Starsze harcerstwo a instruktorzy

Seria wydawnicza ,,Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Reprint wydania z 1922 r.:  STARSZE HARCERSTWO A INSTRUKTORZY

Zagadnienie ,,starszego harcerstwa") wysunięto u nas przed trzema laty. Zakrojono je na szeroki i silny ruch, pierwotnie nawet poza właściwym ruchem harcerskim (patrz ,,Ustawa Związku Starszych Harcerzy", wydana przez Główną Kwaterę Z. H. P.), rokując sobie po nim wielkie nadzieje i spodziewając się, że zasadniczo wpłynie na dalszy rozwój harcerstwa. Zbytecznem dodawać, że stworzenie nowego typu ,,starszego harcerza" było potrzebnem i koniecznem ze względu na mnogie rzesze wychowanków drużyn harcerskich, którzy z rozmaitych względów w pracy harcerskiej, jako wychowawcy, instruktorowie, dalej brać udziału nie mogli, czy nie chcieli.

Musimy stwierdzić jednakże, że zamierzenie pomyślane na wielką skalę nie odpowiedziało rzeczywistości, -- właściwie zagadnienie starszego harcerstwa dotąd nie wyszło prawie z poza teoretycznych rozważań jego potrzeby, nie stało się dotąd naprawdę ani trochę ,,ruchem", stąd jako coś o zdecydowanem i wyraźnem obliczu jeszcze nie istnieje. (Nie możemy brać tutaj w rachubę broszurki, wydanej przez Komisję do spraw starszego harc. przy Naczelnictwie Z. H. P. ,,Na dalszą drogę", pisanej przeważnie przez czynnych pracowników harcerskich i przedstawiającej, czem star. harc. być ma, a nie czem jest).

Informacje dodatkowe o Starsze harcerstwo a instruktorzy:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2014-06-18
Kategoria: Historyczne

Kup książkę Starsze harcerstwo a instruktorzy

Starsze harcerstwo a instruktorzy - opinie o książce

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz