli wytrawnych koneserów historii Marvela. Bob Batchelor nie ud德ign掖 ci篹aru jaki wzi掖 na swoje barki. Mam spory problem z t ksi捫k, bo pomimo sporej ilo軼i minusów tre嗆 historyczna, na której opiera si autor jest niezwykle bogata i ciekawa. Ale to nie wystarczy, aby pozby si wra瞠nia, 瞠 ksi捫ka jest napisana jako laurka w stron Stana Lee. Szkoda, 瞠 autor nie podj掖 próby pokazania twórcy Marvela równie z tej drugiej strony, ukazuj帷 jego negatywne cechy jak i zdarzenia, bez próby wybielania ich.

Ca豉 recenzja na: https://www.mowmikate.pl/2018/12/stan-lee-czowiek-marvel-bob-batchelor.html

Avatar u篡tkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2018-11-20, Ocena: 4, Przeczyta貫m,

STAN ‘THE MAN’

Wydawnictwo SQN mia這 chyba przeb造sk profetycznego geniuszu, zapowiadaj帷 premier biografii Stana Lee na polskim rynku na listopad 2018. Kiedy informacje na ten temat pojawi造 si jakie pó roku temu, nikt si przecie nie spodziewa, 瞠 ten legendarny twórca komiksowy odejdzie z tego 鈍iata na dwa dni przez trafieniem ksi捫ki na sklepowe pó趾i. Tak si jednak sta這, a niniejsza pozycja nie tylko – z marketingowego punktu widzenia – pojawi豉 si w idealnej chwili, ale okaza豉 si tak瞠 pi瘯nym po瞠gnaniem z twórc pot璕i Marvela. I chocia nie jest wolna od pewnych b喚dów, to 鈍ietna lektura, godna polecenia ka盥emu mi這郾ikowi komiksów, który chcia豚y pozna zarówno 篡cie Stana Lee, jak i kulisy jego pracy – a zatem i ca貫j bran篡 opowie軼i obrazkowych oraz nieco tak瞠 hollywoodzkiej machiny przerabiaj帷ej je na kinowe hity.

Stan Lee. The Man. Cz這wiek legenda, autor niezliczonych postaci ze 鈍iata Marvela, takich jak Fantastyczna Czwórka, Spider-Man, X-Meni, Daredevil, Thor czy Hulk. Scenarzysta kilkuset komiksów i powie軼i graficznych. Aktor, który zagra w ponad czterdziestu produkcjach, opartych na jego w豉snych dzie豉ch. Ikona ameryka雟kich historii obrazkowych, która na swych barkach nios豉 ca貫go Marvela. Urodzi si jako Stanley Martin Lieber, potomek 篡dowskich imigrantów. Kocha pisa, chcia tworzy i d捫y do realizacji swoich marze. Teraz mo瞠cie przekona si, jak wygl康a豉 jego droga do s豉wy i jak bardzo jego 篡cie i twórczo嗆 miesza造 si w nierozerwalnym ta鎍u…

Ca這嗆 recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/11/stan-lee-czowiek-marvel-bob-batchelor.html

Recenzje miesi帷a
Zagraj ze mn mi這嗆
Robert D. Fija趾owski ;
Zagraj ze mn mi這嗆
Kto tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Kto tak blisko
Serce nie siwieje