Star Wars: Mistrz i uczeń

"Star Wars: Mistrz i uczeń" - Nowa powieść uwielbianej przez fanów Claudii Gray koncentruje się na pierwszych padawańskich latach Kenobiego.
Dwaj Jedi zostają wysłani na planetę Pijal, by wesprzeć Raela Averrossa, rycerza, a zarazem lorda protektora młodej władczyni. Wkrótce odbędzie się uroczystość podpisania konstytucji, co ma wprowadzić nowy ustrój polityczny i sprawić, by świat ten zaczął pełnić istotną rolę gospodarczą w tym zakątku galaktyki. Jednak nie wszyscy poddani księżniczki Fanry wydają się być zachwyceni zmianami, czemu dają wyraz w brutalny sposób.
Czy Obi-Wanowi i Qui-Gonowi uda się rozwikłać zagadkę i naprawić psujące się między nimi relacje?
"Star Wars: Mistrz i uczeń" - to ciekawa próba przedstawienia postaci i historii Obi-Wana Kenobiego i Qui-Gon Jinna w nieco innym świetle, niż widzimy ją w "Mrocznym widmie".
Tutaj Jedi nie są kryształowi, bez skazy, poznajemy ich wady, a także pewne słabości i braki. Jak zawsze u Gray, bohaterowie są prawdziwi, z krwi i kości. Czytelnik kibicuje tym, którzy powinni wygrać, choć nie zawsze jest to jednoznaczne...
Książka skupia się nie tylko na wartko toczącej się akcji, ale także na bohaterach, do głównego duetu dołączają kolejne interesujące postaci, m.in. inny dawny padawan Dooku oraz międzygwiezdni podróżnicy, Pax Maripher i Rahara Wick.
Długoletni fani uniwersum rozpoznają zapewne Korporację Czerka, a jej przedstawiciele odegrają ważną rolę w opowieści. Czytelnicy poznają również korzenie nietypowego zainteresowania Qui-Gona przepowiedniami (które - jak wiadomo - doprowadzi do zaakceptowania przez zakon Anakina Skywalkera), przy okazji starając się odgadnąć znaczenia przytoczonych proroctw.

Informacje dodatkowe o Star Wars: Mistrz i uczeń:

Star Wars: Mistrz i uczeń - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mal
Mal
Przeczytane:2022-12-24, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Padawan - zasadniczy, mocno trzymający sie reguł, prostoduszny, ale za to dobrze władający mieczem świetlnym i głęboko zanurzony w Mocy. Ma zadatki na wielkiego Jedi, ale cóż tego, skoro nie rozumie własnego Mistrza.

Mistrz - buntownik, mający w czterech literach zasady i decyzje rady Jedi. Woli polegać na intuicji niż na rozsądku. Niebezpiecznie zainteresowany wizjami mistyków. I bardzo chce zrozumieć swojego ucznia.

Opowieści o Obi-Wanie jest w kanonie i legendach całkiem sporo, ale niewiele jest książek poświęconym w całości relacji między Obim i Qui-Gon Jinnem. Ta dwójka, która przez wiele lat szkolenia nie potrafiła się razem dotrzeć, staje naprzeciw dylematom moralnym oraz groźbą rozłąki. W takich chwilach, kiedy dwoje ludzi musi wejrzeć głębiej w siebie i zrozumieć zarówno swoje motywy jak i motywacje innych, można ujrzeć więcej i pozwolić by nić porozumienia - i zrozumienia - połączyła dwa umysły.

Oj, jak dobrze mi się tę książkę czytało! Jest bardzo lekko napisana, autorka z werwę mknie po wątkach, jednak zostawia także miejsce na coś więcej niż samą akcję i przygodę. Mamy intrygujący wgląd w duszę tak Obi Wana jak i Qui-Gona i wszystko, co wiemy, że stanie się w Mrocznym Widmie, nabiera głębszego sensu. Dlaczego Obi tak bardzo nie ufał osądowi Mistrza odnośnie Anakina? I dlaczego Qui-Gon tak usilnie starał się, by Anakin został padawanem Jedi, mimo obiekcji Yody? Dlaczego relacja Qui-Gona i Yody jest tak napięta? W tej książce można znaleźć odpowiedź na te pytania - a także na parę innych.

Muszę także przyznać, że poboczny wątek przeszłości Qui-Gona i Dooku także pozwolił mi spojrzeć na te dwie postacie z szerszej perspektywy. Dooku jawił mi się jako niewiadoma - dlaczego przystąpił do Separatystów w Ataku Klonów? Tutaj możemy zobaczyć jego naturę jako Mistrza Jedi i opiekuna nie jednego padawana, lecz dwóch - i jak różni ci padawanowie się do niego odnoszą, na jak różne relacje, przeciwstawne powiedziałabym, pozwala Dooku.

Jest także dość interesująca sprawa Republiki. Senat Galaktyczny zakazał niewolnictwa, jednak Republika przymyka na nie oko, tak długo, jak nie ma ono miejsca na planetach podlegającym Senatowi. Qui-Gon może albo być posłuszny nakazom Jedi w tym względzie... albo posłuchać własnego sumienia. Ta walka pomiędzy tym co jest słuszne, a tym co wypada Jedi, jest bardzo dobrze napisana, zarówno z punktu widzenia Qui-Gona, jak i Obi-Wana.

Lubię pióro autorki i na pewno przeczytam inne jej książki z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Po przeczytaniu wiem także o wiele więcej o samych głównych bohaterach - a to zawsze rzecz dobra.

Powrót do Wiecznej Nocy
Claudia Gray0
Okładka ksiązki - Powrót do Wiecznej Nocy

Biancę i Lukasa połączyła Wieczna Noc, szkoła dla wampirów, gdzie po raz pierwszy się spotkali. I miłość - silniejsza niż przeznaczenie, potężniejsza niż...

Ucieczka
Claudia Gray0
Okładka ksiązki - Ucieczka

Wieczną Noc strawiły płomienie, lecz jej nieśmiertelni uczniowie ocaleli. Bianca i Lucas znaleźli schronienie... wśród fanatycznych zabójców...